Pre- & postpartite

Probabili formazioni giornata 27a giornata

SPAL – BOLOGNA
Lördag – Stadio Paolo Mezza, Ferrara – 15:00

(3-5-2): Meret; Cionek, Vicari, Felipe; Lazzari, Grassi, Viviani, Kutric, Mattiello; Paloschi, Antenucci
Tränare: Leonardo Semplici
Bästa målskytt: Antenucci, 7 mål
Skador: Borriello, Schiavoni
Avstängningar: Schiattarella

(3-5-1-1): Mirante; De Maio, Gonzalez, Helander; Di Francesco, Donsah, Pulgar, Dzemaili, Masina; Verdi; Destro
Tränare: Roberto Donadoni
Bästa målskytt:
Skador:
Da Costa, Palacio
Avstängningar: –

Form: Spal 1 vinst, 1 oavgjord, 3 förluster – Bologna 2 vinster, 3 förluster
Domare: Rocchi
TV: Viasat Fotboll och Viaplay


LAZIO – JUVENTUS
Lördag – Stadio Olimpico, Rom – 18:00

(3-5-1-1): Strakosha; Bastos, De Vrij, Radu; Basta, Parolo, Leiva, Milinkovic-Savic, Lulic; Alberto; Immobile
Tränare: Simone Inzaghi
Bästa målskytt: Immobile, 23 mål
Skador: –
Avstängningar: Maurisic

(4-3-3): Buffon; Lichtsteiner, Benatia, Barzagli, Sandro; Khedira, Pjanic, Matuidi; Dybala, Mandzukic, Costa
Tränare: Massimilliano Allegri
Bästa målskytt: Higuain, Dybala, 14 mål var
Skador: Cuadrado, Bernardeschi, Higuain, De Sciglio
Avstängningar: –

Form: Lazio 3 vinster, 2 förluster-  Juventus 4 vinster, 1 oavgjord
Domare: Banti
TV: Viasat Fotboll och Viaplay


NAPOLI – ROMA
Lördag – San Paolo, Neapel – 20:45

(4-3-3): Reina; Hysaj, Koulibaly, Albiol, Rui; Allan, Jorginho, Zielinski; Callejon, Mertens, Insigne
Tränare: Maurizio Sarri
Bästa målskytt: Mertens, 16 mål
Skador: Ghoulam, Milik, Hamsik
Avstängningar: –

(4-3-3): Alisson; Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov; Nainggolan, De Rossi, Strootman; Ünder, Dzeko, Perotti
Tränare: Eusebio Di Francesco
Bästa målskytt: Dzeko, 11 mål
Skador: Krasdorp
Avstängningar: –

Form: Roma 3 vinster, 2 förluster – Napoli 4 vinster, 1 förlust
Domare: Massa
TV: Viasat Premium


GENOA – CAGLIARI
Söndag – Luigi Ferraris, Genua – 12:30

(3-5-2): Perin; Rossetini, Spolli, Zukanovic; Rosi, Bessa, Bertolacci, Hiljemark, Laxalt; Pandev, Galabinov
Tränare: Davide Ballardini
Bästa målskytt: Pandev, Laxalt, Galabinov, 3 mål
Skador: Izzo, Taraabt
Avstängningar: –

(3-5-2): Cragano; Romagna, Cepitelli, Castan; Farago, Ionita, Barella, J. Pedro, Lykogiannis; Han, Pavoletti
Tränare: Diego Lopez
Bästa målskytt: Pavoletti, 6 mål
Skador: Cigarini, Farias, Pisacane
Avstängningar: –


TORINO – CROTONE
Söndag – Stadio Olimipico, Turin – 15:00

(4-3-3): Sirigu; De Silvestri, N’Koulou, Moretti, Ansaldi; Aquah, Baselli, Obi; Falque, Belotti, Niang
Tränare: Walter Mazzarri
Bästa målskytt: Falque, 9 mål
Skador: Lyncano, Molinaro, Rincon
Avstängningar: Burdisso

(4-3-3): Viscovo; Faraoni, Ceccherini, Capuano, Martella; Zanatello, Ajeti, Mandragora; Ricci, Budimir, Nalini
Tränare: Walter Zenga
Bästa målskytt: Trotta, 3 mål
Skador: Benali, Festa, Cordaz, Tumminello, Stoian, Simic
Avstängningar: –

Form: Torino 2 vinster, 1 oavgjord, 2 förluster – Crotone 3 oavgjorda, 2 förluster
Domare: Gavilucci
TV: Viaplay


