Pre- & postpartite

Probabili Formazioni 15a Giornata

  JUVENTUS – INTER 
Fredag– Allianz Stadium, Turin– 20:30

 (4-3-3) Szczesny; Cancelo, Bonucci, Chiellini, De Sciglio, Bentancur, Pjanic, Matuidi, Dybala, Mandzukic, C.Ronaldo
Bäste målskytt: Ronaldo, 10 mål
Tränare: Massimiliano Allegri
Skador: Khedira, Alex Sandro, Barzagli, Kean
Avstängningar:-

 (4-3-3) Handanovic; D’Ambrosio, Skriniar, De Vrij, Asamoah; Vecino, Brozovic; Politano, Joao Mario, Perisic; Icardi
Bäste målskytt: Icardi, 8 mål
Tränare: Luciano Spalletti
Skador: Dalbert, Nainggolan
Avstängningar: –

Form: Juventus 5 vinster – Inter 3 vinster 1 oavgjord 1 förlust
Domare: 
Massimiliano Irrati
TV: 
Strive


 NAPOLI – FROSINONE
Lördag- Stadio San Paolo, Neapel- 15:00

(4-4-2) Meret; Malcuit, Albiol, Luperto, Hysaj; Ounas, Rog, Diawara, Zielinski, Milik, Insigne
Bäste målskytt: Insigne, 7 mål
Tränare: Carlo Ancelotti
Skador: Chiriches, Verdi
Avstängningar: –

(3-5-2) Sportiello; Goldaniga,Ariuado,Capuano, Zampano, Chibsah, Maiello, Cassata, Beghetto, Ciano, Ciofani
Bäste målskytt: Ciano, 3 mål
Tränare: Moreno Longo
Skador: Paganini, Dionisi, Hallfredsson, Krajnc
Avstängningar: –

Form: Napoli 3 vinster 2 oavgjorda – Frosinone 1 vinst 1 förlust 3 oavgjorda
Domare: Gianluca Manganiello
TV: Strive


 CAGLIARI- ROMA 
Lördag- Sardegna Arena, Cagliari- 18:00

(4-3-1-2) Cragno; Srna, Klavan, Ceppitelli, Padoin, Faragó, Bradaric, Ionita, Joao Pedro, Farias, Pavoletti
Bäste målskytt: Pavoletti, 6 mål
Tränare: Rolando Maran
Skador: Lykogiannis, Castro
Avstängningar: Barella

(4-2-3-1) Olsen; Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov; Nzonzi, Cristante; Ünder, Zaniolo, Kluivert; Schick
Bäste målskytt: El Shaarawy, 5 mål
Tränare: Eusebio Di Francesco
Skador: De Rossi, Dzeko, El Shaarawy, Coric,Karsdorp
Avstängningar: –

Form: Cagliari 1 vinst 1 förlust 3 oavgjorda – Roma 3 oavgjorda 1 förlust 1 vinst
Domare: Paolo Mazzoleni
TV: Strive


 LAZIO – SAMPDORIA  
Lördag- Stadio Olimpico, Rom- 20:30

(3-5-2) Strakohsa; Wallace, Acerbi, Caceres; Marusic, Parolo, Badelj, Milinkovic-Savic, Lulic;Correa, Immobil
Bäste målskytt: Immobile, 9 mål
Tränare: Simone Inzaghi
Skador: Marusic, Lucas Leiva
Avstängningar: –

(4-3-1-2) Audero; Bereszynski, Tonelli, Andersen, Murru; Praet, Vieira, Linetty, Ramirez, Quagliarella, Defrel
Bäste målskytt: Quagliarella 7 mål
Tränare: Marco Giampaolo
Skador: –
Avstängningar:-

Form: Lazio 3 oavgjorda 1 vinst 1 förlust – Sampdoria 1 oavgjord 3 förluster 1 vinst
Domare: Davide Massa
TV: Strive


 SASSUOLO – FIORENTINA 
Söndag– Mapei Stadium, Reggio Emilia– 12:30

 (3-4-3) Consigli; Marlon, Magnani, Ferrari; Lirola, Duncan, Sensi, Rogerio; Berardi, Babacar, Di Francesco
Bäste målskytt: Kevin Prince-Boateng, 4 mål
Tränare: Roberto De Zerbi
Skador: Boateng, Boga, Adjapong, Sernicola
Avstängningar:-

 (4-3-3) Lafont; Milenkovic, Pezzella, Ceccherini, Biraghi; Benassi, Veretout, Gerson; Pjaca, Simeone, Chiesa
Bäste målskytt: Marco Benassi, 5 mål
Tränare: Stefano Pioli
Skador:
Avstängningar: Vitor Hugo

Form: Sassuolo 1 vinst, 3 oavgjorda, 1 förlust  – Fiorentina 4 oavgjorda, 1 förlust
Domare:
Daniele Chiffi
TV: 
Strive


