Pre- & postpartite

Probabili formazioni 12a giornata

BOLOGNA – CROTONE
Lördag – Stadio Renato Dall’Ara, Bologna – 18.00

(4-3-3) Da Costa; Krafth, Gonzalez, Helander, Masina; Nagy, Crisetig, Verdi; Di Francesco, Destro, Palacio
Tränare: Roberto Donadoni
Bäste målskytt: Rodrigo Palacio, 2 mål
Skador: Mirante, Torosidis, Keita
Avstängningar: Pulgar
Övrigt:

(4-4-2) Cordaz; Sampirisi, Simic, Ceccherini, Martella; Rohden, Barberis, Mandragora, Stoian; Budimir, Trotta
Tränare: Davide Nicola
Bäste målskytt: Marcus Rohden, 2 mål
Skador: Tonev, Kragl, Tumminello
Avstängningar:
Övrigt:


GENOA – SAMPDORIA
Lördag – Stadio Luigi Ferraris, Genua – 20.45

(3-4-3) Perin; Izzo, Rossettini, Zukanovic; Rosi, Omeonga, Bertolacci, Laxalt; Rigoni, Taarabt, Lapadula
Tränare: Ivan Juric
Bäste målskytt: Taarabt, Pellegri, Galabinov, 2 mål vardera
Skador: Cofie, Spolli
Avstängningar:
Övrigt:

(4-3-1-2) Viviano; Bereszynski, Silvestre, Regini, Strinic; Linetty, Torreira, Praet; Caprari; Quagliarella, Duvan Zapata
Tränare: Marco Giampaolo
Bäste målskytt: Quagliarella, 6 mål
Skador:
Avstängningar:
Övrigt:


INTER – TORINO
Söndag – Stadio Giuseppe Meazza, Milano- 12:30

(4-2-3-1) Handanovic; D’Ambrosio, Skriniar, Miranda, Nagatomo; Vecino, Gagliardini; Eder, Borja Valero, Perisic; Icardi
Tränare: Luciano Spaletti
Bäste målskytt: Mauro Icardi, 11 mål
Skador: Vanheusden
Avstängningar:
Övrigt:

(4-3-3) Sirigu; De Silvestri, N’Koulou, Moretti, Ansaldi; Acquah, Rincon, Baselli; Falque, Belotti, Ljajic
Tränare: Sinisa Mihajlovic
Bäste målskytt: Iago Falque, 4 mål
Skador: Bonifazi
Avstängningar:
Övrigt:


CAGLIARI – HELLAS VERONA
Söndag – Sardegna Arena, Cagliari- 15:00

(4-3-3) Rafael; Romagna, Andreolli, Capuano, Farago; Cigarini, Barella, Padoin; Joao Pedro, Farias, Pavoletti
Tränare: Luis Diego Lópes
Bäste målskytt: João Pedro, 3 mål
Skador: Andrea Cossu, Alessio Cragno, Fabio Pisacane
Avstängningar: Artur Ionita
Övrigt: –

(4-3-3) Nicolas; Romulo, Heurtaux, Caracciolo, Souprayen; Verde, Fossati, Bessa; Cerci, Kean, Fares
Tränare: Fabio Pecchia
Bäste målskytt: Pazzini, 4 mål
Skador: Matteo Bianchetti, Alex Ferrari, Daniel Bessa, Moise Kean, Franco Zuculini
Avstängningar: Michelangelo Albertazzi, Alejandro González
Övrigt: –


CHIEVO – NAPOLI
Söndag – Marcantonio Bentegodi, Verona, 15:00

(4-3-1-2) Sorrentino; Cacciatore, Dainelli, Gamberini, Gobbi; Bastien, Radovanovic, Hetemaj; Castro; Birsa, Inglese
Tränare: Rolando Maran
Bäste målskytt: Roberto Inglese, 4mål
Skador: Mariusz Stepinski
Avstängningar: Nicolas Frey
Övrigt: 

(4-3-3)Reina; Hysaj, Albiol, Koulibaly, Rui; Zielinski, Diawara, Hamsik; Callejon, Mertens, Insigne
Tränare: Maurizio Sarri
Bäste målskytt: Mertens, 10 mål
Skador: Faouzi Ghoulam, Arkadiusz Milik
Avstängningar: –
Övrigt:-


