Serie A

Probabili formazioni 7a giornata

 ROMA – LAZIO 
Lördag– Stadio Olimpico, Rom– 15:00

(4-2-3-1) Olsen; Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov, Nzonzi, De Rossi, Under, Pastore, El Shaarawy, Dzeko

Bäste målskytt: El Shaarawy, Pastore 2 mål
Tränare: Eusebio Di Francesco
Skador: Perotti
Avstängningar: –

(3-5-2)  Strakosha; Wallace, Acerbi, Luiz Felipe, Marusic, Parolo, Leiva, Milinkovic-Savic, Lulic, Immobile, Caciedo

Bäste målskytt: Immobile, 3 mål
Tränare: Simone Inzaghi
Skador: Lukaku
Avstängningar: –

Form:   Roma 2 försluter 2 oavgjorda 1 vinst – Lazio: 4 vinster, 1 förluster
Domare:
Gianluca Rocchi
TV: Strive


 JUVENTUS – NAPOLI 
Lördag– Allianz Stadium, Turin– 18:00

 (4-3-1-2) Szczesny; Cancelo, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro, Emre Can, Pjanic, Matuidi, Bernadeschi, Mandzukic, C.Ronaldo

Bäste målskytt: Cristiano Ronaldo 3 mål
Tränare: Max Allegri
Skador: Khedira, Spinazzola, De Sciglio, Douglas Costa
Avstängningar: Douglas Costa

(4-4-2) Ospina; Hysaj, Albiol, Koulibaly, Mario Rui, Callejon, Allan, Hamsik, Zielinski, Mertens, Insigne

Bäste målskytt: Insigne 4 mål
Tränare: Carlo Ancelotti
Skador: Meret, Ghoulam, Younes, Chirches
Avstängningar: –

Form:  Juventus 5 vinster – Napoli 4 vinster 1 oavgjord
Domare:
Luca Banti
TV: Strive


 INTER – CAGLIARI
Lördag– Giuseppe Meazza, Milano – 20:30

(4-2-3-1) Handanovic; D´Ambrosio, De Vrij, Skriniar, Dalbert; Gagliardini, Brozovic, Politano, Nainggolan, Perisic, Icardi
Bäste målskytt: Perisic, 2 mål
Tränare: Luciano Spalletti
Skador: Vrsaljko
Avstängningar: –

(4-3-1-2) Cragno; Srna, Piscane, Klavan, Padoin, Castro, Bradaric, Barella, Joao Pedro, Sau, Pavoletti
Tränare: Rolando Maran
Bäste målskytt:  Pavoletti, 2 mål
Skador: Ceppitelli, Lykogiannis
Avstängningar: –

Form:  Inter: 3 vinster, 1 oavgjord 1 förluster – Cagliari: 1 vinst, 3 oavgjorda, 1 förlust
Domare:
Davide Massa
TV: Strive


    BOLOGNA – UDINESE 
Söndag – Stadio Renato Dall´ara, Bologna – 12:30

(4-3-1-2) Skorpuski; Calabresi, Danilo, De Maio, Mattiello, Svanberg, Nagy, Dzemaili, Dijks, Santander, Falcinelli
Bäste målskytt: Mattiello och Santander 1 mål vardera
Tränare: Filippo Inzaghi
Skador: Donsha, Helander, Palacio, Poli
Avstängningar: Pulgar

(4-5 -1) Scuffet; Stryger-Larsen, Troost-Ekong, Nuytinck, Samir; Behrami, Pussetto, Fofana, Mandragora, De Paul, Lasagna

Bäste målskytt: De Paul, 4 mål
Tränare: Julio Velázquez
Skador: Badu, Ingelsson, Balic
Avstängningar: –

Form: Bologna: 4 förluster 1 vinst-  Udinese: 3 vinster, 2 oavgjorda
Domare:
Gianluca Magnianello
TV: Strive


CHIEVO – TORINO 
Söndag– Stadio Bentegodi, Verona– 15:00

(4-3-1-2) Sorrentino; Depaoli, Rossettini, Barba, Cacciatore, Rigoni, Radovanovic, Obi, Birsa, Giaccherini, Stepinski
Bäste målskytt: Stepinski, 2 mål
Tränare: Lorenzo D’Anna
Skador: Cesar, Tomovic
Avstängningar: –

(3-5-2) Sirigu; N’Koulou, Izzo, Moretti; De Silvestri, Soriano, Rincon, Meite, Berenguer, Parigini, Belotti
Bäste målskytt: Meité och Belotti 2 mål
Tränare: Walter Mazzari
Skador: Ansaldi
Avstängningar: –

Form: Chievo: 3 förluster 2 oavgjorda – Torino 3 oavgjorda 2 förluster 1 vinst
Domare:
Ilario Guida
TV: Strive


