Pre- & postpartite

Probabili formazioni 14a giornata

BOLOGNASAMPDORIA
Lördag – Renato Dall’Ara, Bologna – 15:00

(4-3-3): Mirante; Mbaye, Helander, Gonzalez, Masina; Donsah, Pulgar, Poli; Verdi, Palacio, Destro
Tränare: Roberto Donadoni
Bästa målskytt: Verdi, 3 mål
Skador: Falletti, Di Francesco
Avstängningar: –
Övrigt: –

(4-3-1-2): Viviano; Bereszynski, Silvestre, Ferrari, Strinic; Barretto, Torreira, Linetty; Ramirez; Quagliarella, Zapata
Tränare: Marco Giampaolo
Bästa målskytt: Quagliarella, 7 mål
Skador: Praet
Avstängningar: –
Övrigt: Dodo utanför truppen

Form: Bologna 1 vinst, 4 förluster – Sampdoria 4 vinster, 1 förlust
Domare: Fabio Maresca
TV: Viasat Sport och Viaplay


CHIEVO – SPAL
Lördag – Stadio Bentegodi, Verona – 18:00

(4-3-1-2): Sorrentino; Cacciatore, Dainelli, Tomovic, Gobbi; Bastien, Rigoni, Hetemaj; Birsa; Inglese, Meggiorini
Tränare: Rolando Maran
Bästa målskytt: Inglese, 3 mål
Skador: Castro
Avstängningar: Radovanovic
Övrigt: –

(3-5-2): Gomis; Cremonesi, Vicari, Felipe; Lazzari, Schiattarella, Grassi, Mora, Mattiello; Paloschi, Bonazzoli
Tränare: Leonardo Semplici
Bästa målskytt: Paloschi, 3 mål
Skador: Costa, Antenucci, Meret, Salamon, Della Giovanna
Avstängningar: Borriello, Viviani, Oikonomou
Övrigt: –

Form: Chievo 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster – Sampdoria 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster
Domare: Ivano Pezzuto
TV: Viasat Sport och Viaplay


SASSUOLO – HELLAS VERONA
Lördag – Mapei Stadium, Reggio Emilia – 18:00

(4-3-3): Consigli; Gazzola, Cannavaro, Acerbi, Peluso; Biondini, Magnanelli, Missiroli; Berardi, Matri, Politano
Tränare: Christian Bucchi
Bästa målskytt: Politano och Matri, 2 mål var
Skador: Adjapong, DellOrco, Frattesi, Letschert, Duncan
Avstängningar: –
Övrigt: –

(4-3-3): Nicolas; Caceres, Heurtaux, Caracciolo, Fares; Romulo, Zuculini, Bessa; Cerci, Pazzini, Verde
Tränare: Fabio Pecchia
Bästa målskytt: Pazzini, 4 mål
Skador: Kean, Bianchetti, Ferrari
Avstängningar: –
Övrigt: Cherubin utanför truppen

Form: Sassuolo 2 vinster, 3 förluster – Hellas Verona 5 förluster
Domare: Paolo Valeri
TV: Viaplay


CAGLIARI – INTER
Lördag – Sardegna Arena, Cagliari – 20:45

(3-5-2): Rafael; Romagna, Andreolli, Ceppitelli; Farago, Ionita, Cigarini, Barella, Padoin; Joao Pedro, Pavoletti
Tränare: Diego Lopez
Bästa målskytt: Joao Pedro, 4 mål
Skador: Sau, Deiola
Avstängningar: –
Övrigt: Van de Wiel utanför truppen

 (4-2-3-1): Handanovic; D’Ambrosio, Miranda, Skriniar, Santon; Vecino, Gagliardini; Candreva, Valero, Perisic; Icardi
Tränare: Luciano Spalletti
Bästa målskytt: Icardi, 13 mål
Skador: Vanheusden
Avstängningar: –

Form: Cagliari 3 vinster, 2 förluster – Inter 3 vinster, 2 oavgjorda
Domare: Luca Pairetto
TV: Viasat Sport och Viaplay


GENOA – ROMA
Söndag – Stadio Luigi Ferraris, Genua – 15:00

(3-5-2): Perin; Izzo, Spolli, Zukanovic; Rosi, Rigoni, Veloso, Bertolacci, Laxalt; Taarabt, Pandev
Tränare:
Davide Ballardini
Bästa målskytt:
Taarabt, Pellegri, Galabinov, 2 mål var
Skador: Galabinov
Avstängningar: –
Övrigt: Salcedo utanför truppen

