Pre- & postpartite

Probabili Formazioni 9a Giornata

 ROMA – SPAL 
Lördag – Stadio Olimpico, Rom – 15:00

 (4-2-3-1) Olsen; Luca Pellegrini, Fazio, Manolas, Santon; Nzonzi, Cristante; El Shaarawy, Lorenzo Pellegrini, Under; Dzeko

Bäste målskytt: Kolarov med flera, 2 mål
Tränare: Eusebio Di Francesco
Skador: De Rossi, Perotti, Karsdorp, Kolarov
Avstängningar: –

 (3-5-2) Gomis; Bonifazi, Vicari, Cionek; Fares, Valoti, Missiroli, Schiattarella, Lazzari; Antenucci, Paloschi

Bäste målskytt: Paloschi och Petagna, 2 mål vardera
Tränare: Leonardo Semplici
Skador: Viviani, Kurtic, Djourou
Avstängningar: Felipe

Form: Roma 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust – Spal 1 vinst, 4 förluster 
Domare:
Luca J. Pairetto
TV: Strive


 JUVENTUS – GENOA 
Lördag – Allianz Stadium, Turin – 18:00

 (4-3-3) Szczesny; De Sciglio, Barzagli, Benatia, Cancelo; Emre Can, Pjanic, Matuidi; Douglas Costa, Mandzukic, Ronaldo

Bäste målskytt: Ronaldo och Mandzukic, 4 mål vardera
Tränare: Massimiliano Allegri
Skador: Dybala, Khedira, Spinazzola
Avstängningar: –

(3-4-1-2) Radu; Biraschi, Spolli, Criscito; Pedro Pereira, Sandro, Hiljemark, Lazovic; Medeiros; Piatek, Kouame

Bäste målskytt: Piatek, 9 mål
Tränare: Ivan Juric
Skador: –
Avstängningar: –

Form: Juventus 5 vinster – Genoa 3 vinster, 2 förluster 
Domare:
Federico La Penna
TV: Strive


 UDINESE – NAPOLI 
Lördag – Dacia Arena, Udine – 20:30

 (4-4-1-1) Scuffet; Larsen, Troost-Ekong, Nutinck, Samir; Fofana, Behrami, Mandragora, De Paul; Barak; Lasagna

Bäste målskytt: De Paul, 4 mål
Tränare: Julio Velazquez
Skador: Badu, Pezzella, Ingelsson, Machis
Avstängningar: –

 (4-4-2) Karnezis; Hysaj, Maksimovic, Albiol, Marui Rui; Callejon, Allan, Hamsik, Verdi; Milik, Insigne

Bäste målskytt: Insigne, 6 mål
Tränare: Carlo Ancelotti
Skador: Koulibaly, Meret, Younes, Chiriches, Ghoulam
Avstängningar: –

Form: Udinese 1 vinst, 1 oavgjord, 3 förluster – Napoli 4 vinster, 1 förlust 
Domare:
Maurizio Mariani
TV: Strive


 FROSINONE – EMPOLI 
Söndag – Stadio Benito Stirpe, Frosinone –12:30

 (4-3-3) Sportiello; Goldaniga, Salamon, Krajnc, Zampano; Chibsah, Hallfredsson, Molinaro; Ciano, Campbell, Ciofani

Bäste målskytt: Ciano, 2 mål
Tränare: Moreno Longo
Skador: Capuano, Dionisi, Krajnc
Avstängningar: –

 (4-3-3) Terracciano; Di Lorenzo, Silvestre, Maietta, Veseli; Krunic, Capezzi, Acquah; Zajc, Caputo, La Gumina

Bäste målskytt: Caputo, 3 mål
Tränare: Aurelio Andreazzoli
Skador: Pasqual, Veseli, Antonelli, Polvani
Avstängningar: –

Form: Frosinone 5 förluster – Empoli 1 oavgjord, 4 förluster 
Domare:
Daniele Orsato
TV: Strive


 BOLOGNA – TORINO 
Söndag – Stadio Renato Dall’Ara, Bologna – 15:00

 (3-5-2) Skorupski; Calabresi, Danilo, De Maio; Mbaye, Svanberg, Pulgar, Dzemaili, Dijks; Santander, Falcinelli

Bäste målskytt: Santander, 2 mål
Tränare: Filippo Inzaghi
Skador: Mattiello, Krejci, Helander, Okwonkwo
Avstängningar:

 (3-5-2) Sirigu; Izzo, Nkoulou, Moretti; Berenguer, Rincon, Meite, Aina, Baselli; Belotti, Falque

Bäste målskytt: Belotti och Meite, 2 mål vardera
Tränare: Walter Mazzarri
Skador: Zaza, Lyanco, De Silvestri
Avstängningar:

Form: Bologna 2 vinster, 3 förluster – Torino 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust
Domare:
Luca Banti
TV: Strive


