Pre- & postpartite

Probabili formazioni 11a giornata

 MILAN – JUVENTUS 
Lördag – San Siro, Milano – 18.00

 (3-4-2-1) Donnarumma; Musacchio, Romagnoli, Rodriguez; Abate, Kessie, Biglia, Borini; Suso, Calhanoglu; Kalinic
Tränare: Vincenzo Montella
Bäste målskytt: Suso, 4 mål
Skador: Calabria, Conti, Bonaventura
Avstängningar: Bonucci
Övrigt: Gabbia och Zanellato är inte med i truppen

 (4-2-3-1) Buffon; Lichtsteiner, Barzagli, Chiellini, Alex Sandro; Khedira, Pjanic; Cuadrado, Dybala, Mandzukic; Higuain
Tränare: Massimiliano Allegri
Bäste målskytt: Paulo Dybala, 11 mål
Skador: Höwedes, Pjaca, Benatia, Sturaro, Matuidi
Avstängningar:
Övrigt:

Domare: Paolo Valeri
Form: Milan 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster – Juventus 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust
TV: Viasat Fotboll och Viaplay


 ROMA – BOLOGNA 
Lördag – Stadio Olimpico, Rom – 20.45

 (4-3-3) Alisson; Peres, Fazio, Moreno, Kolarov; Nainggolan, Gonalons, Gerson; Under, Dzeko, Perotti
Tränare: Eusebio Di Francesco
Bäste målskytt: Edin Dzeko, 7 mål
Skador: Manolas, Emerson
Avstängningar:
Övrigt: Nura är inte med i truppen

 (4-3-3) Mirante; Krafth, Gonzalez, Helander, Masina; Nagy, Pulgar, Poli; Verdi, Destro, Dr Francesco
Tränare: Roberto Donadoni
Bäste målskytt: Rodrigo Palacio, 2 mål
Skador: Donsah, Torosidis, Mbaye, Taider, Palacio
Avstängningar:
Övrigt: Valencia, Keita, Santurro är inte med i truppen

Domare: Michael Fabbri
Form: Roma 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust – Bologna 3 vinster, 2 förluster
TV: Viasat Fotboll och Viaplay


BENEVENTO – LAZIO
Söndag – Stadio Ciro Vigorito, Benevento – 12.30

 (4-3-1-2) Brignoli; Venuti, Djimsiti, Antei, Letizia; Memeushaj, Cataldi, Viola; Ciciretti; Iemmello, Lombardi
Tränare: Roberto De Zerbi
Bäste målskytt: Pietro Iemmello, 1 mål
Skador: Costa
Avstängningar: Lucioni
Övrigt: Melara, Brignola och Donnarumma är inte med i truppen

 (3-5-1-1) Strakosha; Bastos, De Vrij, Radu; Marusic, Parolo, Leiva, Milinkovic, Lulic; Luis Alberto; Immobile
Tränare: Simone Inzaghi
Bäste målskytt: Ciro Immobile, 13 mål
Skador: Felipe Anderson, Wallace, Basta, Palombi, Mauricio
Avstängningar:
Övrigt: Abukar och Perea är inte med i truppen

Domare: Piero Giacomelli
Form: Benevento 5 förluster – Lazio 5 vinster
TV: Viasat Sport och Viaplay


 CROTONE – FIORENTINA 
Söndag – Stadio Ezio Scida, Crotone – 15.00

 (4-4-2) Cordaz; Sampirisi, Ceccherini, Simic, Pavlovic; Faraoni, Barberis, Mandragora, Rohdén; Budimir, Nalini
Tränare: Davide Nicola
Bäste målskytt: Marcus Rohdén, 2 mål
Skador: Tumminello, Kragl
Avstängningar:
Övrigt: Tonev och Kotnik är inte med i truppen

 (4-3-3) Sportiello; Laurini, Pezzella, Astori, Biraghi; Benassi, Badelj, Veretout; Chiesa, Simeone, Eysseric
Tränare: Stefano Pioli
Bäste målskytt: Cyril Théréau, 6 mål
Skador: Saponara, Théréau
Avstängningar:
Övrigt: Hristov och Zekhnini är inte med i truppen

Domare: Fabio Maresca
Form: Crotone 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster – Fiorentina 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust
TV: TV3 Sport och Viaplay


 NAPOLI – SASSUOLO 
Söndag – Stadio San Paolo, Neapel – 15.00

 (4-3-3) Reina; Maggio, Albiol, Koulibaly, Ghoulam; Allan, Jorginho, Hamsik; Callejon, Mertens, Insigne
Tränare: Maurizio Sarri
Bäste målskytt: Dries Mertens, 9 mål
Skador: Milik
Avstängningar:
Övrigt: Tonelli är inte med i truppen

 (4-3-3) Consigli; Gazzola, Cannavaro, Acerbi, Peluso; Sensi, Magnanelli, Missiroli; Berardi, Falcinelli, Politano
Tränare: Cristian Bucchi
Bäste målskytt: Matteo Politano, 2 mål
Skador: Goldaniga, Adjapong, Dell’Orco, Frattesi, Letschert, Duncan
Avstängningar:
Övrigt: Pierini är inte med i truppen

Domare: Luca Pairetto
Form: Napoli 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust – Sassuolo 1 mål, 1 oavgjord, 3 förluster
TV: Viasat Sport och Viaplay


 SAMPDORIA – CHIEVO 
Söndag – Stadio Luigi Ferraris, Genua – 15.00

 (4-3-1-2) Puggioni; Sala, Silvestre, Regini, Strinic; Barreto, Torreira, Praet; Ramírez; Quagliarella, Zapata

