Pre- & postpartite

Probabili formazioni 17a giornata

 SASSUOLO – TORINO
Lördag – Mapei Stadium, Reggio-Emilia – 15:00

  (3-4-3): Consigli; Marlon, Magnani, Ferrari; Lirola, Bourabia, Sensi, Rogério; Berardi, Babacar, Di Francesco
Tränare: Roberto De Zerbi
Bästa målskytt: Boateng, Babacar, 4 mål
Skador: Boateng, Boga, Adjapong, Sernicola, Duncan
Avstängningar: Djuricic

(3-5-1-1): Ichazo; Izzo, N’Koulou, Djidji; Aina, Meité, Rincon, Baselli, Ansaldi; Iago Falque; Belotti
Tränare: Walter Mazzarri.
Bästa målskytt: Belotti, 5 mål
Skador: Sirigu
Avstängningar: –

Form: Sassulo 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust – Torino 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust
Domare: Banti
TV: Strive


UDINESE – FROSINONE
Lördag – Stadio Friuli, Udine – 15:00

 (3-5-2): Musso; Opoku, Troost-Ekong, Nuytinck; Stryger Larsen, Fofana, Behrami, Mandragora, D’Alessandro; De Paul, Lasagna
Tränare: Davide Nicola
Bästa målskytt: De Paul, 6 mål
Skador: Badu, Ingelsson, Teodorczyk, Samir
Avstängningar:-

  (4-3-3) : Sportiello; Zampano, Goldaniga, Ariaudo, Beghetto; Chibash, Maiello, Cassata; Ciano, Ciofani, Campbell.
Tränare: Marco Baroni
Bästa målskytt: Ciano, 3 mål
Skador: Capuano, Dionisi, Halfredsson, Paganini
Avstängningar: –

Form: Udinese 1 vinst, 1 oavgjord, 3 förluster – Frosinone 2 oavgjorda, 3 förluster
Domare: Valeri 
TV: Strive


EMPOLI – SAMPDORIA 

Lördag – Stadio Carlo Castellani – 15:00

(3-5-2) Provedel; Veseli, Silvestre, Maietta; Di Lorenzo, Krunic, Bennacer, Traoré, Antonelli; Caputo, La Gumina.

Bäste målskytt: Caputo, 8 mål.
Tränare: Giuseppe Iachini.
Skador: Polvani, Lollo, Pasqual.
Avstängningar: –

 (4-3-1-2) Audero; Sala, Tonelli, Anderse, Murru; Praet, Ekdal, Linetty; Ramirez; Quagliarella, Caprari.

Bäste målskytt: Fabio Quagliarella, 9 mål.
Tränare: Marco Giampaolo.
Skador: Badu, Ingelsson, Teodorczyk, Samir.
Avstängningar: –

Form: Empoli: 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust – Sampdoria: 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust.
Domare: 
Gianpaolo Calvarese.
TV: 
Strive.


GENOA – ATALANTA 
Lördag – Stadio Luigi Ferraris, Genoa – 15.00

3-5-2) Radu; Boraschi, Romero, Zukanovic; Romulo, Hiljemark, Sandro, Bessa, Lazovic; Piatek, Kouamé.

Bästa målskytt: Krzysztof Piatek, 12 mål.
Tränare: Cesare Prandelli
Skador: – Mazzitelli, Gunter, Lapadula.
Avstängningar: – Criscito

(3-4-1-2) Berisha; Toloi, Palomino, Mancini; Hateboer, De Roon, Freuler, Gosens; Gomez; Ilicic, Zapata.

Bäste målskytt: Duván Zapata, 6 mål.
Tränare: Gian Piero Gasperini
Skador: Varnier.
Avstängningar: –

Form: Genoa: 2 oavgjorda, 3 förluster – Atalanta: 3 vinster, 2 förluster.
Domare: Daniele Doveri.
TV: Strive.


MILAN – FIORENTINA 
Lördag – San Siro, Milano – 15:00

(4-3-3) Donnarumma; Abate, Zapata, Romagnoli Rodriguez; Calabria, Mauri, Calhanoglu; Suso, Higuain, Castillejo

Bäste målskytt: Gonzalo Higuain, 5 mål.
Tränare: Gennaro Gattuso.
Skador: Biglia, Bonaventura, Borini, Caldara, Musacchio, Conti.
Avstängningar: –

(4-3-3) Lafont; Laurini, Pezzella, Vitor Hugo, Biraghi; Benassi, Norgaard, Gerson; Mirallas, Simeone, Chiesa.

