Pre- & postpartite

Probabili formazioni 3a giornata

  MILAN- ROMA 
Fredag- San Siro, Milano – 20.30

 (4-3-3) G.Donnarumma; Calabria, Musacchio, Romangnoli, Rodriguez, Kessie, Biglia, Bonaventura, Suso, Higuain, Calhanoglu
Tränare: Gennaro Gattuso
Skador: Conti, Zapata, Strinic, Montolivio
Avstängningar: –

(4-2-3-1) Olsen; Karsdorp, Fazio, Manolas, Kolarov, N´Zonzi, De Rossi, Schick, Pastore, El Shaarawy, Dzeko
Tränare: Eusebio Di Francesco
Skador: Florenzi, Perotti, Nura
Avstängningar: –

Domare: Mauro Guida
TV: Strive


BOLOGNA– INTER
Lördag – Stadio Renato Dall’Ara, Bologna – 18:00

(3-5-2) Skorupski; Gonzales, Danilo, Helander, Mattiello, Poli, Pulgar, Dzemaili, Dijks, Destro, Falcinelli
Tränare: Filippo Inzaghi
Skador: Palacio, Paz, Valencia, Donsah, Da Costa
Avstängningar: –

(3-5-2) Handanovic; D´Ambrosio, De Vrij, Skriniar, Vrsaljko, Vecino, Brozovic, Dalbert, Nainggolan, Perisic, Icardi
Tränare: Luciano Spalletti
Skador: Asamoah
Avstängningar: –

Domare: Marco Di Bello
TV: Strive


PARMA– JUVENTUS 
Lördag – Stadio Ennio Tardini, Parma- 20:30

(4-3-3) Sepe; Iacopino, B. Alves, Gagliolo, Gobbi, Grassi, Stulac, Barilla, Di Gaudio, Inglese, Da Cruz
Tränare: Roberto D´Aversa
Skador: Bastoni, Ciciretti, Dezi, Munari, Sierralta, Scozzarella, Biabiany

Avstängningar: Calaio

 (4-2-3-1) Szczesny; Cancelo, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro, Emre Can, Pjanic, Cuadrado, Dybala, Douglas Costa, Ronaldo
Tränare: Massimiliano Allegri
Skador: Spinazzola
Avstängningar: –

Domare: Daniele Doveri
TV: Strive


FIORENTINA – UDINESE 
Söndag- Stadio Friuli, Florens- 18:00

 (4-2-3-1) Lafon; Milenkovic, Pezzella, Vitor Hugo, Biraghi, Benassi, E. Fernandes, Gerson, Chiesa, Simeone, Eysseric
Tränare: Silvio Pioli
Skador: Graiciar, Thereau
Avstängningar: 
Veretout

(4-1-4-1) Scuffet; Larsen, Troost-Ekong, Nuytinck, Samir, Behrami, Machis, Fofana, Lasagna, De Paul, Teodorczyk
Tränare: Julio Velazquez
Skador: Mandragora
Avstängningar:
Badu, Ingelsson, Balic

Domare: Antonio Guia
TV: Strive


ATALANTA – CAGLIARI 
Söndag – Stadio Atleti Azzurri d’Italia , Bergamo – 20.30

 (3-4-1-2) Gollini; Toloi, Palomino, Masiello, Hateboer, De Roon, Freuler, Gosens, Pessina, Barrow, Rigoni
Tränare: Gian Piero Gasperini
Skador: Ilicic, Varnier
Avstängningar: –

(4-3-1-2) Cragno; Srna, Klavan, Romagna, Padoin, Castro, Cigarini, Barella, Ionita, Sau, Pavoletti
Tränare: Rolando Maran
Skador: Ceppitelli, Rafael
Avstängningar:
Joao Pedro

Domare: Fabio Maresca
TV: Strive


 CHIEVO – EMPOLI 
Söndag – Stadio Marcantonio Bentegodi, Verona – 20.30

(4-3-3) Sorrentino; Depaoli, Bani, Rossettini, Tomovic; Obi, Radovanovic, Rigoni; Birsa, Stepinski, Giaccherini
Tränare: Lorenzo d´anna
Skador: Cesar, Hetemaj
Avstängningar:

(4-3-1-2) Terracciano; Di Lorenzo, Silvestre, Rasmussen, Antonelli; Krunic, Capezzi, Acquah; Zajc; Caputo, La Gumina
Tränare: Aurelio Andreazzoli
Skador: –
Avstängningar: –

Domare: Piero Giacomelli
TV: Strive


 LAZIO – FROSINONE 
Lördag – Stadio Olimpico, Rom – 20.30

(3-5-1-1) Strakosha; Wallace, Acerbi, Radu; Marusic, Parolo, Leiva, Lulic;Milinkovic-Savic, L. Alberto; Immobile
Tränare: Simone Inzaghi
Skador: Luiz Felipe, Lukaku
Avstängningar: 
Patric

 (3-5-2) Sportiello; Brighenti, Salamon, Krajnc; Zampano, Crisetig, Maiello, Chibsah, Molinaro; Perica, Ciano
Tränare: Moreno Longo
Skador: Dionisi, Paganini, Gori, Ciofani, Hallfedsson
Avstängningar: –

Domare: Gianpaolo Calvarese
TV: Strive


 SAMPDORIA – NAPOLI 
Söndag – Stadio Luigi Ferraris, Genua – 20.30

 (4-3-1-2) Audero; Bereszynski, Andersen, Colley, Murru; Linetty, Barreto, Ekdal; Saponara; Quagliarella, Defrel
Tränare: Marco Giampaolo
Skador: Regini, Praet
Avstängningar: –

 (4-3-3) Ospina; Hysaj, Albiol, Koulibaly, Mario Rui; Allan, Hamsik, Zielinski; Callejon, Milik, Insigne
Tränare: Carlo Ancelotti
Skador: Meret, Ghoulam, Younes
Avstängningar: 

Domare: Davide Massa
TV: Strive


 SASSUOLO – GENOA 
Söndag – Mapei Stadium, Reggio Emilia – 20.30

 (4-3-3) Consigli; Lirola, Magnani, Ferrari, Rogerio; Sensi, Locatelli, Duncan; Berardi, Boateng, Di Francesco
Tränare: Roberto Di Zerbi
Skador: Peluso 
Avstängningar:
Santos

(3-4-1-2) Marchetti; Biraschi, Spolli, Zukanovic; Lazovic, Romulo, Hiljemark, Criscito; Pandev; Piatek, Kouamé
Tränare: Davide Ballardini
Skador: Sandro
Avstängningar: –

Domare: Gianluca Rocchi
TV: Strive


 TORINO – SPAL 
Sömdag – Stadio Olimpico Grande Torino, Turin – 18:00

(3-4-2-1) Sirigu; N’Koulou, Izzo, Moretti; De Silvestri, Soriano, Rincon, Meite, Aina; Iago Falque, Belotti
Tränare: Walter Mazzari
Skador: Lyanco, Baselli, Ansaldi
Avstängningar:

 (3-5-2) Gomis; Cionek, Vicari, Felipe; Lazzari, Missiroli, Schiattarella, Kurtic, Fares; Petagna, Antenucci
Tränare: Leonardo Semplice
Skador: Floccari
Avstängningar: –

Domare: Fabrizio Pascua
TV: Strive

Joakim Nilsson
joakim@solocalcio.se

Relaterade artiklar

Mer från Pre- & postpartite

Pre- & postpartite

Prepartite 8:a giornata

Pre- & postpartite

Summering 30a Giornata