Pre- & postpartite

Probabili formazioni 10a Giornata

INTER – SAMPDORIA
Tisdag – Stadio Giuseppe Meazza, Milano – 20.45

(4-2-3-1) Handanovic; D’Ambrosio, Skriniar, Miranda, Nagatomo; Vecino, Gagliardini; Eder, Joao Mario, Perisic; Icardi
Tränare: Luciano Spalletti
Bäste målskytt: Mauro Icardi, 9 mål
Skador: Brozovic, Vanheusden
Avstängningar: –
Övrigt: –

(4-3-1-2) Puggioni; Sala, Silvestre, Ferrari, Strinic; Praet, Torreira, Linetty; Caprari; Quagliarella, Zapata
Tränare: Marco Giampaolo
Bäste målskytt: Fabio Quagliarella, 5 mål
Skador: Capezzi
Avstängningar: –
Övrigt: Krapikas, Viviano, Dodò och Ivan utanför truppen

Domare: Marco Guida
Form: Inter 3 vinster, 2 oavgjorda – Sampdoria 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust
TV: Viasat Sport


ATALANTA – HELLAS VERONA
Onsdag – Stadio Atleti Azzurri, Bergamo – 18:30

(3-4-1-2); Berisha; Toloi, Caldara, Masiello; Hateboer, De Roon, Freuler, Spinazzola; Kurtic; Ilicic, Petagna
Tränare: Gianpiero Gasperini
Bästa målskytt: Papu Gomez, 3 mål
Skador: Gomez, Schmidt
Avstängningar: –
Övrigt: Rosso och Melegoni utanför truppen

(4-3-3) Nicolas; Bearzotti, Heurtaux, Caracciolo, Fares; Romulo, Fossati, Bessa; Cerci, Pazzini, Valoti
Tränare: Fabio Pecchia
Bäste målskytt: Giampaolo Pazzini, 3 mål
Skador: Bianchetti, Caceres, Zuculini, Ferrari, Buchel
Avstängningar: Valoti, Kean
Övrigt: Cherubin, Stefanec och Tupta är inte med i truppen

Domare: Livio Marinelli
Form: Atalanta 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust – Hellas Verona 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster
TV: Viaplay


 BOLOGNA – LAZIO
Onsdag – Stadio Renato Dall’Ara – 20:45

(4-3-3): Mirante; Krafth, Helander, De Maio, Masina; Poli, Pulgar, Donsah; Verdi, Palacio, Di Francesco
Tränare:
Roberto Donadoni
Bästa målskytt:
Rodrigo Palacio, 2 mål
Skador:
Torosidis, Maietta, Mbaye, Taider
Avstängningar:
Gonzalez
Övrigt:
Avenatti, Keita, Falletti, Santurro, Valencia och Brignani utanför truppen

(3-5-1-1) Strakosha; Bastos, De Vrij, Radu; Marusic, Parolo, Leiva, Lulic, Milinkovic; Luis Alberto; Immobile
Tränare: Simone Inzaghi
Bäste målskytt: Ciro Immobile, 13 mål
Skador: Felipe Anderson, Wallace, Basta, Lukaku, Palombi
Avstängningar: –
Övrigt: Abukar och Perea är inte med i truppen

Domare: Davide Massa
Form: Bologna 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust – Lazio 4 vinster, 1 förlust
TV: Viaplay


CAGLIARI – BENEVENTO
Onsdag – Sardegna Arena, Cagliari – 20.45

 (3-5-2): Crosta; Andreolli, Pisacane, Capuano; Dessena, Ionita, Cigarini, Barella, Padoin; Pavoletti, Sau
Tränare: Diego Lopez
Bästa målskytt: Joao Pedro, 3 mål
Skador: Rafael, Cossu, Cragno
Avstängningar: –
Övrigt: Daga, Miangue och Melchiorri utanför truppen

(4-5-1): Brignoli; Gyamfi, Venuti, Djimsiti, Letizia; Memushaj, Cataldi, Viola, Chibsah, Ciciretti; Iemmello
Tränare: Roberto De Zerbi
Bästa målskytt: D’Alessandro, Ciciretti, mål var
Skador: Costa, Parigini, D’Alessandro
Avstängningar: Antei, Lucioni
Övrigt: Melara utanför truppen

Domare: Massimiliano Irrati
Form: Cagliari 5 förluster – Benevento 5 förluster
TV: Viaplay


CHIEVO – MILAN
Onsdag – Stadio Marc’Antonio Bentegodi, Verona  20:45

(4-3-1-2) Sorrentino; Cacciatore, Dainelli, Gamberini, Gobbi; Castro, Radovanovic, Hetemaj; Birsa; Pucciarelli, Inglese
Tränare: Rolando Maran
Bäste målskytt: Roberto Inglese, 4 mål
Skador: Meggiorini
Avstängningar: –
Övrigt: Frey, Vignato, Leris och Bani är inte med i truppen

(3-4-2-1): Donnarumma, Zapata, Musacchio, Romagnoli; Borini, Kessie, Biglia, Rodriguez; Calhanoglu, Suso; Kalinic
Tränare: Vincenzo Montella
Bästa målskytt: Suso, 3 mål
Skador: Conti, Antonelli
Avstängningar: Bonucci
Övrigt: Gabbia, Zanellato och Paletta utanför truppen

Form: Chievo 3 vinster, 2 oavgjorda – Milan 1 vinst, 1 oavgjord, 3 förluster

Domare: Marco Di Bello
TV: Viaplay

_________________________________________________________________________________________

 FIORENTINA – TORINO  
Onsdag – Stadio Artemio Franchi, Florens – 20:45

 (4-3-3): Sportiello, Laurini, Pezzella, Astori, Biraghi; Benassi, Badelj, Veretout; Chiesa, Simeonoe, Thereau  
Tränare: Pioli
Bästa målskytt: Thereau , 4 mål.
Skador: Saponara
Avstängningar: –
Övrigt: Hristov, Zekhnini, Hagi, Illanes & Ranieri utanför truppen.

