Pre- & postpartite

Probabili Formazioni 13a Giornata

 UDINESE – ROMA   
Lördag– Stadio Friuli , Udine– 15:00

 (3-5-2) Musso; Larsen, Troost-Ekong, Nuytinck, Ter Avest, Fofana, Behrami, De Paul, Pezzella, Pussetto, Lasagna
Bästa målskytt: De Paul, 5 mål
Tränare: Davide Nicola
Skador: Badu, Ingelsson, Teodorczyk, Barak
Avstängningar: 

 (4-2-3-1) Olsen; Florenzi, Jesus, Fazio, Kolarov; Cristante, Nzonzi, Lo. Pellegrini; Under, Schick, Kluivert
Bästa målskytt: El Shaarawy, 5 mål
Tränare: Esusebio Di Franscesco
Skador: Pastore, Perotti
Avstängningar: 

Form: Udinese: 4 förluster 1 oavgjord – Roma: 2 vinster, 2 oavgjorda 1 förlust
Domare: Michael Fabbri
TV: Strive


 JUVENTUS – SPAL  
Lördag- Allianz Stadium, Turin- 18:00

 (4-3-3) Szczesny; Cancelo, Bonucci, Benatia, De Sciglio, Bentancur, Pjanic, Matuidi, Cuadrado, Mandzukic, C.Ronaldo
Bäste målskytt: Ronaldo, 8 mål
Tränare: Massimiliano Allegri
Skador: Emre Can, Khedira, Bernardeschi
Avstängningar:-

 (3-5-2) Gomis; Cionek, Djourou, Felipe, Lazzari, Kurtic, Schiattarella, Missiroli, Costa, Petagna, Antenucci

Bästa målskytt: Petagna 4 mål
Tränare: Leonardo Semplici
Skador: Fares, Vicari
Avstängningar:-

Form: Juventus: 4 vinster 1 oavgjord – SPAL: 3 förluster 1 oavgjord 1 vinst
Domare: Federico De Penna
TV: Strive


 INTER – FROSINONE 
Lördag- Stadio Giuseppe Meazza, Milano- 20:45

(4-3-3) Handanovic; D´Ambrosio, De Vrij, Skriniar, Asamoah, Gagliardini, Borja Valero, Joao Mario, Politano, L.Martinez, Keita
Bäste målskytt: Mauro Icardi 7 mål
Tränare: Luciano Spalletti
Skador: Vrsaljko, Dalbert
Avstängningar: Brozovic

(3-5-2) Sportiello; Goldaniga, Salamon, Capuano, Zampano, Chibsah, Maiello, Cassata, Beghetto, Ciofani, Pinamonti
Bäste målskytt: Camilo Ciano, 2 mål
Tränare: Moreno Longo
Skador: Paganini, Dionisi, Hallfredsson
Avstängningar:

Form: Inter: 4 vinster 1 förlust – Frosinone: 3 oavgjorda 1 vinst en förlust
Domare: Luca Pairetto
TV: Strive


 PARMA- SASSUOLO  
Söndag- Stadio Ennio Tardini, Parma- 12:30

(4-3-3)Sepe; Iacoponi, Bruno Alves,Bastoni, Gaglioli, Barillá, Stulac, Grassi, Biabiany, Inglese, Gervinhio
Bäste målskytt: Gervinhio 4 mål
Tränare: Roberto D’Aversa
Skador: Dimarco, Sierralta. Munari, Gobbi, Di Gaudio
Avstängningar: Calaió

 (3-4-3) Consigli; Marlon, Magnani, Ferrari; Lirola, Duncan, Magnanelli, Rogerio; Berardi, Boateng, Djuricic
Bäste målskytt: Boateng, 4mål
Tränare: Roberto De Zerbi
Skador: Boga, Adjapong
Avstängningar: –

Form: Parma: 2 vinster 2 förluster 1 oavgjord – Sassuolo: 3 oavgjorda, 1 förlust och 1 vinst
Domare: Paolo Valeri
TV: Strive


 NAPOLI- CHIEVO 
Söndag- Stadio San Paolo Neapel- 15:00

 (4-4-2) Ospina; Malcuit, Albiol, Koulibaly, Mario Rui; Callejon, Diawara, Zielinski, Ounas; Milik, Insigne
Bäste målskytt: Lorenzo Insigne 7 mål
Tränare: Carlo Ancelotti
Skador: Chiriches, Verdi, Younes, Meret
Avstängningar:-

(3-5-2) Sorrentino; Bani, Rossettini, Barba; Depaoli, Radovanovic, Hetemaj, Obi, Pelisser; Birsa, Meggiorini
Bäste målskytt: Stepinski 3 mål
Tränare: Domenico Di carlo
Skador: Rigoni, Pucciarelli, Giaccherini, Jaroszynski, Tomovic
Avstängningar:-