CHIEVO – ATALANTA

Söndag– Stadio MarcAntonio Bentegodi, Verona – 15:00

(4-3-1-2) Sorrentino; Depaoli, Rossettini, Bani, Jaroszynski; Rigoni, Radovanovic, Hetemaj; Birsa; Stepinski, Meggiorini
Bäste målskytt: Stepinski, 2 mål
Tränare: Gian Piero Ventura
Skador: Tomovic, Djordjevic, Cacciatore, Obi, Giaccherini
Avstängningar: –
(3-4-1-2) Gollini; Toloi, Palomino, Mancini; Hateboer, De Roon, Freuler, Castagne; Pasalic; D.Zapata, A.Gomez
Bäste målskytt: Alejandro Gomez & Rigoni, 3 mål vardera
Tränare: Gian Piero Gasperini
Skador: Varnier, Masiello, Tumminello
Avstängningar: –

Form: Chievo 1 oavgjord, 4 förluster – Atalanta 2 oavgjorda, 3 förluster
Domare: 
Gianluca Rocchi
TV: Strive


PARMA – LAZIO

Söndag– Stadio Ennio Tardini, Parma– 15:00

(4-3-3) Sepe; Iacoponi, B.Alves, Gagliolo, Gobbi; Rigoni, Stulac, Barilla; Siligardi, Inglese, Di Gaudio
Bäste målskytt: Gervinho, 3 mål
Tränare: Roberto D’Aversa
Skador: Dezi, Munari, Grassi, Sierralta, Dimarco
Avstängningar: Calaio
(3-5-1-1) Strakosha; Luiz Felipe, Acerbi, Radu; Patric, Parolo, Leiva, Milinkovic-Savic, Lulic; Correa; Immobile
Bäste målskytt: Immobile, 5 mål
Tränare: Simone Inzaghi
Skador: Durmisi, Badelj
Avstängningar: –

Form: Parma 4 vinster, 1 förlust – Lazio 4 vinster, 1 förlust
Domare: 
Michael Fabbri
TV: Strive


FIORENTINA – CAGLIARI

Söndag– Stadio Artemio Franchi, Florens– 18:00

(4-3-3) Lafont; Milenkovic, Pezzella, Vitor Hugo, Biraghi; Benassi, Veretout, Gerson; Chiesa, Simeone, Pjaca
Bäste målskytt: Benassi, 3 mål
Tränare: Stefano Pioli
Skador: Norgaard
Avstängningar: –
(4-3-1-2) Cragno; Srna, Romagna, Ceppitelli, Padoin; Ionita, Bradaric, Barella; Castro; Joao Pedro, Pavoletti
Bäste målskytt: Pavoletti, 3 mål
Tränare: Rolando Maran
Skador: Klavan, Farias, Lyogiannis
Avstängningar: –

Form: Fiorentina 2 vinster, 3 förluster – Cagliari 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster
Domare:
Piero Giacomelli
TV: Strive


INTER – MILAN

Söndag– Stadio Giuseppe Meazza, Milano– 20:30

(4-2-3-1) Handanovic; D’Ambrosio, De Vrij, Skriniar, Asamoah; Brozovic, Gagliardini; Politano, Nainggolan, Perisic; Icardi
Bäste målskytt: Icardi, 3 mål
Tränare: Luciano Spaletti
Skador: –
Avstängningar: –
(4-3-3) Donnarumma; Calabria, Musacchio, Romagnoli, Rodriguez; Kessie, Biglia, Bonaventura; Suso, Higuain, Calhanoglu
Bäste målskytt: Higuain, 4 mål
Tränare: Gennaro Gattuso
Skador: Strinic
Avstängningar: –

Form: Inter 4 vinster, 1 förlust – Milan 2 vinster, 3 oavgjorda
Domare: 
Marco Guida
TV: Strive


SAMPDORIA – SASSUOLO

Måndag– Stadio Luigi Ferraris, Genua – 20:30

(4-3-1-2) Audero; Bereszynski, Tonelli, Andersen, Murru; Praet, Ekdal, Linetty; Caprari; Quagliarella, Defrel
Bäste målskytt: Defrel, 5 mål
Tränare: Marco Giampaolo
Skador: Regini, Rolando
Avstängningar: –
(3-4-2-1) Consigli; Marlon, Magnani, Ferrari; Lirola, Bourabia, Magnanelli, Di Francesco; Berardi, Djuricic; Boubacar
Bäste målskytt: Boateng, 3 mål
Tränare: Roberto De Zerbi
Skador: Peluso, Duncan, Satalino
Avstängningar: Rogerio

Form: Sampdoria 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust – Sassuolo 2 vinster, 3 förluster
Domare: 
Francesco Fourneau
TV: Strive

Emil Bjarnelind
emil@solocalcio.se

Relaterade artiklar

Mer från Pre- & postpartite

Pre- & postpartite

Postpartite 26a Giornata