Pre- & postpartite

Probabili Formazioni 14a Giornata

 FIORENTINA – JUVENTUS   
Lördag– Stadio Artemio Franchi, Florens– 18:00

(4-3-3) Lafont; Milenkovic, Pezzella, Victor Hugo, Biraghi, Benassi, Veretout, E. Fernandes, Gerson, Simeone, Chiesa
Bäste målskytt: Santander, 4 mål
Tränare: Stefano Pioli
Skador: -Benassi, 5 mål
Avstängningar: –

 (4-3-3) Szczesny; Cancelo, Bonucci, Chiellini, De Sciglio, Bentancur, Pjanic, Matuidi, Dybala, Mandzukic, C.Ronaldo
Bäste målskytt: Ronaldo, 9 mål
Tränare: Massimiliano Allegri
Skador: Emre Can, Khedira, Alex Sandro
Avstängningar:-

Form: Fiorentina : 4 oavgjorda – Juventus: 4 vinster 1 oavgjord
Domare: Daniele Orsato
TV: Strive


  SPAL – EMPOLI 
Lördag- Stadio Paolo Mazza, Ferrara- 15:00

 (3-5-2) Gomis; Cionek, Vicari, Felipe, Lazzari, Kurtic, Schiattarella, Missiroli, Fares, Petagna, Antenucci
Bäste målskytt: Petagna 4 mål
Tränare: Leonardo Semplici
Skador: Thiam
Avstängningar: –

(4-3-2-1) Provedel; Veseli, Silvestre, Maietta, Di Lorenzo, Krunic, Bennacer, Traore, Pasqual, Caputo, La Gumina
Bäste målskytt: Caputo, 5 mål
Tränare: Giuseppe Iachini
Skador: Polvani, Lollo
Avstängningar: –

Form: Spal: 1 vinst 1 oavgjord 3 förluster – Empoli: 2 vinster 2 förluster och 1 oavgjord
Domare: Paolo Mazzoleni
TV: Strive


  SAMPDORIA – BOLOGNA  
Lördag– Stadio Luigi Ferraris – 20:30

(4-3-1-2) Audero; Bereszynski, Tonelli, Andersen, Murru; Praet, Ekdal,Linetty, Ramirez, Quagliarella, Defrel
Bäste målskytt: Defrel, 6 mål
Tränare: Marco Giampaolo
Skador: –
Avstängningar: Barreto

 (4-3-3) Skorupski; Calabresi, Danilo, Helander, Mattielo; Poli, Pulgar, Svanberg; Dijks, Santander, Palacio
Bäste målskytt: Santander, 4 mål
Tränare: Filippo Inzaghi
Skador: Dzemaili
Avstängningar: –

Form: Sampdoria: 2 oavgjorda 3 förluster – Bologna 4 oavgjorda 1 förlust
Domare: Rosario Abisso
TV: Strive


 MILAN – PARMA
Söndag – San Siro, Milano– 12:30

 (3-4-3) G.Donnarumma; Abate, Zapata, Rodriguez; Calabria, Kessie, Calhanoglu, Laxalt, Suso, Cutrone, Borini
Bäste målskytt: Higuain, 5 mål
Tränare: Gennaro Gattuso
Skador: Caldara, Biglia, Bonaventura, Musacchio, Romagnoli, Bakayoko
Avstängningar: Higuain

(4-3-3) Sepe; Iacoponi, Bruno Alves,Bastoni, Gaglioli, Grassi, Stulac, Barillá, Biabiany, Inglese, Gervinhio
Bäste målskytt: Gervinhio 5 mål
Tränare: Roberto D’Aversa
Skador: Sierralta, Dimarco, Gobbi, Di Gaudio
Avstängningar: Calaió

Form: Parma: 2 vinster 2 förluster 1 oavgjord – Milan: 3 vinster 1 oavgjord 1 förlust
Domare: Gianpaolo Calvarese
TV: Strive


 TORINO – GENOA 
Söndag– Stadio Olimpico Torino, Torino– 15:00

 (3-5-2) Sirigu; Izzo, Nkoulou, Djidji; De Silvestri, Rincon, Meite, Baselli, Ansaldi, Iago Falque, Belotti
Bästa målskytt: Belotti, 4 mål
Tränare: Walter Mazzarri
Skador: 
Avstängningar:-

(3-5-2) Radu; Biraschi, Romero, Criscito, Romulo, Hiljemark, Veloso, Bessa, Lazovic, Piatek, Kouamé
Bäste målskytt: Piatek 10 mål
Tränare: Ivan Juric
Skador: Spolli
Avstängningar:

Form: Torino: 3 oavgjorda 1 vinst 1 förlust – Genoa: 3 förluster 2 oavgjorda
Domare: Maurizio Mariani
TV: Strive


SASSUOLO – UDINESE
Söndag – MAPEI Stadium – Città del Tricolore, Reggio nell’ Emilia – 15:00

