Pre- & postpartite

Probabili formazioni 34a giornata

SPAL – ROMA
Lördag – Stadio Paolo Mazza, Ferrara – 15.00

(3-5-2) Meret; Cionek, Vicari, Felipe; Everton Luiz, Viviani, Kurtic, Mattiello; Paloschi, Antenucci

Tränare: Leonardo Semplici
Bäste målskytt: Mirco Antenucci, 8 mål
Skador: Lazzari, Salamon, Costa, Matiello
Avstängningar:

(4-3-3) Alisson; Florenzi, Fazio, Juan Jesus, Kolarov; Pellegrini, Gonalons, Nainggolan; Under, Dzeko, El Shaarawy

Tränare: Eusebio Di Francesco
Bäste målskytt: Edin Dzeko, 14 mål
Skador: Karsdorp, Defrel
Avstängningar:

Form: Spal 5 oavgjorda – Roma 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust
Domare: Paolo Tagliavento
TV: Viasat Fotboll och Viaplay


SASSUOLO – FIORENTINA
Lördag – Mapei Stadium, Modena – 18.00

(3-5-2) Consigli; Acerbi, Peluso, Dell’Orco; Adjapong, Mazzitelli, Magnanelli, Missiroli, Rogerio; Politano, Babacar

Tränare: Giuseppe Iachini
Bäste målskytt: Matteo Politano, 7 mål
Skador: Sensi, Lirola
Avstängningar:

(4-4-1-1) Dragowski; Milenkovic, Hristov, Vitor Hugo, Biraghi; Gil Dias, Benassi, Veretout, Chiesa; Saponara; Simeone

Tränare: Stefano Poli
Bäste målskytt: Giovanni Simeone, 10 mål
Skador: Lo Faso, Badelj
Avstängningar: Sportiello, Pezzella

Form: Sassuolo 1 vinst, 4 oavgjorda – Fiorentina 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust
Domare: Massimiliano Irrati
TV: Viasat Fotboll och Viaplay


MILAN – BENEVENTO
Lördag – San Siro, Milano – 20.45

(4-3-3) Donnarumma; Calabria, Bonucci, Zapata, Rodriguez; Kessie, Biglia, Bonaventura; Suso, Kalinic, Calhanoglu

Tränare: Gennaro Gattuso
Bäste målskytt: Patrick Cutrone, 7 mål
Skador: Conti, Romagnoli
Avstängningar:

(4-3-3) Puggioni; Sagna, Djimsiti, Tosca, Venuti; Viola, Cataldi, Djuricic; Parigini, Diabate, Iemmello

Tränare: Roberto De Zerbi
Bäste målskytt: Cheick Diabate, 7 mål
Skador: Guilherme, Antei
Avstängningar: Lazaar

Form: Milan 4 oavgjorda, 1 förlust – Benevento 1 vinst, 1 oavgjord, 3 förluster
Domare: Maurizio Mariani
TV: Viasat Sport Premium och Viaplay


CAGLIARI – BOLOGNA
Lördag – Sardegna Arena, Cagliari – 12.30

(3-5-2) Cragno; Romagna, Andreolli, Castan; Faragò, Barella, Cigarini, Padoin, Miangue; Pavoletti, Sau

Tränare: Luis Diego Lopez
Bäste målskytt: Leonardo Pavoletti, 9 mål
Skador: Dessena
Avstängningar: Joao Pedro

(4-3-3) Mirante; Mbaye, Gonzalez, Helander, Masina; Poli, Nagy, Dzemaili; Verdi, Destro, Di Francesco

Tränare: Roberto Donadoni
Bäste målskytt: Simone Verdi, 8 mål
Skador: Donsah, Torosidis
Avstängningar:

Form: Cagliari 1 vinst, 4 förluster – Bologna 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster
Domare: Danielo Dovori
TV: Viasat Fotboll och Viaplay


ATALANTA – TORINO
Söndag – Stadio Atleti Azzurri d’Italia, Bergamo – 15.00

(4-3-3) Berisha; Mancini, Caldara, Masiello, Hateboer; De Roon, Freuler, Castagne; Cristante; Petagna, Gomez

Tränare: Gian Piero Gasperini
Bäste målskytt: Josip Ilicic, 10 mål
Skador: Spinazzola
Avstängningar:

(4-3-3) Sirigu; N’Koulou, Burdisso, Moretti, Molinaro; Rincon, Acquah, Ansaldi; Ljajic; Falque, Belotti

