Pre- & postpartite

Probabili formazioni 18a giornata

FROSINONE – MILAN
Onsdag – Stadio Benito Stripe, Frosinone – 12:30

(3-5-2) : Sportiello; Goldaniga, Ariaudo, Kranjic; Zampano, Chibash, Maiello, Cassata, Beghetto; Ciano,Pinamonti
Tränare Marco Baroni
Bästa målskytt:  Ciano, 4 mål
Skador: Dionisi, Halfredsson, Paganini
Avstängningar: – 

(4-3-3): Donnarumma; Calabria, Musacchio, Romagnoli, Rodriguez; Mauri, Bakayoko, Kessie; Castillejo, Higuain, Calhanoglu
Tränare: Gennaro Gattuso
Bästa målskytt: Higuain, 5 mål
Skador: Strinic, Caldara, Bonaventura, Biglia, Borini, Suso, Bertolacci
Avstängningar: –

Form: 2 oavgjorda, 3 förluster – Milan 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster
Domare: Guida
TV: Strive


ATALANTA – JUVENTUS
Onsdag – Stadio Atleti Azzurri, Bergamo – 15:00

(3-4-1-2): Berisha; Mancini, Djimisti, Masiello; Hateboer, Pasalic, Freuler, Gonsens; Gomez; Ilicic, Zapata
Tränare: Giampiero Gasperini
Bästa målskytt: Zapata 7 mål
Skador: Varier, De Roon
Avstängningar: Palomino, Toloi
Övrigt: Adnan på asiatiska mästerskapen

(4-3-3): Sczeseny; De Sciglio, Bonucci, Benatia, Sandro; Khedira, Pjanic, Bentancur; Dybala, Mandzukic, Costa
Tränare: Massimilliano Allegri
Bästa målskytt: Ronaldo 11 mål
Skador: Cuadrado, Bernardeschi, Barzagli, Matuidi, Cancelo
Avstängningar: –

Domare: Banti
TV: Strive
Form: Atalanta 3 vinster, 2 förluster – Juventus 4 vinster, 1 förlust


BOLOGNA – LAZIO
Onsdag – Stadio Renato Dall’Ara, Bologna – 15:00

 (3-5-2): Skorupski; Calabresi, Danilo, Helander; Mattiello, Orsolini, Nagy, Svanberg, Krejci; Palacio, Santander
Tränare: Filippo Inzaghi
Bästa målskytt: Santander 4 mål
Skador: –
Avstängningar: –

(3-5-2): Strakosha; Wallace, Acerbi, Radu; Marusic, Parolo, Leiva; Milinkovic-Savic, Lulic; Immobile, Correa
Tränare: Simone Inzaghi
Bästa målskytt: Immobile 10 mål
Skador: Berisha, Durmisi
Avstängningar: –

Form: Bologna 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster – Lazio 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster
Domare
: Pairetto
TV: Strive


CAGLIARI – GENOA
Onsdag – Sardegna Arena, Cagliari – 15:00

(4-3-1-2): Cragno; Srna, Romana, Ceppitelli, Padoin; Farago, Bradaric, Ionita; Barella; Pedro, Farias
Tränare: Rolando Maran
Bästa målskytt: Pavoletti, 6 mål
Skador: Castro, Klavan, Lykogiannis
Avstängningar: –

(3-5-2) Radu; Biraschi, Romero, Criscito; Romulo, Hiljemark, Veloso, Bessa, Lazovic; Piatek, Kouamé
Tränare: Cesare Prandelli
Bästa målskytt: Piatek 13 mål
Skador: Mazzitelli
Avstängningar: –

Form: Cagliari 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster – Genoa 1 vinst, 1 oavgjorda, 3 förluster
Domare: Marrazzo
TV: Strive


FIORENTINAPARMA
Onsdag – Artemio Franchi, Florens – 15:00

(4-3-3) Lafont; Milenkovic, Pezzella, Vitor Hugo, Biraghi; Benassi, Veretout, Gerson; Mirallas, Simeone, Chiesa
Tränare: Stefano Pioli
Bästa målskytt: Simone 4 mål
Skador: –
Avstängningar: –

 (4-3-3): Sepe; Gazzola, Iacoponi, Bastoni, Gagliolo; L. Rigoni, Stulac, Barillà; Gervinho, Inglese, Biabiany
Tränare: Roberto D’Aversa
Bästa målskytt: Gervinho, 5 mål
Skador: Sierralta, Dimarco, Grassi
Avstängningar: Calaio, Alves

Form: Fiorentina 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust – Parma 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster
Domare: Fabbri
TV: Strive


