Probabili formazioni

Probabili formazioni 24a giornata

FIORENTINA – JUVENTUS
Fredag – Stadio Artemio Franchi, Florens – 20:45

 (4-3-3) Sportiello; Pezzella, Milenkovic, Astori, Biraghi; Benassi, Badelj, Veretout; Gil Dias, Chiesa, Simeone

Tränare: Stefano Pioli
Bäste målskytt: Giovanni Simeone, 7 mål
Skador: Laurini
Avstängningar: 

 (4-3-3) Buffon; De Sciglio, Benatia, Chiellini, Alex Sandro; Khedira, Pjanic, Betancur; Bernardeschi, Higuain, Mandzukic

Tränare: Massimiliano Allegri
Bäste målskytt: Paulo Dybala, 14 mål
Skador: Cuadraro, Howedes, Dybala, Sturaro, Matuidi, Barzagli
Avstängningar:

Domare: Guida
Form: Fiorentina 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster – Juventus 5 vinster
TV: Viasat Sport Premium och Viaplay


SPAL – MILAN 
Lördag – Stadio Paolo Mazza, Ferrara – 15:00

 (3-5-1-1) Meret; Simica, Salamon, Felipe; Lazzari, Schiattarella, Everton Luiz, Grassi, Mattiello; Kurtic; Antenucci

Tränare: Leonardo Semplici
Bäste målskytt: Mirko Antenucci, 6 mål
Skador: Schiavon, Borriello och Konate
Avstängningar: Vicari

 (4-3-3) G Donnarumma; Abate, Bonucci, Romagnoli, Rodriguez; Kessie, Biglia, Bonaventura; Suso, Cutrone, Calhanoglu

Tränare: Gennaro Gattuso
Bäste målskytt: Suso, 6 mål
Skador: Kalinic, Storari, Conti
Avstängningar: Calabria

Domare: Massa
Form: SPAL 2 oavgjorda, 3 förluster – Milan 3 vinster, 2 oavgjorda
TV: Viasat Sport och Viaplay


CROTONE – ATALANTA
Lördag – Stadio Ezio Scida, Crotone – 18:00

  (4-3-3) Cordaz; Faraoni, Ceccherini, Capuano, Pavlovic; Barberis, Mandragora, Benali; Trotta, Budimir, Nalini

Tränare: Walter Zenga
Bäste målskytt: Ante Budimir, 4 mål
Skador: Tumminello, Sampirini, Martella
Avstängningar:

 (3-4-1-2) Berisha; Toloi, Palomino, Masiello; Hateboer, De Roon, Freuler, Spinazzola; Cristante; Ilicic, Petagna

Tränare: Gian Piero Gasperini
Bäste målskytt: Bryan Cristante och Josip Ilicic, 7 mål
Skador: Rizzo
Avstängningar:

Domare: Massa
Form: Crotone 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster – Atalanta 3 vinster, 2 förluster
TV: Viaplay


NAPOLI – LAZIO

Lördag- Stadio San Paolo, Neapel – 20:45

(4-3-3) Reina; Maggio, Koulibaly, Chiriches, Mario Rui; Allan, Jorginho, Hamsik; Callejon, Mertens, Insigne

Tränare: Maurizio Sarri
Bäste målskytt: Dries Mertens, 14 mål
Skador: Albiol, Hysaj, Milik, Ghoulam.
Avstängningar:

(5-3-1-1) Strakosha; Wallace, De Vrij, Radu; Marusic, Parolo, Leiva, Milinkovic Savic, Lulic; Luis Alberto; Immobile

Tränare: Simone Inzaghi
Bäste målskytt: Ciro Immobile, 20 mål
Skador: Di Gennaro
Avstängningar:

Domare: Banti
Form: Napoli 5 vinster – Lazio 3 vinster, 2 förluster
TV: Viasat Sport Premium och Viaplay


SASSUOLO – CAGLIARI
Söndag – Mapei Stadium – Città del Tricolore, Reggio Emilia – 12:30

 (4-3-3) Consigli; Lirola, Goldaniga, Acerbi, Peluso; Missiroli, Magnanelli, Duncan; Berardi, Babacar, Politano

Tränare: Giuseppe Iachini
Bäste målskytt: Alessandro Matri och Matteo Politano, 3 mål
Skador: Dell’Orco, Leschert
Avstängningar: 

 (3-5-2) Cragno; Andreolli, Ceppitelli, Castan; Faragò, Ionita, Cigarini, Barella, Padoin; Joao Pedro, Pavoletti

Tränare: Diego López
Bäste målskytt: Joao Pedro och Leonardo Pavoletti, 5 mål
Skador:
Avstängningar:

