Pre- & postpartite

Probabili formazioni 8a Giornata

JUVENTUS – LAZIO
Lördag – Allianz Stadium, Turin – 18.00

(4-2-3-1) Buffon; Lichtsteiner, Rugani, Chiellini, Alex Sandro; Khedira, Matuidi; Bernardeschi, Dybala, Douglas Costa; Higuain
Tränare: Massimiliano Allegri
Bästa målskytt: Paulo Dybala, 10 mål
Skador: Marchisio, Höwedes, Pjaca, De Sciglio, Pjanic
Avstängningar:
Övrigt:

(3-5-1-1) Strakosha; Bastos, De Vrij, Radu; Marusic, Parolo, Leiva, Lulic, Milinkovic; Luis Alberto; Immobile
Tränare: Simone Inzaghi
Bästa målskytt: Ciro Immobile, 9 mål
Skador: Felipe Anderson, Wallace, Basta, Lukaku, Palombi
Avstängningar:
Övrigt:

Domare: Paolo Silvio Mazzoleni
Form: Juventus 4 vinster, 1 oavgjord – Lazio 4 vinster, 1 förlust
TV: Viasat Sport samt Viaplay


ROMA – NAPOLI
Lördag – Stadio Olimpico, Rom – 20.45

(4-3-3) Alisson; Bruno Peres, Manolas, Juan Jesus, Kolarov; Nainggolan, De Rossi, Pellegrini; Florenzi, Dzeko, Perotti
Tränare: Eusebio Di Francesco
Bästa målskytt: Edin Dzeko, 7 mål
Skador: El Shaarawy, Nura, Schick, Defrel, Emerson, Strootman
Avstängningar: –
Övrigt: –

(4-3-3) Reina; Hysaj, Albiol, Koulibaly, Ghoulam; Allan, Jorginho, Hamsik; Callejon, Mertens, Insigne
Tränare: Maurizio Sarri
Bästa målskytt: Dries Mertens, 7 mål
Skador: Milik
Avstängningar:
Övrigt: Tonelli är ej med i truppen

Domare: Gianluca Rocchi
Form: Roma 5 vinster – Napoli 5 vinster
TV: Viasat Fotboll samt Viaplay


FIORENTINA – UDINESE
Söndag – Artemio Franchi, Florens – 12.30

(4-2-3-1) Sportiello; Laurini, Pezzella, Astori, Biraghi; Veretout, Badelj; Benassi, Théréau, Chiesa; Simeone
Tränare: Stefano Pioli
Bästa målskytt: Cyril Théréau, 3 mål
Skador: Gil Dias
Avstängningar:
Övrigt: Lo Faso, Hristov och Zekhnini är ej med i truppen

(4-1-4-1) Bizzarri; Widmer, Angella, Nuy Tinck, Samir; Hallfredsson; De Paul, Barak, Jankto, Lasagna; Maxi López
Tränare: Luigi Delneri
Bästa målskytt: Maxi López, 2 mål
Skador: Larsen, Danilo, Behrami
Avstängningar:
Övrigt: Bubnjic och Mallé är ej med i truppen

Domare: Massimiliano Irrai
Form: Fiorentina 2 vinster, 1 oavgjord, 2 förluster – Udinese 2 vinster, 3 förluster
TV: Viasat Sport Premium samt Viaplay


BOLOGNA – SPAL
Söndag – Stadio Renato Dell’Ara, Bologna – 15.00

(4-2-3-1) Mirante; Torosidis, Gonzalez, Helander, Masina; Taider, Poli; Verdi, Palacio, Di Francesco; Destro
Tränare: Roberto Donadoni
Bästa målskytt: Rodrigo Palacio, 2 mål
Skador: Maietta
Avstängningar:
Övrigt: Keita, Santurro och Valencia är ej med i truppen

(3-5-2) Gomis; Oikonomou, Vicari, Felipe; Lazzari, Schiattarella, Viviani, Mora, Costa; Antenucci, Paloschi
Tränare: Leonardo Semplici
Bästa målskytt: Borriello, Lazzari, Paloschi, Schiattarella, Viviani, 1 mål
Skador: Meret, Floccari
Avstängningar:
Övrigt: Poluzzi och Bellemo är ej med i truppen

Domare: Marco Guida
Form: Bologna 2 vinster, 1 oavgjord, 2 förluster – Spal 1 oavgjord, 4 förluster
TV: Viasat Fotboll samt Viaplay


CAGLIARI – GENOA
Söndag – Sardegna Arena, Cagliari – 15.00

(4-3-1-2) Cragno; Padoin, Andreolli, Pisacane, Capuano; Ionita, Cigarini, Barella; Joao Pedro; Pavoletti, Farias
Tränare: Massimo Rastelli
Bästa målskytt: Joao Pedro, 2 mål
Skador: Cossu, Melchiorri
Avstängningar:
Övrigt: Crosta, Daga och Miangue är ej med i truppen

(3-5-2) Perin; Izzo, Rossettini, Zukanovic; Rosi, Rigoni, Veloso, Bertolacci, Laxalt; Taarabt, Lapadula
Tränare: Ivan Juric
Bästa målskytt: Pietro Pellegri, 2 mål
Skador: Centurion, Migliore, Spolli
Avstängningar:
Övrigt: Salcedo, Zima, Rollandi och Rodriguez är ej med i truppen