 EMPOLI – BOLOGNA 

Söndag– Stadio Carlo Castellani, Empoli– 15:00

  (3-5-2) Provedel; Veseli, Silvestre, Maietta; Di Lorenzo, Krunic, Bennacer, Traoré, Pasqual; Caputo, La Gumina
Bäste målskytt: Francesco Caputo, 7 mål
Tränare: Giuseppe Iachini
Skador: Polvani, Lollo
Avstängningar:-

 (3-5-2) Skorupski; De Maio, Danilo, Helander; Mattiello, Orsolini, Pulgar, Poli, Dijks; Santander, Palacio
Bäste målskytt: Federico Santander, 4 mål
Tränare: Filippo Inzaghi
Skador:
Avstängningar: Calabresi

Form: Empoli 2 vinster, 1 oavgjord, 2 förluster – Bologna 3 oavgjorda, 2 förluster
Domare:
Paolo Valeri
TV: 
Strive


 PARMA – CHIEVO 
Söndag– Stadio Ennio Tardini, Parma – 15:00

 (4-3-3) Sepe; Iacoponi, B.Alves, Bastoni, Gagliolo; Stulac, Scozzarella, Barillà; Biabiany, Inglese, Di Gaudio
Bäste målskytt: Gervinho, 5 mål
Tränare: Roberto D’Aversa
Skador: Gervinho, Grassi, Sierralta, Dimarco
Avstängningar: Calaiò

 (4-3-1-2) Sorrentino; Depaoli, Bani, Barba, Cacciatore; Hetemaj, Radovanovic, Giaccherini; Birsa; Meggiorini, Pellissier
Bäste målskytt: Mariusz Stepinski, 3 mål
Tränare: Domenico Di Carlo
Skador: Tomovic, Seculin, Rigoni
Avstängningar: Rossettini

Form: Parma 1 vinst, 1 oavgjord, 3 förluster – Chievo 1 vinst, 3 oavgjorda, 1 förlust
Domare:
Federico La Penna
TV: 
Strive


 UDINESE – ATALANTA 
Söndag– Dacia Arena, Udine– 15:00

 (3-5-2) Musso; Larsen, Troost-Ekong, Nuytinck; Ter Avest, Fofana, Mandragora, De Paul, Pezzella; Pussetto, Lasagna
Bäste målskytt: Rodrigo De Paul, 6 mål
Tränare: Davide Nicola
Skador: Badu, Ingelsson, Teodorczyk, Samir, Wague, Behrami
Avstängningar:-

 (3-4-1-2) Berisha; Toloi, Palomino, Masiello; Hateboer, De Roon, Freuler, Gosens; A.Gomez; Zapata, Rigoni
Bäste målskytt: Alejandro Gomez, 4 mål
Tränare: Gian Piero Gasperini
Skador: Varnier
Avstängningar: Ilicic

Form: Udinese 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster – Atalanta 3 vinster, 2 förluster
Domare:
Gianpaolo Calvarese
TV: 
Strive


GENOA-SPAL
Söndag– Stadio Luigi Ferraris – 18:00

(4-3-1-2) Radu; Biraschi, Romero, Gunter, Criscito; Hiljemark, Veloso, Omoenga; Pandev; Piatek, Kouamé
Bäste målskytt: Piatek 10 mål
Tränare: Cesare Prandelli
Skador: Spolli
Avstängningar: Bessa, Romulo

 (3-5-2) Gomis; Bonifazi, Vicari, Felipe; Lazzari, Kurtic, Schiattarella, Missiroli, Fares; Petagna, Antenucci
Bäste målskytt: Petagna 4 mål
Tränare: Leonardo Semplici
Skador: Thiam, Simic
Avstängningar: Gionek

Form: Genoa: 1 oavgjord, 4 förluster – Spal: 2 oavgjorda, 3 förluster
Domare: 
Fabrizio Pasqua
TV: 
Strive


 MILAN – TORINO
Söndag – San Siro, Milano– 20:30

 (4-4-2) G.Donnarumma; Calabria, Abate, Zapata, Rodriguez; Suso, Bakayoko, Kessie, Calhanoglu; Cutrone, Higuain
Bäste målskytt: Higuain, 5 mål
Tränare: Gennaro Gattuso
Skador: Caldara, Biglia, Bonaventura, Musacchio, Romagnoli
Avstängningar: –

 (3-5-2) Sirigu; Izzo, Nkoulou, Djidji; De Silvestri, Rincon, Meite, Baselli, Ansaldi, Iago Falque, Belotti
Bästa målskytt: Belotti, 5 mål
Tränare: Walter Mazzarri
Skador: 
Avstängningar:-

Form: Milan:  3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust – Torino: 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust
Domare: 
Daniele Orsato
TV: 
Strive

Joakim Nilsson
joakim@solocalcio.se

Relaterade artiklar

Mer från Pre- & postpartite

Pre- & postpartite

Postpartite 32a Giornata