Bäste målskytt: Marco Benassi, 6 mål.
Tränare: Stefano Pioli.
Skador: Tomovic, Seculin, Cacciatore.
Avstängningar: Depaoli.

Form: Milan: 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust – Fiorentina: 1 vinst, 3 oavgjorda, 1 förlust.
Domare: 
Maurizio Mariani
TV: 
Strive.


NAPOLI – SPAL 
Lördag– Stadio San Paolo, Neapel – 15:00

 (4-4-2) Ospina; Malcuit, Maksimovic, Koulibaly, Ghoulam; Callejon, Allan, Rog, Zielinski; Milik, Insigne.

Bäste målskytt: Arkadiusz Milik, 8 mål.
Tränare: Carlo Ancelloti
Skador: – Chiriches, Verdi, Mario Rui.
Avstängningar: –

 (3-5-2) Gomis; Cionek, Vicari, Felipe; Lazzari, Missiroli, Schiattarella, Kurtic, Fares; Petagna, Antenucci.

Bäste målskytt: Andrea Petagna, 5 mål.
Tränare: Leonardo Semplici
Skador: Thiam.
Avstängningar: –

Form: Napoli: 4 vinster, 1 förlust – Spal: 3 oavgjorda, 2 förluster.
Domare: 
Federico La Penna
TV: 
Strive.


CHIEVO – INTER
Lördag – Stadio Bentegodi, Verona – 18:00

 (3-5-2): Sorrentino; Bani, Rossettini, Barba; Léris, Hetemaj, Rigoni, Giaccherini, Jaroszynski; Pellissier, Meggiorini
Tränare: Domenico Di Carlo
Bästa målskytt: Stepinski, 4 mål
Skador: Seculin, Cacciatore, Puccirelli
Avstängningar: Radovanovic

(4-3-1-2): Handanovic; Vrsaljko, De Vrij, Skriniar, D’Ambrosio; Vecino, Brozovic; Politano, Joao Mario, Perisic; Icardi
Tränare: Luciano Spalletti
Bästa målskytt: Icardi, 9 mål
Skador: Miranda
Avstängningar: Asamoah

Form: Chievo 4 förluster, 1 oavgjord – Inter 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster
Domare: Pasqua
TV: Strive


PARMA – BOLOGNA
Lördag – Stadio Ennio Tardini, Parma – 18:00

 (4-3-3): Sepe; Iacoponi, Bruno Alves, Bastoni, Gagliolo; L. Rigoni, Scozzarella, Barillà; Gervinho, Inglese, Biabiany
Tränare: Roberto D’Aversa
Bästa målskytt: Gervinho, 5 mål
Skador: Sierralti, Dimarco, Grassi
Avstängningar: Calaio

  (3-5-2): Skorupski; Calabresi, Danilo, Helander; Mattiello, Dzemaili, Nagy, Svanberg, Krejci; Palacio, Santander
Tränare: Filippo Inzaghi
Bästa målskytt: Santander, 4 mål
Skador: Pulgar, Poli
Avstängningar: –

Form: Parma 2 vinster, 1 oavgjord, 2 förluster – 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster
Domare: Abisso
TV: Strive


JUVENTUS – ROMA
Lördag – Allianz Stadium, Turin – 20:30

 (4-3-1-2): Szczęsny; De Sciglio, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro; Bentancur, Pjanić, Matuidi; Dybala; Ronaldo, Mandžukić
Tränare: Massimiliano Allegri
Bästa målskytt: Ronaldo, 11 mål
Skador: Cuadrado, Alex Sandro
Avstängningar: –

  (4-2-3-1): Olsen; Santon, Manolas, Fazio, Kolarov; Cristante, Nzonzi; Florenzi, Zaniolo, Kluivert; Džeko
Tränare: Eusebio Di Francesco
Bästa målskytt: El Shaarawy, 5 mål
Skador: El Shaarawy, Coric, Pellegrini, De Rossi
Avstängningar: –

Form: Juventus 4 vinster, 1 förlust – Roma 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster
Domare: Massa
TV: Strive

David Faxå
david@solocalcio.se

Relaterade artiklar

Mer från Pre- & postpartite

Pre- & postpartite

Postpartite 2a giornata