Pre- & postpartite

Probabili formazioni 13a giornata

ROMA – LAZIO

Lördag – Stadio Olimpico, Rom – 18.00

(4-3-3) Alisson; Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov; Pellegrini, De Rossi, Strootman; Perotti, Dzeko, El Shaarawy
Tränare: Eusebio Di Francesco
Bäste målskytt: Edin Dzeko, 7 mål
Skador: Karsdorp, Emerson, Schick.
Avstängningar:
Övrigt: –

(3-5-1-1) Strakosha; Bastos, De Vrij, Radu; Marusic, Parolo, Leiva, Lulic, Milinkovic-Savic; Luis Alberto; Immobile
Tränare: Simone Inzaghi
Bäste målskytt: Ciro Immobile, 14 mål
Skador: Felipe Anderson, Wallace, Caicedo, Di Gennaro
Avstängningar:
Övrigt: –

Domare: Gianluca Rocchi
Form: Roma 4 vinster, 1 förlust – Lazio 5 vinster
TV: Viasat Fotboll och Viaplay


NAPOLI – MILAN 

Lördag – Stadio San Paolo, Neapel – 20.45

(4-3-3) Reina; Hysaj, Albiol, Koulibaly, Mario Rui; Allan, Jorginho, Hamsik; Callejon, Mertens, Insigne
Tränare: Maurizio Sarri
Bäste målskytt: Dries Mertens, 10 mål
Skador: Milik, Ghoulam
Avstängningar:
Övrigt: Tonelli, Leandrinho är inte med i truppen.

(3-5-1-1) Donnarumma; Musacchio, Bonucci, Romagnoli; Borini, Kessie, Montolivo, Locatelli, Bonaventura; Suso; Kalinic
Tränare: Vincenzo Montella
Bäste målskytt: Suso, 5 mål
Skador: Conti, Calabria
Avstängningar:
Övrigt: Gustavo Gomez, Gabbia, Zanellato är inte med i truppen.

Domare: Daniele Doveri
Form: Napoli 3 vinster, 2 oavgjorda – Milan 2 vinster, 1 oavgjord, 2 förluster
TV: Viasat Fotboll och Viaplay


CROTONE – GENOA 

Söndag – Stadio Ezio Scida, Crotone – 12.30

(4-4-2) Cordaz; Sampirisi, Simic, Ceccherini, Martella; Nalini, Barberis, Mandragora, Stoian; Budimir, Trotta
Tränare: Davide Nicola
Bäste målskytt: Ante Budimir, 3 mål
Skador: Tumminello, Kragl
Avstängningar:
Övrigt: Cuomo, Kotnik, Romero är inte med i truppen.

(4-3-1-2) Perin; Izzo, Rossettini, Zukanovic, Laxalt; Rigoni, Veloso, Bertolacci; Taarabt; Pandev, Lapadula
Tränare: Davide Ballardini
Bäste målskytt: Adel Taarabt, Andrej Galabinov & Pietro Pellegri, 2 mål vardera
Skador: Migliore, Brlek
Avstängningar:
Övrigt: Spolli, Salcedo, Zima, Rollandi, Tomas Rodrigues är inte med i truppen.

Domare: Paolo Tagliavento
Form: Crotone 2 vinster, 1 oavgjord, 2 förluster – Genoa 1 vinst, 1 oavgjord, 3 förluster
TV: Viasat Fotboll och Viaplay


BENEVENTO – SASSUOLO 

Söndag – Stadio Ciro Vigorito, Benevento – 15.00

(4-3-3) Brignoli; Venuti, Antei, Costa, Di Chiara; Viola, Cataldi, Chisbah; Ciciretti, Armenteros, D’Alessandro
Tränare: Roberto De Zerbi
Bäste målskytt: Amato Ciciretti, 2 mål
Skador: Iemello
Avstängningar: Lucioni (doping)
Övrigt: Del Pinto, Melara, Brignola, Donnarumma är inte med i truppen.

(4-3-3) Consigli; Gazzola, Cannavaro, Acerbi, Peluso; Sensi, Magnanelli, Missiroli; Politano, Falcinelli, Ragusa
Tränare: Cristian Bucchi
Bäste målskytt: Matteo Politano, 2 mål
Skador: Dell’Orco, Frattesi, Letschert, Duncan
Avstängningar:
Övrigt: –

Domare: Silvio Mazzoleni
Form: Benevento 5 förluster – Sassuolo 1 vinst, 1 oavgjord, 3 förluster
TV: Viaplay


SAMPDORIA – JUVENTUS

Söndag – Stadio Comunale Luigi Ferraris, Genua – 15.00

(4-3-1-2) Viviano; Bereszynski, Silvestre, Ferrari, Strinic; Praet, Torreira, Linetty; Ramirez; Quagliarella, Duvan Zapata
Tränare: Marco Giampaolo
Bäste målskytt: Quagliarella, 7 mål
Skador: –
Avstängningar: –
Övrigt: Hutvagner, Tozzo, Krapikas, Djuricic, Ivan är inte med i truppen.

(4-2-3-1)Buffon; De Sciglio, Chiellini, Rugani, Alex Sandro; Pjanic, Khedira; Cuadrado, Dybala, Douglas Costa; Higuain
Tränare: Massimiliano Allegri
Bäste målskytt: Dybala, 11 mål
Skador: Benatia, Pjanic
Avstängningar: –
Övrigt:
Thiam är inte med i truppen.