FIORENTINA – ATALANTA 
Söndag– Stadio Artemio Franchi, Florens – 15:00

(4-3-3) Lafont; Milenkovic, Pezzella, Vitor Hugo, Biraghi; Benassi, Veretout, Gerson; Chiesa, Simeone, Pjaca
Bäste målskytt: Benassi, 3 mål
Tränare: Stefan0 Pioli
Skador: Graiciar
Avstängningar: –

(3-4-1-2) Gollini; Toloi, Djimsiti, Palomino; Castagne, De Roon, Freuler, Adnan; Pasalic; Zapata, A.Gomez
Bäste målskytt: Gomez & Rigoni 3 mål
Tränare: Gian Piero Gasperini
Skador: Varnier, Reca, Masiello
Avstängningar: –

Form: Fiorentina: 3 vinster, 2 förluster – Atalanta 1 vinst, 3 oavgjorda, 1 förlust
Domare: 
Paolo Valeri
TV: Strive


FROSINONE – GENOA 
Söndag– Stadio Benito Stirpe, Frosinone – 15:00

(3-4-1-2) Sportiello; Brighenti, Salamon, Krajnc; Zampano, Chibsah, Hallfredsson, Molinaro; Soddimo; Campbell, Perica
Bäste målskytt: –
Tränare: Moreno Longo
Skador: Paganini, Gori, Dionisi, Maiello, Bardi, Ardaiz
Avstängningar: –

(3-4-1-2) Radu; Biraschi, Spolli, Criscito; Pereira, Romulo, Hiljemark, Lazovic; Pandev; Piatek, Medeiros
Bäste målskytt: Piatek 6 mål
Tränare: Davide Ballardini
Skador: L.Lopez, Lapadula
Avstängningar: –

Form: Frosinone: 1 oavgjord, 4 förluster – Genoa 3 vinster, 2 förluster 
Domare: 
Juan Luca Sacchi
TV: Strive


PARMA – EMPOLI 
Söndag– Stadio Ennio Tardini, Parma – 18:00

(4-3-3) Sepe; Iacoponi, B.Alves, Gagliolo, Gobbi; Rigoni, Stulac, Barilla; Gervinho, Ceravolo, Siligardi
Bäste målskytt: Gervinho & Inglese, 2 mål
Tränare: Roberto D’Aversa
Skador: Dezi, Munari, Scozzarella, Biabiany, Grassi, Sierralta, Inglese
Avstängningar: –

(4-3-1-2) Terracciano; Di Lorenzo, Silvestra, Maietta, Veseli; Bennacer, Capezzi, Krunic; Zajc; La Gumina, Caputo
Bäste målskytt: Caputo 3 mål
Tränare: Aurelio Andreazzoli
Skador: Rodriguez, Polvani, Antonelli, Pasqual, Acquah
Avstängningar: –

Form: Parma: 2 vinster, 3 förluster – Empoli 2 oavgjorda, 3 förluster
Domare: 
Luca Pairetto
TV: Strive


SASSUOLO – MILAN 
Söndag– Mapei Stadium, Reggio Emilia– 20:30

(4-3-3) Consigli; Lirola, Magnani, Ferrari, Rogerio; Bourabia, Locatelli, Sensi; Berardi, Boateng, Di Francesco
Bäste målskytt: Kevin-Prince Boateng 3 mål
Tränare: Roberto De Zerbi
Skador: Duncan, Peluso, Satalino
Avstängningar: –

(4-3-3) Donnarumma; Abate, Musacchio, Romagnoli, Rodriguez; Kessie, Biglia, Bonaventura; Suso, Calhanoglu, Castillejo
Bäste målskytt: Bonaventura & Higuain 2 mål
Tränare: Gennaro Gattuso
Skador: Higuain, Strinic, Conti, Caldara, Cutrone
Avstängningar: –

Form: Sassuolo: 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust – Milan 1 vinst, 3 oavgjorda, 1 förlust
Domare: 
Piero Giacomelli
TV: Strive


SAMPDORIA – SPAL 
Måndag– Stadio Luigi Ferraris, Genua – 20:30

(4-3-1-2) Audero; Bereszynski, Tonelli, Andersen, Murru; Praet, Ekdal, Linetty; Ramirez; Quagliarella, Defrel
Bäste målskytt: Defrel 4 mål
Tränare: Marco Giampaolo
Skador: Regini, Saponara
Avstängningar: –

(3-5-2) Gomis; Cionek, Vicari, Felipe; Lazzarri, Schiattarella, Valdifiori, Missiroli, Costa; Petagna, Antenucci
Bäste målskytt: Petagna 2 mål
Tränare: Leonardo Semplici
Skador: Viviani, Kurtic
Avstängningar: –

Form: Sampdoria: 2 vinster, 1 oavgjord, 2 förluster – Spal 2 vinster, 3 förluster
Domare: 
Federico La Penna
TV: Strive

Joakim Nilsson
joakim@solocalcio.se

Relaterade artiklar