FIORENTINA – ROMA
Söndag – Stadio Artemio Franchi – Florens, 15:00

(4-3-3) Sportiello; Gaspar, Pezzella, Astori, Biraghi; Benassi, Badelj, Veretout; Chiesa, Simeone, Eysseric
Tränare: Stefano Pioli
Bäste målskytt: Cyril Thereau, 4 mål
Skador: Laurini 
Avstängningar: –
Övrigt: –

 (4-3-3) Alisson; Florenzi, Fazio, Juan Jesus, Kolarov; Nainggolan, De Rossi, Strootman; Perotti, Dzeko, El Shaarawy
Tränare: Eusebio Di Francesco
Bäste målskytt: Edin Dzeko, 7 mål
Skador:
 Karsdorp, Schick, Bruno Peres, Nura
Avstängningar: –
Övrigt: –


JUVENTUS – BENEVENTO
Söndag – Juventus Stadium, Turin, 15:00

(4-2-3-1)Szczesny; De Sciglio, Barzagli, Rugani; Asamoah; Marchisio, Matuidi; Bernardeschi, Dybala, Douglas Costa; Higuain
Tränare: Massimiliano Allegri
Bäste målskytt: Dybala, 11 mål
Skador: Benatia, Pjanic
Avstängningar: –
Övrigt: –

(3-4-2-1Brignoli; Venuti, Antei, Di Chiara; Memushaj, Cataldi, Viola, Chibsah; Ciciretti, Lazaar; Iemmello
Tränare: Roberto De Zerbi
Bäste målskytt: Amato Ciciretti, 1 mål
Skador: Costa, D’Alessandro
Avstängningar: 
Lucioni
Övrigt: –


LAZIO – UDINESE
Söndag – Stadio Olimpico, Rom, 15:00

(3-5-1-1)Strakosha; Bastos, De Vrij, Radu; Marusic, Parolo, Leiva, Milinkovic-Savic, Lukaku; Luis Alberto; Immobile
Tränare: Simone Inzaghi
Bäste målskytt: Immobile, 14 mål
Skador: F. Anderson, Caicedo, Wallace, Di Gennaro
Avstängningar: –
Övrigt: –

(4-4-1-1)Bizzarri; Widmer, Danilo, Nuytinck, Samir; Larsen, Fofana, Barak, Adnan; De Paul; Maxi Lopez
Tränare: Luigi Delneri
Bäste målskytt: Rodrigo De Paul, 3 mål
Skador: Hallfredsson, Behrami 
Avstängningar: –
Övrigt: –


ATALANTA – SPAL
Söndag – Stadio Atleti Azzurri d’Italia, Bergamo 18:00

(3-4-1-2)Berisha; Toloi, Palomino, Masiello; Castagne, Freuler, De Roon, Spinazzola; Cristante; Ilicic, Petagna
Tränare: Gian Piero Gasperini
Bäste målskytt: Alejandro Gómez, 3 mål
Skador: A. Gomez, Schmidt, Mancini 
Avstängningar: –
Övrigt: –

(3-5-2)Gomis; Salamon, Vicari, Felipe; Lazzari, Schiavon, Viviani, Mora, Mattiello; Paloschi, Antenucci
Tränare: Leonardo Semplici
Bäste målskytt: Alberto Paloschi, 3 mål
Skador: Meret, Floccari, Della Giovann, Vaisanen
Avstängningar: 
Schiattarella 
Övrigt: –


SASSUOLO – AC MILAN
Söndag – Mapei Stadium, Sassuolo, 20:45

(4-3-3)Consigli; Gazzola, Cannavaro, Acerbi, Peluso; Sensi, Magnanelli, Missiroli; Politano, Falcinelli, Ragusa
Tränare: Cristian Bucchi
Bäste målskytt: Matteo Politano, 2 mål
Skador: Berardi, Goldaniga, Adjapong, Dell’Orco, Frattesi, Letschert, Duncan
Avstängningar:

Övrigt: –

(3-4-2-1) G Donnarumma; Musacchio, Bonucci, Romagnoli; Borini, Kessie, Locatelli, Rodriguez; Suso, Calhanoglu; Kalinic
Tränare: Montella
Bäste målskytt: Suso, 4 mål
Skador: Biglia, Calabria, Cont, Bonaventura
Avstängningar:

Övrigt: –

Martin Andersson
martin@solocalcio.se

Relaterade artiklar