Domare: Marco Guida
Form: Sampdoria 4 vinster, 1 förlust – Juventus 4 vinster, 1 förlust
TV: Viasat Fotboll och Viaplay


SPAL – FIORENTINA
Söndag – Stadio Paolo Mazza, Ferrara – 15.00
(3-5-2) Gomis; Salamon, Vicari, Felipe; Lazzari, Schiattarella, Viviani, Grassi, Mattiello; Paloschi, Borriello

Tränare: Leonardo Semplici
Bäste målskytt: Alberto Paloschi, Mirco Antenucci, Luca Rizzo, alla 2 mål
Skador: Costa, Antenucci, Meret, Della Giovann, Vaisanen
Avstängningar: 
Schiattarella 
Övrigt:
Boccafogli, Ubaldi är inte med i truppen.

(4-3-3) Sportiello; Laurini, Pezzella, Astori, Biraghi; Benassi, Sanchez, Veretout; Gil Dias, Simeone, Chiesa
Tränare: Stefano Pioli
Bäste målskytt: Cyril Thereau, 6 mål
Skador: Badelj, Hristov
Avstängningar:
Övrigt: Hagi, Zekhnini är inte med i truppen.

Domare: Gianpaolo Calvarese
Form: SPAL 1 vinst, 1 oavgjord, 3 förluster – Fiorentina 3 vinster, 2 förluster
TV: Viaplay


TORINO – CHIEVO
Söndag – Stadio Olimpico Grande Torino, Turin – 15:00

(4-3-3) Sirigu; De Silvestri, N’Koulou, Lyanco, Ansaldi; Obi, Rincon, Baselli; Falque, Belotti, Ljajic
Tränare: Sinisa Mihajlovic
Bäste målskytt: Iago Falque, 5 mål
Skador: Bonifazi, Barreca
Avstängningar: –
Övrigt: De Luca, Edera, Ichazo inte med i truppen.


(4-3-1-2) Sorrentino; Cacciatore, Dainelli, Tomovic, Gobbi; Castro, Radovanovic, Hetemaj; Birsa; Meggiorini, Inglese
Tränare: Rolando Maran
Bäste målskytt: Roberto Inglese, 4 mål
Skador: 
Avstängningar: –
Övrigt: Frey, Vignato, Leris, Guadino, Bani inte med i truppen.

Domare: Luca Banti
Form: Torino 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster – Chievo 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster
TV: Viaplay


UDINESE – CAGLIARI
Söndag – Dacia Arena, Udine – 15.00

(4-3-3)Bizzarri; Larsen, Danilo, Samir, Adnan; Jankto, Fofana, Barak; De Paul, Maxi Lopez, Perica
Tränare: Luigi Delneri
Bäste målskytt: Rodrigo De Paul, 3 mål
Skador: Angella, Hallfredsson, Behrami 
Avstängningar: –
Övrigt:
Ewandro inte med i truppen.

(3-5-2) Rafael; Romagna, Pisacane, Ceppitelli; Faragò, Ionita, Cigarini, Barella, Padoin; Pavoletti, Farias
Tränare: Luis Diego Lópes
Bäste målskytt: João Pedro, 3 mål
Skador: Deiola
Avstängningar: Artur Ionita
Övrigt: Daga, Crosta, Van der Wiel, Melchiorri är inte med i truppen.

Domare: Gianluca Manganiello
Form: Udinese 3 vinster, 2 förluster – Cagliari 2 vinster, 3 förluster
TV: Viaplay


INTER – ATALANTA
Söndag – Stadio Giuseppe Meazza, Milano – 20.45

(4-2-3-1) Handanovic; D’Ambrosio, Skriniar, Miranda, Nagatomo; Vecino, Gagliardini; Candreva, Borja Valero, Perisic; Icardi
Tränare: Luciano Spalletti
Bästa målskytt: Mauro Icardi, 11 mål
Skador: Vanheusden
Avstängningar: –
Övrigt: –

 (3-4-1-2) Berisha; Toloi, Caldara, Masiello; Hateboer, De Roon, Cristante, Gosens; Ilicic; Petagna, Gómez
Tränare: Gian Piero Gasperini
Bästa målskytt: Bryan Cristante, 4 mål
Skador: Spinazzola
Avstängningar: Freuler
Övrigt: Melegoni inte med i truppen

Domare: Michael Fabbri
Form: Inter 3 vinster, 2 oavgjorda – Atalanta 2 vinster, 1 oavgjord, 2 förluster
TV: Viasat Sport Premium och Viaplay


HELLAS VERONA – BOLOGNA
Måndag – Stadio Marc’Antonio Bentegodi, Verona – 20.45

(4-3-3) Nicolas; Caceres, Heurtaux, Caracciolo, Fares; Romulo, Zuculini, Bessa; Cerci, Pazzini, Verdi
Tränare:
Fabio Pecchia
Bäste målskytt:
Giampaolo Pazzini, 4 mål
Skador: 
Bianchetti, Ferrari, Zaccagni, Kean
Avstängningar: 
Valoti
Övrigt:
 Cherubin, Danzi, Stefaneo, Tupta är inte med i truppen.

(4-3-3) Da Costa; Krafth, Gonzalez, Helander, Masina; Nagy, Crisetig, Verdi; Di Francesco, Destro, Palacio
Tränare: Roberto Donadoni
Bäste målskytt: Simone Verdi, 3 mål
Skador: Mirante, Torosidis, Keita
Avstängningar: Pulgar
Övrigt: –

Domare: Maurizio Mariani
Form: Hellas Verona 1 vinst, 4 förluster – Bologna 1 vinst, 4 förluster
TV: Viasat Fotboll och Viaplay

Danny Salo
danny@solocalcio.se

Relaterade artiklar