Pre- & postpartite

Probabili formazioni 15a giornata

ROMA – SPAL
Fredag – Stadio Olimpico, Rom – 18:30

(4-3-3): Peres, Manolas, Jesus, Kolarov; Pellegrini, Gonalons, Strootman; Shick, Dzeko, El Shaarawy
Tränare: Eusebio Di Francesco
Bästa målskytt: Dzeko, 7 mål
Skador: Defrel, Krasdorp
Avstängningar: De Rossi
Övrigt: Nainggolan utanför truppen

(3-5-2): Gomis; Oikonomou, Vicari, Felipe; Lazzari, Schiattarella, Grassi, Matiello; Paloschi, Bonazzoli
Tränare: Leonardo Semplici
Bästa målskytt: Paloschi, 3 mål
Skador: Costa, Antenucci, Della Giovanna, Salamon, Meret
Avstängningar:
Övrigt:

Form: Roma 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust – Spal 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster
Domare: Rosario Abisso
TV: Viasat Sport Premium och Viaplay


NAPOLI – JUVENTUS
Fredag – Stadio San Paolo, Neapel – 20:45

(4-3-3): Reina; Hysaj, Albiol, Koulibaly, Rui; Allan, Jorginho, Hamsik; Callejon, Mertens, Insigne
Tränare: Maurizio Sarri
Bästa målskytt: Mertens, 10 mål
Skador: Ghoulam, Milik
Avstängningar:
Övrigt: Tonelli utanför truppen

(3-4-3): Buffon; Benatia, Barzagli, Chiellini; De Sciglio, Pjanic, Khedira, Sandro; Cuadrado, Dybala, Costa
Tränare: Massimilliano Allegri
Bästa målskytt: Dybala, 12 mål
Skador: Mandzukic, Höwedes, Lichtsteiner, Pjaca
Avstängningar: –
Övrigt: Higuain har haft handproblem, men väntas vara med på bänken

Form: Napoli 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust – Juventus 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust
Domare: Daniele Orsato
TV: Viasat Sport Premium och Viaplay


TORINO – ATALANTA
Lördag – Stadio Olimpico, Turin – 20:45

 (4-3-3) Sirigu; De Silvestri, N’Koulou, Burdisso, Ansaldi; Baselli, Rincon, Obi; Falque, Belotti, Ljajic

Tränare: Sinisa Mihajlovic
Bästa målskytt: Falque, 5 mål
Skador: –
Avstängningar: –
Övrigt: –

 (3-4-2-1) Berisha; Toloi, Caldara, Masiello; Hateboer, Freuler, Cristante, Gosens; Ilicic, Gomez; Petagna

Tränare: Gian Piero Gasperini
Bästa målskytt: Cristante, 5 mål
Skador: Marten De Roon
Avstängningar: –
Övrigt: –

Form: Torino 1 vinst, 3 oavgjorda, 1 förlust – Atalanta 2 vinster, 1 oavgjord, 2 förluster
Domare: Paolo Tagliavento
TV: Viasat Sport och Viaplay

_________________________________________________________________________________________

BENEVENTO – MILAN
Söndag – Stadio Ciro Vigorito, Benevento – 12:30

 (4-3-3) Brignoli; Venuti, Djimsiti, Costa, Di Chiara; Viola, Cataldi, Chibsah; Lombardi, Armenteros, D’Alessandro

Tränare: Roberto De Zerbi
Bästa målskytt: Ciciretti, 2 mål
Skador: Ciciretti, Lemmello, Lazaar
Avstängningar: Fabio Lucioni
Övrigt: –

 (3-5-2) G Donnarumma; Zapata, Bonucci, Romagnoli; Bonaventura, Kessie, Montolivo, Rodriguez, Suso; Andre Silva, Kalinic

Tränare: Gennaro Gattuso
Bästa målskytt: Suso, 5 mål
Skador: Calhanoglu, Borini, Calabria, Abate
Avstängningar: –
Övrigt: Gennaro Gattuso gör sin första match som tränare för laget

Form: Benevento 5 förluster – Milan 2 vinster, 1 oavgjord, 2 förluster
Domare: Maurizio De Zerbi
TV: Viasat Fotboll och Viaplay

_________________________________________________________________________________________

BOLOGNA – CAGLIARI
Söndag – Renato Dall’Ara, Bologna – 15:00

 (4-3-3) Mirante; Mbaye, De Maio, Maietta, Masina; Donsah, Pulgar, Poli; Verdi, Destro, Palacio

Tränare: Roberto Donadoni
Bästa målskytt: Simone Verdi, 4 mål
Skador: Di Francesco, Pulgar, Gonzalez, Falletti
Avstängningar: Torosidis
Övrigt: –

 (3-5-2) Rafael; Romagna, Andreolli, Ceppitelli; Farago, Ionita, Cigarini, Barella, Padoin; Pavoletti, Joao Pedro

Tränare: Luis Diego Lopez
Bästa målskytt: Joao Pedro, 4 mål
Skador: Sau
Avstängningar: –
Övrigt: –

Form: Bologna 2 vinster, 3 förluster – Cagliari 3 vinster, 2 förluster
Domare: Federico La Penna
TV: TV3 Sport och Viaplay