Domare: Davide Massa
Form: Cagliari 2 vinster, 3 förluster – Genoa 1 oavgjord, 4 förluster
TV: Viaplay


CROTONE – TORINO
Söndag – Stadio Ezio Scida, Crotone – 15:00

(4-4-2): Cordaz; Sampirisi, Ajeti, Ceccherini, Martella; Rohden, Barbeis, Mandragora, Stoian; Trotta, Budimir
Tränare: Davide Nicola
Bästa målskytt: Mandragora, Rohden, Tumminello, Nwakwo, 1 mål var
Skador: Tonev, Tumminello
Avstängningar:
Övrigt: Suljic utanför truppen

(4-2-3-1): Sirigu; De Silvestri, NKoulou, Moretti, Ansaldi; Rincon, Baselli; Falque, Ljanic, Berenguer; Niang
Tränare: Sinisa Mihajlovic
Bästa målskytt: Belotti, Ljajic, 3 mål var
Skador: Belotti, Acquah, Obi, Lyanco, Barreca
Avstängningar:
Övrigt: –

Domare: Paolo Valeri
Form: Crotone 1 vinst, 1 oavgjort, 3 förluster – Torino 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust
TV: Viaplay


SAMPDORIA – ATALANTA
Söndag – Luigi Ferraris, Genua – 15:00

(4-3-1-2): Viviano; Bereszynski, Silvestre, Regini, Strinic; Verre, Torreira, Praet; Ramirez; Quagliarella, Caprari
Tränare: Marco Giamapolo
Bästa målskytt: Quagliarella, 4 mål
Skador: Capezzi
Avstängningar: Barreto
Övrigt: Krapikas, Ivan utanför truppen

(3-4-1-2): Berisha; Masiello, Caldara, Palomino; Hateboer, Cristante, Freuler, Spinazzola; Ilicic; Gomez, Petagna
Tränare: Gianpiero Gasperini
Bästa målskytt: Papu Gomez, 3 mål
Skador: Toloi, Schmidt
Avstängningar: –
Övrigt: Rossi utanför truppen

Domare: Maurizio Mariani
Form: 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust – 1 vinst, 4 oavgjorda
TV: Viasat Sport, Viaplay


SASSUOLO – CHIEVO
Söndag – Mapei Stadium, Reggio Emilia – 15:00

(3-5-2): Consigli; Gazzola, Cannavaro, Acerbi; Peluso, Sensi, Magnanelli, Duncan; Berardi, Matri, Falcinelli
Tränare: Christian Bucci
Bästa målskytt: Sensi, Matri, Politano, Berardi, 1 mål var
Skador: Goldaniga, Adjapong, DellOrco
Avstängningar: –
Övrigt:

(4-3-1-2): Sorrentino; Tomovic, Dainelli, Gamberini, Cacciatore; Castro, Radovanovic, Bastien; Birsa; Inglese, Pucciarelli
Tränare: Rolando Maran
Bästa målskytt: Castro, 2 mål
Skador: Hetemaj, Meggiorini
Avstängningar:
Övrigt:

Domare: Gianluca Manganiello
Form: Sassuolo 1 vinst, 4 förluster – Chievo 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust
TV: Viaplay


INTER – MILAN
Söndag – San Siro, Milano – 20:45

(4-2-3-1): Handanovic; DAmbrosio, Miranda, Skriniar, Nagatomo; Vecino, Borja Valero; Candreva, Mario, Perisic; Icardi
Tränare: Luciano Spalletti
Bästa målskytt: Mauro Icardi, 6 mål
Skador: Brozovic, Vanheusden
Avstängningar: –
Övrigt: –

(3-5-2): Donnarumma; Musacchio, Bonucci, Romagnoli; Borini, Kessie, Biglia, Bonaventura, Rodriguez; Suso, A. Silva
Tränare: Vincenzo Montella
Bästa målskytt: Kessie, Suso, Kalinic, 2 mål var
Skador: Kalinic, Conti, Antonelli
Avstängningar: Calhanoglu
Övrigt: Gomez utanför truppen

Domare: Paolo Tagliavento
Form: Milan 3 vinster, 2 förluster – Inter 4 vinster, 1 oavgjord
TV: Viasat Premium


HELLAS VERONA – BENEVENTO
Måndag – Stadio Bentegodi, Verona – 20:45

(4-3-3): Nicolas; Bearzotti, Cacares, Caracciolo, Fares; Romulo, Fossati, Bessa; Cerci, Pazzini, Kean
Tränare: Fabio Pecchia
Bästa målskytt: Giampaolo Pazzini, 2 mål
Skador: Ferrari, Bianchetti, F. Zuzulini, Heurtaux
Avstängningar: B. Zuzulini
Övrigt: – 

(4-3-3): Belec; Venuti, Djimsti, Costa, Letiza; Memushaj, Cataldi, Viola; Lombardi, Iemmello, D’Alessandro
Tränare: Marco Baroni
Bästa målskytt: Ciciretti, D’Alessandro, 1 mål var
Skador: Kanoute, Ciciretti
Avstängningar: Lucioni
Övrigt:

Domare: Marco Di Bello
Form: Hellas Verona 2 oavgjorda, 3 förluster – Benevento 5 förluster
TV: Viasat Sport

Jonatan Åhlund
jonatan@solocalcio.se

Relaterade artiklar