Pre- & postpartite

Probabili formazioni 19a giornata

 JUVENTUS – SAMPDORIA 
Lördag – Allianz Stadium, Turin – 12:30

  (4-3-1-2): Szczęsny; De Sciglio, Rugani, Chiellini, Alex Sandro; Can, Pjanić, Matuidi; Dybala; Ronaldo, Mandžukić
Tränare: Massimiliano Allegri
Bästa målskytt: Ronaldo, 12 mål
Skador: Cuadrado, Alex Sandro
Avstängningar: –

(4-3-1-2) Audero; Sala, Tonelli, Colley, Murru; Praet, Ekdal, Linetty; Ramirez; Quagliarella, Caprari
Bäste målskytt: Fabio Quagliarella, 11 mål.
Tränare: Marco Giampaolo.
Skador: Bereszynski, Barreto
Avstängningar: Andersen

Form: Juventus: 4 vinster, 1 oavgjord – Sampdoria: 4 vinster, 1 oavgjord
Domare: Valeri
TV: Strive


 EMPOLI – INTER 
Lördag– San Siro, Milano – 15:00

(3-5-2) Provedel; Veseli, Silvestre, Rasmussen; Unterese, Acquah, Bennacer, Traoré, Pasqual; Caputo, La Gumina
Tränare: Giuseppe Iachini
Bäste målskytt: Caputo, 9 mål
Skador: Polvani, Maletta
Avstängningar: Krunic, Di Lorenzo

 (4-3-3): Handanovic; Vrsaljko, Skriniar, Miranda, Asamoah; Vecino, Brozovic, Joao Mario; Politano, Icardi, Perisic
Tränare: Luciano Spalletti
Bästa målskytt: Icardi, 9 mål
Skador: –
Avstängningar: Brozovic

Form: Empoli: 1 vinst, 1 oavgjord, 3 förluster – Inter 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust
Domare: La Penna
TV: Strive


GENOA – FIORENTINA 
Lördag – Luigi Ferraris, Genoa – 15:00

 (3-5-2) Radu; Biraschi, Romero, Criscito; Romulo, Hiljemark, Veloso, Bessa, Lazovic; Piatek, Kouamé
Tränare: Cesare Prandelli
Bästa målskytt: Piatek 13 mål
Skador: Mazzitelli, Pandev
Avstängningar: –

 (4-3-3) Lafont; Laurini, Milenkovic, Pezzella, Biraghi; Nørgaard, Veretout, Gerson; Mirallas, Simeone, Chiesa
Tränare: Stefano Pioli
Bästa målskytt: Benassi 6 mål
Skador: Benassi sitter på bänken men tveksam om han kan starta
Avstängningar: Vitor Hugo, Gerson

Form: Genoa: 1 vinst, 1 oavgjord, 3 förluster – Fiorentina: 2 vinster, 1 oavgjord, 2 förluster
Domare: Massa
TV: Strive


LAZIO – TORINO 
Lördag – Stadio Olimpico, Rom – 15:00

 (3-4-2-1): Strakosha; Luis Felipe, Acerbi, Radu; Marusic, Parolo, Leiva, Lulic; Milinkovic-Savic, Luis Alberto; Immobile
Tränare: Simone Inzaghi
Bästa målskytt: Immobile, 10 mål
Skador: Berisha, Durmisi
Avstängningar: –

  (3-5-2): Sirigu; Izzo, N’Koulou, Djidji; De Silvestri, Meité, Rincon, Baselli, Ansaldi; Iago Falque; Belotti
Tränare: Walter Mazzarri.
Bästa målskytt: Belotti, 6 mål
Skador: –
Avstängningar: –

Form: Lazio 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust – Torino 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust
Domare
: Irrati
TV: Strive


PARMA – ROMA 
Lördag – Stadio Ennio Tardini, Parma – 15:00

 (4-3-3): Sepe; Iacoponi, B. Alves, Bastoni, Gagliolo; Deiola, Rigoni, Barillà; Gervinho, Inglese, Siligardi
Tränare: Roberto D’Aversa
Bästa målskytt: Inglese och Gervinho, 5 mål
Skador: Sierralta, Dimarco, Grassi, Scozzarella
Avstängningar: Calaiò