 UDINESE – FIORENTINA 
Söndag – Stadio Friuli-Dacia Arena, Udine – 15:00

 (3-5-2) Bizzarri; Angella, Samir, Nuytnick; Widmer, Barak, Balic, Fofana Behrami; Jankto, Perica
Tränare: Massimo Oddo
Bästa målskytt: Kevin Lasagna, 7 mål
Skador: Lasagna, Danilo
Avstängningar: Larsen

(3-5-2): Sportiello; Milenkovic, Pezzella, Astori; Chiesa, Benassi, Badelj, Veretout, Biraghi; Thereau, Simeone
Tränare: Stefano Pioli
Bästa målskytt: Simeone, 7 mål
Skador: –
Avstängningar: –


Form: 
Udinese: 1 vinst, 1 oavgjord, 3 förluster – Fiorentina: 2 vinster, 1 oavgjord, 2 förluster
Domare: La Penna
TV: 
Viaplay


BENEVENTO – HELLAS VERONA 
Söndag – Stadio Ciro Virgorito, Benevento – 15:00

(4-2-3-1): Puggioni; Sagna, Djimisti, Tosca, Letizia; Memushaj, Cataldi; Guilherme, Brignola, Djuricic; Coda
Tränare: Roberto De Zerbi
Bästa målskytt: Coda, 3 mål
Skador: Antei, D’Alessandro, Sandro
Avstängningar: Viola

(4-4-2) Nicolas; Ferrari, Caracciolo, Vukovic, Fares;  Matos, Calvano, Fossati, Verde; Petkovic, Kean
Tränare: Fabio Pecchia
Bäste målskytt: 
Kean, 4 mål
Skador: 
Veloti, Cerci
Avstängningar: 
Romulo

Form: Benevento: 1 vinst, 4 förluster – Verona: 2 vinster, 3 förluster
Domare: Valeri
TV: 
Viaplay


ATALANTA – SAMPDORIA  
Söndag – Stadio Atleti Azzurri, Bergamo – 15:00

(3-4-1-2) Berisha; Palomino, Caldara, Masiello; Hateboer, De Roon, Freuler, Spinazzola; Cristante; Ilicic, Gomez

Tränare: Gian Piero Gasperini
Bäste målskytt: Ilicic, 11 mål
Skador: Petagna
Avstängingar: –

(4-3-1-2) Viviano; Sala, Silvestre, Ferrari, Murru; Barreto, Torreira, Linetty; Alvarez; Quagliarella, Zapata

Tränare: Marco Giampaolo
Bäste målskytt: Quagliarella, 17 mål
Skador: 
Bereszynsk, Ramirez
Avstängningar: 

Form: Atalanta: 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust – Sampdoria: 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust
Domare: Tagliavento
TV: 
Viasat Sport och Viaplay


CHIEVO – SASSUOLO 
Söndag – Stadio Bentegodi, Verona – 18:00

(4-3-1-2): Sorrentino; Cacciatore, Bani, Danielli, Gobbi; Castro, Radovanovic, Hetemaj; Birsa; Inglese, Meggiorini
Tränare: Rolando Maran
Bästa målskytt: Roberto Inglese, 7 mål
Skador: Giaccherini,  Gamberini
Avstängningar: –

(4-3-3) Consigli; Lirola, Acerbi, Goldaniga, Peluso; Missiroli, Magnanelli, Duncan; Politano, Babacar, Ragusa

Tränare: Giuseppe Iachini
Bäste målskytt: Matri och Politano, 3 mål vardera
Skador:  Letschert, Matri
Avstängningar: Berardi

Form: Chievo: 1 vinst, 4 förluster – Sassuolo: 1 oavgjord, 4 förluster
Domare: Gavliucci
TV: 
Viasat Fotboll


 INTER –MILAN 
Söndag – San Siro, Milano – 20:45

(4-2-3-1) Handanovic; Cancelo, Skriniar, Miranda, D’Ambrosio; Vecino, Gagliardini; Karamoh, Candreva, Perisic; Icardi
Tränare: Luciano Spalletti
Bäste målskytt: Mauro Icardi, 18 mål
Skador: –
Avstängningar: 

(4-3-3) Donnarumma; Calabria, Bonucci, Romagnoli, Rodriguez; Kessie, Biglia, Bonaventura; Suso, Cutrone, Calhanoglu

Tränare: Gennaro Gattuso
Bäste målskytt: Patrick Cutrone, 6 mål
Skador: 
Conti, Storari, Antonelli
Avstängningar:

Form: Inter: 2 vinster, 1 oavgjord, 2 förluster – Milan: 4 vinster, 1 oavgjord
Domare: Di Bello
TV:
 Viasat Premium

David Faxå
david@solocalcio.se

Relaterade artiklar