_________________________________________________________________________________________

FIORENTINA – SASSUOLO
Söndag – Artemio Franchi, Florens – 15:00

 (4-3-3) Sportiello; Laurini, Pezzella, Astori, Biraghi; Benassi, Badelj, Veretout; Chiesa, Simeone, Thereau

Tränare: Stefano Pioli
Bästa målskytt: Thereau och Simeone, 4 mål
Skador: –
Avstängningar: –
Övrigt: –

 (4-3-3) Consigli; Gazzola, Cannavaro, Acerbi, Peluso; Mazzitelli, Magnanelli, Missiroli; Berardi, Matri, Politano

Tränare: Giuseppe Iachini
Bästa målskytt: Matri och Politano, 2 mål
Skador: Frattesi, Dell’Orco, Letschert, Adjapong, Duncan
Avstängningar: –
Övrigt: Giuseppe Iachini gör sin första match som tränare för Sassuolo

Form: Fiorentina 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster – Sassuolo 1 vinst, 4 förluster
Domare: Luca Banti
TV: Viaplay

_________________________________________________________________________________________

INTER – CHIEVO
Söndag – San Siro, Milano – 15:00

 (4-2-3-1) Handanovic; D’Ambrosio, Skriniar, Ranocchia, Santon; Borja Valero, Brozovic; Candreva, Joao Mario, Perisic; Icardi

Tränare: Luciano Spalletti
Bästa målskytt: Mauro Icardi, 15 mål
Skador: Vecino
Avstängningar: Gagliardini och Miranda
Övrigt: –

 (4-3-1-2) Sorrentino; Cacciatore, Gamberini, Tomovic, Gobbi; Bastien, Rigoni, Hetemaj; Birsa; Meggiorini, Inglese

Tränare: Rolando Maran
Bästa målskytt: Roberto Inglese, 6 mål
Skador: Castro
Avstängningar: Radovanovic
Övrigt: –

Form: Inter 4 vinster, 1 oavgjord – Cheivo 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster
Domare: Gianpaolo Calvarese
TV: Viasat Fotboll och Viaplay

_________________________________________________________________________________________

SAMPDORIA – LAZIO
Söndag – Luigi Ferraris, Genua – 20:45

 (4-3-1-2): Viviano; Bereszynski, Silvestre, Ferrari, Murru; Barretto, Torreira, Praet; Ramirez; Quagliarella, Zapata
Tränare: Marco Giampaolo
Bästa målskytt: Quagliarella, 7 mål
Skador: Strinic, Linetty
Avstängningar: –
Övrigt:

(3-5-1-1): Strakosha; Bastos, De Vrij, Radu; Marusic, Parolo, Leiva, Milinkovic-Savic, Lulic; L. Alberto; Immobile
Tränare: Simone Inzaghi
Bästa målskytt: Immobile, 15 mål
Skador: Abukar, Nani, F. Anderson, Di Gennaro, Jordao, Wallace
Avstängningar: –
Övrigt: Djordjevic utanför truppen

Form: Sampdoria: 3 vinster, 2 förluster – Lazio: 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust
Domare: Paolo Mazzoleni
TV: Viasat Premium samt Viaplay


CROTONE – UDINESE
Måndag – Stadio Ezio Scida, Crotone – 19:00

(4-4-2): Cordaz; Sampirsi, Ajeti, Ceccherini, Pavlovic; Rohden, Barberis, Mandragora, Stoian; Nalni, Trotta
Tränare: 
Davide Nicola 
Bästa målskytt: 
Budimir, 3 mål
Skador: Kragl, Tumminello, Izco
Avstängningar: Budmir
Övrigt:

(3-5-1-1): Blizzarri; Larsen, Danilo, Samir; Widmer, Barak, Balic, Jankto, Adnan; Lasagna, Lopez
Tränare: Massimo Oddo
Bästa målskytt: De Paul, 3 mål
Skador: Beharmi, Halfredsson, Agnella
Avstängningar:
Övrigt: –

Form: Crotone: 2 vinster, 3 förluster – Lazio:  2 vinster, 3 förluster
Domare: Davide Massa
TV: Viasat Premium samt Viaplay


 HELLAS VERONA – GENOA
Måndag – Stadio Bentegodi, Verona – 21:00

(4-3-3): Nicolas; Romulo, Caceres, Caracciolo, Souprayen; Buchel, Zuculini; Cerci, Valoti, Verde; Kean
Tränare: Fabio Pecchia
Bästa målskytt: Pazzini, 4 mål
Skador: Kean, Bianchetti, Ferrari
Avstängningar: –
Övrigt: Cherubin utanför truppen

(3-5-2): Perin; Izzo, Spolli, Zukanovic; Rosi, Rigoni, Veloso, Bertolacci, Laxalt; Taarabt, Pandev
Tränare:
 Davide Ballardini
Bästa målskytt: 
Taarabt, Pellegri, Galabinov, 2 mål var
Skador: Galabinov, Pellegri
Avstängningar: –
Övrigt:

Form: Verona: 1 vinst, 4 förluster – Genoa:  1 vinst, 1 oavgjord, 3 förluster
Domare: Antonio Damato
TV: Viasat Premium samt Viaplay

David Faxå
david@solocalcio.se

Relaterade artiklar

Mer från Pre- & postpartite

Pre- & postpartite

Summering 8a giornata