Tränare: Walter Mazzari
Bäste målskytt: Iago Falque, 11 mål
Skador: Lyanco, Milinkovic Savic
Avstängningar: Baselli, De Silvestri

Form: Atalanta 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust – Torino 3 vinster, 2 oavgjorda
Domare: Gianluca Aureliano
TV: Viaplay


 CHIEVO-INTER 
Söndag – Marc Antonio Bentegodi, Verona – 15:00

(4-4-2) Sorrentino; Cacciatore, Bani, Tomovic, Jaroszynski; Castro, Radovanovic, Rigoni, Giaccherini; Stepinski, Inglese
Tränare: Rolando Maran
Bäste målskytt: Roberto Inglese, 9 mål
Skador: Gobbi
Avstängningar: –

 (4-2-3-1) Handanovic; Cancelo; Skriniar, Miranda, D’Ambrosio; Valero, Brozovic; Karamoh, Rafinha, Perisic; Icardi
Tränare: Luciano Spalletti
Bäste målskytt: Mauro Icardi, 25 mål
Skador: Gagliardini
Avstängningar: –

Form: Chievo: 1 vinst, 3 oavgjorda, 1 förlust – Inter: 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust
Domare: Paolo Valeri
TV:  Viasat Fotboll och Viaplay

LAZIO-SAMPDORIA 
Söndag– Stadio Olimpico, Rom – 15.00
(3-5-2) Strakosha; Caceres, De Vrij, Radu; Marusic, Lucas Leiva, Milinkovic-Savic, Lulic, Lukaku; Anderson, Immobile
Tränare: Simone Inzaghi
Bäste målskytt: Ciro Immobile, 27 mål
Skador: Patric, Parolo
Avstängningar: Murgia, Luis Alberto
 (4-3-1-2) Viviano; Bereszynski, Silvestre, Ferrari, Strinic; Barreto, Torreira, Praet; Ramirez; Quagliarella, D. Zapata
Tränare: Marco Giampaolo
Bästa målskytt: Fabio Quagliarella, 18 mål
Skador: Murru
Avstängningar: –
Form: Lazio: 3 vinster, 2 oavgjorda – Sampdoria: 2 vinster, 1 oavgjord, 2 förluster
Domare: Daniele Orsato
TV:  TV3 sport och Viaplay

 UDINESE-CROTONE  
Söndag – Stadio Friuli-Dacia Arena, Udine – 15:00

 (3-5-2) Bizzarri; Larsen, Danilo, Samir; Widmer, Behrami, Barak, Adnan, Jankto; Lasagna, Perica

Tränare: Massimo Oddo
Bäste målskytt: Kevin Lasagna, 9 mål
Skador: –
Avstängningar: –

 (4-3-3) Cordaz; Faraoni, Ceccherini, Capuano, Martella; Mandragora, Barberis, Stoian; Rici, Simy, Rohden
Tränare: Walter Zenga
Bäste målskytt: Ante Budimir, 6 mål
Skador: Budimir, Benali
Avstängningar: –

Form: Udinese: 5 förluster – Crotone: 1 vinst, 1 oavgjord, 3 förluster
Domare: Marco Di Bello
TV:  Viaplay

JUVENTUS – NAPOLI 
Lördag – Allianz Stadium, Turin – 20:45

 (4-3-3) Buffon; Höwedes, Benatia, Chiellini, Asamoah; Pjanic, Khedira, Matuidi; Douglas Costa, Higuain, Mandzukic

Tränare: Massimiliano Allegri
Bäste målskytt: Paulo Dybala, 21 mål
Skador: De Sciglio, Sturaro
Avstängningar: –

 (4-3-3) Reina; Hysaj, Albiol, Koulibaly, Mario Rui; Allan, Jorginho, Hamsik; Callejon, Mertens, Insigne

Tränare: Maurizio Sarri
Bäste målskytt: Dries Mertens, 17 mål
Skador: Ghoulam
Avstängningar: –

Form: Juventus:  3 vinster, 2 oavgjorda – Napoli:  3 vinster, 2 oavgjorda
Domare: Gianluca Rocchi
TV:  Viasat Premium och Viaplay

Martin Andersson
martin@solocalcio.se

Relaterade artiklar

Mer från Pre- & postpartite

Pre- & postpartite

Prepartite 34a Giornata

Pre- & postpartite

Postpartite 15a giornata