 (4-2-3-1): Olsen; Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov; Cristante, Nzonzi; Under, Zaniolo, El Sharaawy; Dzeko
Tränare: Eusebio Di Francesco
Bästa målskytt: El Shaarawy, 5 mål
Skador: Coric, Santon, De Rossi
Avstängningar: –

Form: Parma 1 vinster, 2 oavgjorda, 2 förluster – Roma 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust
Domare: Manganiello
TV: Strive


 SASSUOLO – ATALANTA 
Lördag – Mapei Stadium, Reggio Emilia – 15:00

 (3-4-3): Consigli; Marlon, Magnani, Lirola; Duncan, Sensi, Magnanelli, Rogerio; Berardi, Babacar, Di Francesco
Tränare: Roberto De Zerbi
Bästa målskytt: Babacar, 5 mål
Skador: Boga, Adjapong, Sernicola, Lemos
Avstängningar: Ferrari

(3-4-1-2): Berisha; Toloi, Palomino, Mancini; Hateboer, Freuler, Pasalic, Castagne; A. Gomez; Ilicic, Zapata
Tränare: Giampiero Gasperini
Bästa målskytt: Zapata, 9 mål
Skador: Varnier, De Roon
Avstängningar: –
Övrigt: Adnan på asiatiska mästerskapen

Domare: Pasqua
TV: Strive
Form: Sassuolo 1 vinst, 3 oavgjorda, 1 förlust – Atalanta 2 vinster, 1 oavgjord, 2 förluster


 CHIEVO – FROISINONE 

  (4-3-1-2): Sorrentino; Depaoni, Bani, Rossettini, Barba; Rigoni, Radovanovic, Hetemaj; Giaccherini; Stepinski, Pellissier
Tränare: Domenico Di Carlo
Bästa målskytt: Stepinski, 4 mål
Skador: Seculin, Cacciatore, Jaroszynski, Obi
Avstängningar:-

 (3-5-2) : Sportiello; Goldaniga, Ariaudo, Kranjic; Zampano, Chibash, Maiello, Criestig, Beghetto; Ciano,Pinamonti
Tränare Marco Baroni
Bästa målskytt:  Ciano, 4 mål
Skador: Dionisi, Halfredsson, Paganini, Artaudo, Cassata
Avstängningar: – 

Form: Chievo: 4 oavgjorda, 1 förlust – Frosinone: 3 oavgjorda, 2 förluster
Domare: Rocchi
TV: Strive

 


 NAPOLI – BOLOGNA 
Lördag – Stadio San Paolo, Neapel – 18:00

 (4-4-2) Meret; Hysaj, Albiol, Luperto, Ghoulam; Callejon, Rog, Zielinski, Fabian Ruiz; Milik, Mertens
Tränare: Carlo Ancelotti
Bästa målskytt: Milik, 8 mål
Skador: Chiriches, Hamsik
Avstängningar: Koulibaly, Insigne

 (3-5-2): Skorupski; Calabresi, Danilo, Helander; Mattiello, Orsolini, Pulgar, Poli, Mbaye; Destro, Palacio
Tränare: Filippo Inzaghi
Bästa målskytt: Santander 4 mål
Skador: –
Avstängningar: –

Form: Napoli 4 vinster, 1 förlust – Bologna 2 oavgjorda, 3 förluster
Domare: Calvarese
TV: Strive


 MILAN – SPAL 
Lördag  Stadio San Siro, Milano – 20:30

 (4-3-3): Donnarumma; Calabria, Musacchio, Romagnoli, Rodriguez; Kessie, Bakayoko, Calhanoglu; Suso, Higuain, Castillejo
Tränare: Gennaro Gattuso
Bästa målskytt: Higuain, 5 mål
Skador: Strinic, Caldara, Bonaventura, Biglia, Bertolacci
Avstängningar: –

(3-5-2) Gomis; Cionek, Felipe, Bonifazi; Dickmann, Missiroli, Kurtic, Fares; Petagna, Antenucci
Tränare: Leonardo Semplici
Bäste målskytt
: Petagna, 5 mål
Skador: Thiam, Djouru, Lazzari
Avstängningar: –

Form: Milan 1 vinst, 3 oavgjorda, 1 förluster – SPAL 4 oavgjorda, 1 förlust
Domare: Abisso
TV: Strive

 

 

 

Redaktionen
redaktor@solocalcio.se

Relaterade artiklar