Pre- & postpartite

Probabli formazioni 1a giornata

 CHIEVO – JUVENTUS  
Lördag– Stadio Marcantonio Bentegodi, Verona – 18:00

(4-3-3): Sorrentino; Cacciatore, Tomovic, Rossettini, Depaoli; Rigoni, Radovanovic, Hetemaj; Birsa, Stepinski, Giaccherini
Tränare: 
Lorenzo D’Anna
Skador:
 Cesar
Avstängningar: 

 (4-3-3): Szczesny; Cancelo, Chiellini, Bonucci, Alex Sandro; Khedira, Pjanic; Bernardeschi, Dybala, Costa; Ronaldo
Tränare: Massimiliano Allegri
Skador: Spinazzola, De Sciglio
Avstängningar:

Domare: Fabrizio Pasqua
Stream:
Strive och Sportbladet


LAZIO – NAPOLI 
Lördag – Stadio Olimpico, Rom – 20.45

(3-5-2) Strakosha; Acerbi, Luiz Felipe, Radu; Marusic, Parolo, Badelj, Milinkovic-Savic, Caceres; Luis Alberto, Immobile
Tränare: Simone Inzaghi
Skador: Berisha
Avstängningar: Leiva, Patric, Lulic

(4-3-3) Karnezis; Hysaj, Albiol, Koulibaly, Mario Rui; Allan, Zielinski, Hamsik; Callejon, Milik, Insigne
Tränare: Carlo Ancelotti
Skador: –
Avstängningar: Meret, Ghoulam, Younes

Domare: Luca Banti
Stream: 
Strive


 TORINO – ROMA 
Sömdag – Stadio Olimpico Grande Torino, Turin – 18:00

(3-4-2-1) Sirigu; N’Koulou, Izzo, Moretti; De Silvestri, Rincon, Baselli, Meite, Berenguer; Iago Falque; Belotti
Tränare: Walter Mazzari
Skador: Lyanco
Avstängningar: Ansaldi

 (4-3-3): Olsen; Florenzi, Fazio, Manolas, Kolarov; Strootman, De Rossi, Pastore; Under, Dzeko, Perotti
Tränare: Eusebio Di Francesco
Skador: –
Avstängningar:

Domare: Marco Di Bello 
Stream: 
Strive


BOLOGNA – SPAL 
Söndag – Stadio Renato Dall’ara – 20:45

 (3-5-2) Skorupski; Gonzalez Helander, De Maio; Mattiello, Poli, Pulgar, Dzemali, Dijks; Falcinelli, Palacio
Tränare: Filippo Inzaghi
Skador: Donsah, Okwonko, Destro
Avstängningar: –

(3-5-2) Gomis; Cionek, Vicari, Felipe; Lazzari, Schiatarella, Everton Luiz, Kurtic, Fares; Petanga, Antenucci
Tränare: Leonardo Semplici
Skador: –
Avstängningar:

Domare: Piero Giacomelli
Stream: 
Strive


EMPOLI-CAGLIARI
Söndag – Stadio Carlo Castellani, Empoli – 20.30

(4-3-1-2) Provedel; Di Lorenzo, Silvestre, Veseli, Pasqual; Krunic, Capezzi, Bennacer; Zajc; Caputo, La Gumina
Tränare: Aurelio Andreazzoli
Skador:
Avstängningar:

(4-4-2) Cragno; Faragò, Ceppitelli, Romagna, Lykogiannis; Castro, Cigarini, Ionita, Barella; Farias, Pavoletti
Tränare: Rolando Maran
Skador:
Avstängningar: Joao Pedro, Srna

Domare: Daniele Chiffi
Tv: Strive


SASSUOLO-INTER
Söndag – Mapei Stadium, Reggio Emilia – 20.30

(4-3-3) Consigli; Lirola, Ferrari, Lemos, Rogerio; Duncan, Magnanelli, Sensi; Berardi, Boateng, Di Francesco
Tränare: Roberto De Zerbi
Skador: Lemos, Peluso
Avstängningar:

(4-2-3-1) Handanovic; D’Ambrosio, De Vrij, Miranda, Dalbert; Vecino, Brozovic; Politano, Martinez, Asamoah; Icardi
Tränare: Luciano Spalletti
Skador: Nainggolan
Avstängningar:

Domare: Maurizio Mariani
TV: Strive


PARMA – UDINESE
Söndag – Stadio Ennio Tardini, Parma – 20.30

(4-3-3) Sepe; Iacoponi, Bruno Alves, Gagliolo, Gobbi; Grassi, Stulac, Rigoni; Biabiany, Inglese, Di Gaudio
Tränare: Roberto D’Aversa
Skador: Munari, Scozzarella, Bastoni
Avstängningar: Calaio

(4-2-3-1) Nicolas; Stryger-Larsen, Wague, Nuytinck, Samir; Fofana, Mandragora; Machis, Barak, De Paul; Lasagna
Tränare: Julio Velázquez
Skador: Ingelsson, Badu, Musso, Avest
Avstängningar:

Domare: Gianpaolo Calvarese
TV: Strive


ATALANTA-FROSINONE
Måndag – Stadio Atleti Azzurri d’Italia, Bergamo – 20.30

(3-4-1-2) Berisha; Toloi, Palomino, Masiello; Hateboer, De Roon, Freuler, Gosens; Pessina; Barrow, Gomez
Tränare: Gian Piero Gasperini
Skador: Ilicic, Varnier
Avstängningar:

(3-5-2) Sportiello; Goldaniga, Salamon, Krajnc; Zampano, Hallfredsson, Maiello, Vloet, Molinaro; Perica, Ciano
Tränare: Moreno Longo
Skador: Dionisi, Paganini, Gori, Ciofani
Avstängningar:

Domare: Marco Piccinini
TV: Strive


 

Carl Mårtensson
carl@solocalcio.se

Relaterade artiklar

Mer från Pre- & postpartite

Pre- & postpartite

Postpartite 2:a giornata