Form: Napoli: 4 vinster 1 oavgjord – Chievo: 5 förluster
Domare: Daniele Chiffi
TV: Strive


 EMPOLI – ATALANTA
Söndag – Stadio Carlo Castellani , Empoli– 15:00

(4-3-2-1) Terracciano; Di Lorenzo, Silvestre, Maietta, Veseli; Pasqual, Bennacer, Traore; Krunic, La Cumina; Caputo
Bäste målskytt: Caputo, 5 mål
Tränare: Aurelio Andreazzoli
Skador: Rodriguez, Polvani, Lollo
Avstängningar: –

 (3-4-1-2) Gollini; Toloi, Djimisti, Masiello; Hateboer, De Roon, Freuler, Gosens; Ilicic, A. Gomez; D. Zapata
Bästa målskytt: Alejandro Gomez, 4 mål
Tränare: Gian Piero Gasperini
Skador: Varnier, Barrow, Tumminelo
Avstängningar:

Form: Empoli: 1 vinst, 1 oavgjord, 3 förluster – Atalanta: 4 vinster, 1 förlust
Domare: Gianluca Manganiello
TV: Strive


 BOLOGNA – FIORENTINA
Söndag – Stadio Renato Dall’Ara, Bologna – 15:00

 (4-3-3) Skorupski; Calabresi, Larangeira, Helander, Mattielo; Poli, Pulgar, Svanberg; Orsolini Santander, Palacio
Bäste målskytt: Santander, 4 mål
Tränare: Filippo Inzaghi
Skador: De Maio
Avstängningar: –

(4-3-3) Lafont; Milenkovic, Ceccherini, Hugo, Biraghi; Benassi, Veretout, Gerson; Chiesa, Simeone, Fernandes
Bäste målskytt: Benassi, 5 mål
Tränare: Stefano Pioli
Skador: Pjaca, Pezzella
Avstängningar: –

Form: Bologna: 3 oavgjorda, 2 förluster – Fiorentina: 4 oavgjorda, 1 förlust
Domare: Marco Di Bello
TV: Strive


LAZIO-MILAN
Söndag – Stadio Olimpico, Rom – 18.00

(3-5-1-1) Strakosha; Wallace, Acerbi, Radu; Patric, Cataldi S Milinkovic-Savic, Parolo, Lulic; Correa, Immobile
Bäste målskytt: Immobile, 8 mål
Tränare: Simone Inzaghi
Skador: Durmisi, Leiva
Avstängningar: –

 (3-4-3) G Donnarumma; Abate, Zapata, Rodriguez; Calabria, Kessie, Bakayoko, Laxalt; Suso, Cutrone, Calhanoglu
Bäste målskytt: Higuain, 5 mål
Tränare: Gennaro Gattuso
Skador: Caldara, Biglia, Bonaventura, Musacchio, Romagnoli
Avstängningar: Higuain

Form: Lazio: 3 vinster 1 oavgjord, 1 förlust – Milan: 3 vinster 1 oavgjord, 1 förlust
Domare: Luca Banti
TV: Strive


  GENOA – SAMPDORIA
Söndag – Stadio Luigi Ferraris – 20:30

(3-5-2) Radu; Biraschi, Romero, Criscito; Romulo, Bessa, Veloso, Hiljemark, Lazovic; Kouamé, Piatek

Bästa målskytt: Piatek, 9 mål
Tränare: Ivan Juric
Skador: Favilli
Avstängningar: –

 (4-3-1-2) Audero; Bereszynski, Tonelli, Andersen, Murru; Praet, Ekdal, Jankto; Saponara; Quagliarella, Defrel
Bäste målskytt: Defrel, 6 mål
Tränare: Marco Giampaolo
Skador:
Avstängningar: Linetty

Form: Genoa: 3 oavgjorda, 2 förluster – Sampdoria: 1 vinst, 3 oavgjorda, 1 förlust
Domare: Daniele Doveri
TV: Strive


 CAGLIARI – TORINO
Måndag– Sardegna Arena, Cagliari – 20:30

(4-3-2-1) Cragno; Srna, Ceppitelli, Romagna, Lykogiannis; Barella, Bradaric, Ionita; Castro, Joao Pedro; Pavoletti
Bästa målskytt: Pavoletti, 6 mål
Tränare: Rolando Maran
Skador: Padoin, Faragó
Avstängningar: –

 (3-4-2-1) Sirigu; Izzo, Nkoulou, Djidji; De Silvestri, Meité, Baselli, Ansaldi; Iago Falque, Berenguer; Belotti
Bästa målskytt: Belotti, 4 mål
Tränare: Walter Mazzarri
Skador: 
Avstängningar: Rincon

Form: Cagliari: 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust – Torino: 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust
Domare: Daniele Doveri
TV: Strive

Joakim Nilsson
joakim@solocalcio.se

Relaterade artiklar