SAMPDORIACHIEVO
Onsdag – Luigi Ferraris, Genoa – 15:00

 (4-3-1-2) Audero; Sala, Tonelli, Andersen, Murru; Praet, Ekdal, Linetty; Ramirez; Quagliarella, Caprari

Bäste målskytt: Fabio Quagliarella, 10 mål.
Tränare: Marco Giampaolo.
Skador: Bereszynski, Barreto
Avstängningar: –

 (4-3-1-2): Sorrentino; Depaoni, Bani, Rossettini, Barba; Obi, Radovanovic, Hetemaj; Giaccherini; Stepinski, Djordjevic
Tränare: Domenico Di Carlo
Bästa målskytt: Stepinski, 4 mål
Skador: Seculin, Cacciatore
Avstängningar:-

Form: Sampdoria 4 vinster, 1 oavgjord – Chievo 4 oavgjorda, 1 förlust
Domare: Giua
TV: Strive


ROMASASSUOLO 
Onsdag – Olimpico, Rom – 18:00

  (4-2-3-1): Olsen; Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov; Cristante, Nzonzi; Under, Zaniolo, Perotti; Schick
Tränare: Eusebio Di Francesco
Bästa målskytt: El Shaarawy, 5 mål
Skador: Coric, Pellegrini, De Rossi
Avstängningar:  –

 (3-5-2): Consigli; Marlon, Magnani, Ferrari; Lirola, Bourabia, Magnanelli Sensi, Di Francesco; Berardi, Babacar
Tränare: Roberto De Zerbi
Bästa målskytt: Boateng, Babacar, 4 mål
Skador: Boateng, Boga, Adjapong, Sernicola, Duncan
Avstängningar: Rogiero

Form: Roma 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster – Sassuolo 2 vinster, 3 oavgjorda
Domare
: Giacomelli
TV: Strive


SPALUDINESE
Onsdag – Stadio Paolo Mazza, Ferrara – 18:00

 (3-5-2) Gomis; Cionek, Felipe, Vicari; Lazzari, Missiroli, Schiattarella, Valdifiori, Fares; Petagna, Floccari
Tränare: Leonardo Semplici
Bäste målskytt
: Andrea Petagna, 5 mål
Skador: Thiam, Djouru
Avstängningar: Kurtic

 (3-5-2): Musso; Larsen, Troost-Ekong, Nuytinck; Ter Avest, Fofana, Mandragora, Balic, D’Alessandro; De Paul, Pussetto
Tränare: Davide Nicola
Bästa målskytt: De Paul, 6 mål
Skador: Badu, Ingelsson, Teodorczyk, Samir
Avstängningar: Behrami

Form: Spal 3 oavgjorda, 2 förluster –  Udinese 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster
Domare: Doveri
TV: Strive


TORINO – EMPOLI
Onsdag – Olimpico, Turin – 18:00

 (3-5-1-1): Ichazo; Izzo, N’Koulou, Djidji; Aina, Meité, Rincon, Baselli, Ansaldi; Iago Falque; Belotti
Tränare: Walter Mazzarri.
Bästa målskytt: Belotti, 6 mål
Skador: Sirigu
Avstängningar: –

(3-5-2) Provedel; Veseli, Silvestre, Rasmussen; Di Lorenzo, Krunic, Capezzi, Zajc, Antonelli; Caputo, La Gumina
Bäste målskytt: Caputo, 9 mål
Tränare: Giuseppe Iachini
Skador: Polvani, Lollo, Bennacer.
Avstängningar: –

Form: Torino 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust – Empoli 2 vinster, 1 oavgjord, 2 förluster
Domare: Maresca
TV: Strive


INTERNAPOLI
Onsdag – San Siro, Milano – 20:30

(4-3-3): Handanovic; Vrsaljko, Skriniar, De Vrij, Asamoah; Vecino, Brozovic, Joao Mario; Politano, Icardi, Perisic
Tränare: Luciano Spalletti
Bästa målskytt: Icardi, 9 mål
Skador: Miranda
Avstängningar: –
Övrigt: Nainggolan avstängd av klubben

 (4-4-2) Meret; Hysaj, Albiol, Koulibaly, Ghoulam; Callejon, Allan, Hamsik, Ruiz; Milik, Insigne
Tränare: Carlo Ancelotti
Bästa målskytt: Milik 8 mål
Skador: Chiriches
Avstängningar: –

Form: Inter 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster – Napoli 4 vinster, 1 förlust
Domare: Mazzoleni
TV: Strive

David Faxå
david@solocalcio.se

Relaterade artiklar

Mer från Pre- & postpartite

Pre- & postpartite

Postpartite 30:a giornata

Pre- & postpartite

Summering 14a giornata

Pre- & postpartite

Summering 21a giornata