(4-3-3) Consigli; Lirola, Marlon, Ferrari, Rogerio; Duncan, Locatelli, Bourabia; Berardi, Babacar, Francesco 
Bästa målskytt: Boateng, 4 mål
Tränare: Roberto De Zerbi
Skador: Boateng, Boga, Adjapong, Sernicola
Avstängningar:

(3-5-2) Musso; Larsen, Troost-Ekong, Nuytinck; Ter Avest, Fofana, Behrami, Mandragora, Pezzella; De Paul, Possetto
Bäste målskytt: De Paul, 6 mål
Tränare: Davide Nicola
Skador: Badu, Ingelsson, Teodorczyk, Barak, Samir, Wague, Balic
Avstängningar: 

Form: Sassuolo: 1 vinst, 3 oavgjorda, 1 förlust – Udinese: 1 vinst, 1 oavgjord, 3 förluster
Domare: Marco Guida
TV: Strive


FROSINONE – CAGLIARI
Söndag – Stadio Benito Stirpe, Frosinone – 15:00

(3-4-2-1) Sportiello; Goldaniga, Ariaudo, Brighenti; Zampano, Chibsah, Maiello, Beghetto; Campbell, Vloet; Ciofani
Bäste målskytt: Ciano, 3 mål
Tränare: Moreno Longo
Skador: Bardi, Paganini, Dionisi, Hallfredsson
Avstängningar:

(4-3-1-2) Cragno; Srna, Romagna, Ceppitelli, Padoin; Ionita, Bradaric, Barella; Joao Pedro; Sau, Pavoletti
Bäste målskytt: Pavoletti, 6 mål
Tränare: Rolando Maran
Skador: Lykogiannis, Castro
Avstängningar:

Form: Frosinone: 1 vinst, 3 oavgjorda, 1 förlust – Cagliari: 1 vinst, 3 oavgjorda, 1 förlust
Domare: Marco Serra
TV: Strive


CHIEVO – LAZIO
Söndag – Stadio Marc’Antonio Bentegodi, Verona – 18:00

(4-3-1-2) Sorrentino; Cacciatore, Bani, Rossettini, Barba; Hetemaj, Radovanovic, Obi; Birsa; Meggiorini, Stepinski
Bäste målskytt: Stepinski, 3 mål
Tränare: Domenico Di Carlo
Skador: Pucciarelli, Jaroszynski, Tomovic
Avstängningar: –

(3-5-2) Strakohsa; Wallace, Acerbi, Radu; Marusic, Parolo, Badelj, Milinkovic-Savic, Lulic; Luis Alberto, Immobile
Bäste målskytt: Immobile, 8 mål
Tränare: Simone Inzaghi
Skador: Leiva
Avstängningar: –

Form: Chievo: 3 förluster, 2 oavgjorda – Lazio: 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust
Domare: Fabio Maresca
TV: Strive


ROMA – INTER
Söndag – Stadio Olimpico, Rom – 20:30

(4-2-3-1) Olsen; Florenzi, Manolas, Juan Jesus, Kolarov; Nzonzi, Cristante; Ünder, Zaniolo, Kluivert; Schick
Bäste målskytt: El Shaarawy, 5 mål
Tränare: Eusebio Di Francesco
Skador: De Rossi, Dzeko, El Shaarawy, Coric, Pellegrini
Avstängningar: –

 (4-2-3-1) Handanovic; D’Ambrosio, Skriniar, Miranda, Asamoah; Vecino, Brozovic; Politano, Joao Mario, Keita; Icardi
Bäste målskytt: Icardi, 7 mål
Tränare: Luciano Spalletti
Skador: Dalbert, Nainggolan
Avstängningar: –

Form: Roma: 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster – Inter: 4 vinster, 1 förlust
Domare: Gianluca Rocchi
TV: Strive


ATALANTA – NAPOLI
Måndag – Stadio Atleti Azzurri d’Italia, Bergamo – 20:30

(3-4-1-2) Berisha; Mancini, Palomino, Masiello; Hateboer, De Roon, Freuler, Gosens; A Gomez; Zapata, Rigoni
Bäste målskytt: Gomez, 4 mål
Tränare: Gian Piero Gasperini
Skador: Varnier, Barrow
Avstängningar: Ilicic

(4-4-2) Ospina; Malcuit, Maksimovic, Koulibaly, Mario Rui; Fabian Ruiz, Allan, Hamsik, Zielinski; Milik, Insigne
Bäste målskytt: Insigne, 7 mål
Tränare: Carlo Ancelotti
Skador: Chiriches, Verdi, Albiol
Avstängningar: –

Form: Atalanta: 4 vinster, 1 förlust – Napoli: 3 vinster, 2 oavgjorda
Domare: Piero Giacomelli
TV: Strive


 

Joakim Nilsson
joakim@solocalcio.se

Relaterade artiklar