Tränare: Marco Giampaolo
Bästa målskytt: Fabio Quagliarella, 6 mål
Skador: Andersen
Avstängningar:
Övrigt: Krapikas, Viviano, Dodò, Ivan, Djuricic ej uttagna i truppen

 (4-3-1-2) Sorrentino; Cacciatore, Dainelli, Gamberini, Gobbi; Castro, Radovanovic, Bastien; Birsa; Meggiorini, Inglese

Tränare: Rolando Maran
Bästa målskytt: Roberto Inglese, 4 mål
Skador:
Avstängningar: Hetemaj
Övrigt: Frey, Vignato, Leris ej uttagna i truppen

Domare: Daniele Doveri
Form: Sampdoria 3 vinster, 2 förluster – Chievo 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust
TV: Viaplay


 SPAL – GENOA 
Söndag – Stadio Paolo Mazza, Ferrara – 15.00

 (3-5-2) Gomis; Oikonomou, Vicari, Felipe; Lazzari, Schiattarella, Viviani, Mora, Mattiello; Paloschi, Borriello

Tränare: Leonardo Semplici
Bästa målskytt: Alberto Paloschi, 2 mål
Skador: Meret, Grassi, Floccari, Della Giovanna
Avstängningar: 
Övrigt: Bellemo, Ubaldi ej uttagna i truppen

 (3-4-2-1) Perin; Izzo, Rossettini, Zukanovic; Lazovic, Veloso, Bertolacci, Laxalt; Rigoni, Taarabt; Galabinov

Tränare: Ivan Juric
Bästa målskytt: Pietro Pellegri samt Andrey Galabinov, 2 mål vardera
Skador: Cofie, Spolli, Ros
Avstängningar:
Övrigt: Salcedo, Centurion, Zima, Rollandi, T. Rodriguez ej uttagna i truppen

Domare: Daniele Orsato
Form: Spal 1 oavgjord, 4 förluster – Genoa 1 vinst, 1 oavgjord, 3 förluster
TV: Viaplay


 UDINESE – ATALANTA 
Söndag – Stadio Friuli-Dacia Arena, Udine -15.00

 (4-4-2) Bizzarri; Stryger Larsen, Danilo, Nuytinck, Adnan; De Paul, Behrami, Barak, Jankto; Maxi López, Perica

Tränare: Luigi Delneri
Bästa målskytt: Rodrigo De Paul, Kevin Lasagna samt Maxi López, 2 mål vardera
Skador:
Avstängningar: Samir
Övrigt: Bubnjic, Pontisso, Mallè, Ingelsson, Bochniewicz ej med i truppen

 (3-4-1-2) Berisha; Rafael Toloi, Palomino, Masiello; Hateboer, Cristante, De Roon, Spinazzola; Ilicic; Alejandro Gómez, Petagna

Tränare: Gian Piero Gasperini
Bästa målskytt: Brayan Cristante samt Alejandro Gómez, 3 mål vardera
Skador: Schmidt
Avstängningar:
Övrigt: Rossi, Melegoni ej med i truppen

Domare: Gianluca Rocchi
Form: Udinese 2 vinster, 3 förluster – Atalanta 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust
TV: Viaplay


 TORINO – CAGLIARI 
Söndag – Stadio Olimpico-Grande Torino, Turin – 20.45

 (4-2-3-1) Sirigu; De Silvestri, N’Koulou, Moretti, Molinaro; Acquah, Baselli; Iago Falqué, Ljajic, Niang; Belotti

Tränare: Sinisa Mihajlovic
Bästa målskytt: Iago Falqué, Adem Ljajic samt Andrea Belotti, 3 mål vardera
Skador: Ansaldi, Lyanco, Obi
Avstängningar: Barreca, Rincón
Övrigt:

 (3-5-1-1) Rafael; Ceppitelli, Andreolli, Capuano; Faragò, Ionita, Cigarini, Barella, Miangué; João Pedro; Farias

Tränare: Diego López
Bästa målskytt: João Pedro, 3 mål
Skador: Deiola, Pisacane, Cossu, Cragno
Avstängningar:
Övrigt: Daga, Melchiorri ej med i truppen

Domare: Giampaolo Calvarese
Form: Torino 2 oavgjorda, 3 förluster – Cagliari 1 vinst, 4 förluster
TV: Viasat Fotboll samt Viaplay


 HELLAS VERONA – INTER 
Måndag – Stadio Marc’Antonio Bentegodi, Verona – 20.45

 (4-4-2) Nicolas; Rômulo, Heurtaux, Caracciolo, Souprayen; Verde, B Zuculini, Bessa, Fares; Cerci, Pazzini

Tränare: Fabio Pecchia
Bästa målskytt: Giampaolo Pazzini, 3 mål
Skador: Bianchetti, Caceres, F Zuculini, A Ferrari, Büchel, Valoti
Avstängningar: –
Övrigt: Cherubin ej med i truppen

 (4-2-3-1) Handanovic; D’Ambrosio, Skriniar, Miranda, Nagatomo; Vecino, Gagliardini; Candreva, Borja Valero, Perisic; Icardi

Tränare: Luciano Spalletti
Bästa målskytt: Mauro Icardi, 11 mål
Skador: Vanheusden
Avstängningar:
Övrigt:

Domare: Claudio Gavillucci
Form: Hellas Verona 1 vinst, 1 oavgjord, 3 förluster – Inter 4 vinster, 1 oavgjord
TV: Viasat Fotboll samt Viaplay

Jonatan Åhlund
jonatan@solocalcio.se

Relaterade artiklar

Mer från Pre- & postpartite

Pre- & postpartite

Postpartite 1a giornata

Pre- & postpartite

Postpartite 14a giornata