Domare: Mazzoleni
Form: Sassuolo 2 oavgjorda, 3 förluster – Cagliari 2 vinster, 1 oavgjord, 2 förluster
TV: Viasat Sport och Viaplay


INTER – BOLOGNA
Söndag – San Siro, Milano – 15:00

(4-2-3-1): Handanovic; D’Ambrosio, Miranda, Skriniar, Cancelo; Vecino, Valero; Karamoh,, Brozovic, Perisic; Eder
Tränare: Luciano Spalletti
Bästa målskytt: Mauro Icardi, 18 mål
Skador: Icardi
Avstängningar: –

(4-3-3): Mirante; Mbaye, Gonzalez, De Maio, Masina; Poli, Pulgar, Dzemaili; Orsolini, Destro, Palacio
Tränare: Roberto Donadoni
Bästa målskytt: Simone Verdi, 6 mål
Skador: Romagnoli, Da Costa, Verdi
Avstängningar: –

Domare: Valeri
Form: Inter 5 oavgjorda – Fiorentina 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster
TV: Viasat Sport och Viaplay


CHIEVO – GENOA
Söndag – Bentegodi, Verona – 15:00

(4-3-1-2): Sorrentino; Depaoli, Bani, Gamberini, Jaroszynski; Bastien, Radovanovic, Hetemaj; Birsa; Meggiorini, Inglese

Tränare: Rolando Maran
Bästa målskytt: Inglese, 6 mål
Skador: Tomovic, Castro
Avstängningar: Cacciatore

(3-5-2): Perin; Biraschi, Spolli, Zukanovic; Perreira, Rigoni, Bertolacci, Hiljemark, Laxalt; Pandev, Galabinov

Tränare: Davide Ballardini
Bästa målskytt: Galabinov, 3 mål
Skador: Veloso, Rossi, Izzo, Rosi
Avstängningar: Rossettini

Form: Viaplay
Domare: Gavillucci
TV: Chievo 1 oavgjord, 4 förlsuter – Genoa 2 vinster, 1 oavgjord, 2 förluster


SAMPDORIA – HELLAS VERONA
Söndag – Luigi Ferraris, Genua – 15:00

(4-3-1-2): Viviano; Bereszynski, Silvestre, Ferrari, Murru; Barreto, Torreira, Linetty; Caprari; Quagliarella, Zapata

Tränare: Marco Giampaolo
Bästa målskytt: Quagliarella, 16 mål
Skador: Praet
Avstängningar: Belec, Ramirez

(4-4-2): Nicolas; Ferrari, Caracciolo, Vukovic, Fares; Romolu, Valotti, Buchel, Matos; Petkovic, Kean

Tränare: Fabio Pecchia
Bästa målskytt: Kean, 4 mål
Skador: Cerci
Avstängningar: –

Form: Sampdoria 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust – Verona 1 vinst, 4 förluster
Domare: Massa
TV: Viaplay


TORINO – UDINESE
Söndag – Stadio Olimpico, Turin – 15:00

(4-3-3): Sirigu; De Silvestri, NKouolou, Burdisso, Molinaro; Baselli, Rincon, Obi; Iago Falque, Belotti, Niang

Tränare: Walter Mazzarri
Bästa målskytt: Iago Falque, 9 mål
Skador: Lyncano
Avstängningar: Mazzarri

(3-5-2): Blizzarri; Larsen, Nuytinck, Samir; Widmer, Barak, Berhami, Jankto, Zampano; Lopez, Lasagna
Tränare: Massimo Oddo
Bästa målskytt: Lasagna, 7 mål
Skador: Agnella, Adnan
Avstängningar: Danilo

Form:  Torino 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust – Udinese
Domare: Abisso
TV: Viaplay


ROMA – BENEVENTO
Söndag – Stadio Olimpico, Rom – 15:00

(4-2-3-1): Alisson; Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov; Gerson, Strootman; Under, Defrel, El Shaarawy; Dzek

Tränare: Eusebio Di Francesco
Bästa målskytt: Dzeko, 10 mål
Skador: De Rossi, Gonalons, Pellegrini, Schick, Karsdorp
Avstängningar: Nainggolan, Pellegrini

(4-3-3): Puggioni; Venuti, Djimsiti, Costa, Letiza; Viola, Sandro, Djuricic; Guilherme, Coda, D’Alessandro

Tränare: Luca De Zerbi
Bästa målskytt: Coda, 3 mål
Skador: Antei, Iemmello
Avstängningar: Lucioni

Form: Roma 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster – Benevento 2 vinster, 3 förluster
Domare: Manganiello
TV: Viasat Fotboll och Viaplay

Danny Salo
danny@solocalcio.se

Relaterade artiklar

Mer från Probabili formazioni