 (4-2-3-1): Sirigu, De Silvestri, N’Koulou, Moretti, Barreca; Rincon, Baselli; Iago Falque, Ljajic, Niang; Sadiq
Tränare: Mihajovic
Bästa målskytt: Belotti, Falque & Ljajic, 3 mål.
Skador:Belotti, Ansaldi, Lyanco, Obi
Avstängningar: –
Övrigt: Capone & Rincon inte med i truppen.

Form: Fiorentina 2 vinster, 2 förluster, 1 oavgjord – Torino 2 förluster, 2 oavgjorda, 1 vinst.

Domare: Maurizio Mariani
TV: Viaplay

_______________________________________________________________________________________

 GENOA – NAPOLI 
Onsdag – Stadio Luigi Ferraris, Genoa – 20:45

(3-5-2): Perin, Izzo, Rossettini, Zukanovic; Lazovic, Omeonga, Veloso, Bertolacci, Laxalt; Taarabt, Galabinov.
Tränare: Juric
Bästa målskytt: Pellegri & Galabinov, 2 mål.
Skador: Cofie & Spolli
Avstängningar: –
Övrigt: Centurion, Salcedo, Zima, Rollandi och T. Rodriguez utanför truppen.

 (4-3-3): Reina, Hysaj, Chiriches, Kouilabaly, Ghoulam; Allan, Diawara, Hamsik, Callejon, Mertens, Insigne.
Tränare: Sarri
Bästa målskytt: Mertens, 7 mål.
Skador: Milik
Avstängningar: –
Övrigt: Tonelli inte med i truppen.

Form: Genoa 2 vinster, 2 förluster, 1 oavgjord – Napoli 3 vinster, 1 förlust, 1 oavgjord.

Domare: Silvio Mazzoleni
TV: Viasat Sport & Viaplay

_____________________________________________________________________________________________________

 

  JUVENTUS – SPAL  

Onsdag – Allianz Stadium, Turin – 20:45

 (4-2-3-1): Szczesny, Lichtsteiner, Barzagli, Rugani, Alex Sandro; Bentancur, Pjanic; Bernardeschi, Dybala, D. Costa; Higuain.

Tränare: Allegri
Bästa målskytt: Dybala, 10 mål.
Skador: Höwedes, Pjaca, Sturaro & Matuidi
Avstängningar: –
Övrigt: –

 (3-5-2): Gomis, Oikonomou, Vicari, Felipe; Lazzari, Schiavon, Viviani, Rizzo, Mattiello; Paloschi, Antenucci

Tränare: Semplici
Bästa målskytt: Åtta spelare med varsitt mål.
Skador: Meret, Grassi, Floccari, Della Giovanna, Mattiello & Vaisanen
Avstängningar: –
Övrigt: Boccafoglia & Ubaldi inte uttagna till truppen.

Form: Juventus, 3 vinster, 1 förlust, 1 oavgjord – Spal, 4 förluster, 1 oavgjort.

Domare: Sarà Fabrizio Pasqua
TV: Viasat Fotboll och Viaplay

________________________________________________________________________________________________________

  ROMA – CROTONE  

Onsdag, Stadio Olympico, Rom – 20:45

 (4-3-3): Alisson, Karsdorp, Fazio, Moreno, Kolarov; Nainggolan, Gonalons, Gerson; Under, Dzeko, Perotti.

Tränare: Di Francesco
Bästa målskytt: Dzeko, 7 mål.
Skador: Manolas & Emerson.
Avstängningar: –
Övrigt: Nura Abdullahi inte med i truppen.

 (4-4-2): Cordaz, Sampirisi, Ceccherini, Simic, Pavlovic; Faraoni, Barberis, Mandragora, Rohdén; Budimir, Nalini

Tränare: Nicola
Bästa målskytt: Rohdén, 2 mål.
Skador: Tumminello & Kragl
Avstängningar: –
Övrigt: Tonev & Kotnik utanför truppen.

Form: Roma, 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust.  – Crotone, 2 förluster, 2 oavgjorda, 1 vinst.

Domare: Sarà Gianluca Manganiello
TV: Viaplay

_______________________________________________________________________________________________________

  SASSUOLO – UDINESE 

Onsdag, Mapei Stadium, Sassuolo – 20:45

 (4-3-3): Consigli, Gazzola, Cannavaro, Acerbi, Peluso; Sensi, Magnanelli, Missiroli; Berardi, Falcinelli, Politano.

Tränare: Bucchi
Bästa målskytt: Politano, 2 mål.
Skador: Goldaniga, Adjapong, Dell’Orco, Frattesi, Letschert & Duncan.
Avstängningar: Cassata
Övrigt: Pierini inte uttagen.

  (4-4-2): Bizzarri, Larsen, Danilo, Samir, Pezzella; De Paul, Behrami, Barak; Jantko, Lopez, Perica

Tränare: Delneri
Bästa målskytt: Lasagna, Lopez & De Paul, 2 mål.
Skador: Angella, Widmer & Nuytinck
Avstängningar: –
Övrigt: Bubnjic, Pontisso & Ewandro inte med i truppen.

Form: Sassuolo, 2 vinster, 2 förluster, 1 oavgjord – Udinese, 4 förluster, 1 vinst.

Domare: Paolo Tagliavento
TV: Viaplay

Redaktionen
redaktor@solocalcio.se

Relaterade artiklar

Mer från Pre- & postpartite

Pre- & postpartite

Postpartite 30:a giornata

Pre- & postpartite

Postpartite 31a giornata