(4-3-3): Alisson; Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov; Nainggolan, De Rossi, Strootman; El Shaarawy, Dzeko, Perotti
Tränare:
Eusebio Di Francesco
Bästa målskytt:
Dzeko, 7 mål
Skador: Karsdorp
Avstängningar: –
Övrigt: –

Form: Genoa 1 vinst, 1 oavgjord, 3 förluster – Roma 4 vinster, 1 förlust
Domare. Paolo Mazzoleni
TV: Viasat Sport och Viaplay


MILAN – TORINO
Söndag – San Siro, Milano – 15:00

(3-5-2): Donnarumma; Zapata, Bonucci, Romagnoli; Borini, Kessie, Montolivo, Bonaventura, Rodriguez; Suso, Kalinic
Tränare: Vincenzo Montella
Bästa målskytt: Suso, 5 mål
Skador: Conti, Calabria, Abate
Avstängningar: –
Övrigt: –

(4-3-3): Sirigu; De Silvestri, NKoulou, Lycano, Ansaldi; Baselli, Rincon, Obi; Falque, Belotti, Ljajic
Tränare:
Sinisa Mihajlovic
Bästa målskytt:
Falque, 6 mål
Skador: –
Avstängningar: –
Övrigt: Gustafsson utanför truppen

Form: Milan 2 vinster, 1 oavgjord, 2 förluster – Torino 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster
Domare: Massimo Irrati
TV: TV3 Sport och Viaplay


UDINESE – NAPOLI
Söndag – Stadio Friuli, Udine – 15:00

(3-5-1-1): Scuffet; Angella, Danilo, Samir; Widmer, Barak, Balic, Jankto, Adnan; De Paul; Bajic
Tränare: Massimo Oddo
Bästa målskytt: De Paul, 3 mål
Skador: Beharmi, Halfredsson
Avstängningar: Blizzarri
Övrigt: –

(4-3-3): Reina; Maggio, Albiol, Koulibaly, Hysaj; Allan, Jorginho, Hamsik; Callejon, Mertens, Insigne
Tränare: Maurizio Sarri, Rui
Bästa målskytt: Mertens 10 mål
Skador: Milik, Ghoulam
Avstängningar: –
Övrigt: Tonelli utanför truppen

Form: Udinese 2 vinster, 3 förluster – Napoli 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust
Domare: Marco Di Bello
TV: Viasat Fotboll och Viaplay


LAZIO – FIORENTINA
Söndag – Olimpico, Rom – 18:00

(3-5-1-1): Strakosha; Bastos, De Vrij, Radu; Marusic, Parolo, Leiva, Lulic, Milinkovic-Savic; L. Alberto; Immobile
Tränare: Simone Inzaghi
Bästa målskytt: Immobile, 15 mål
Skador: Abukar, Nani, F. Anderson, Di Gennaro, Jordao
Avstängningar: –
Övrigt: Djordjevic utanför truppen

(4-3-3): Sportiello; Laurini, Pezzella, Astori, Briaghi; Benassi, Badelj, Veretout; Chiesa, Babacar, Thereau
Tränare: Stefano Pioli
Bästa målskytt: Thereau och Simeone, 4 mål
Skador: Hristov
Avstängningar: –
Övrigt: Hagi utanför truppen

Form: Fiorentina 2 vinster, 1 oavgjord, 2 förluster – Lazio 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust
Domare. Davide Massa
TV: Viasat Fotboll och Viaplay


JUVENTUS – CROTONE
Söndag – Allianz Stadium, Turin – 20:45

(4-2-3-1): Buffon; Lichtsteiner, Höwedes, Benatia, Asamoah; Marchisio, Matuidi; Costa, Dybala, Mandzukic; Higuain
Tränare: Massimilliano Allegri
Bästa målskytt: Dybala, 12 mål
Skador: Chiellini, Cuadrado, Bernardeschi
Avstängningar: –
Övrigt: Pjaca utanför truppen

(4-4-2): Cordaz; Sampirsi, Ajeti, Ceccherini, Pavlovic; Rohden, Barberis, Mandragora, Nalni; Budimir, Trotta
Tränare:
Davide Nicola 
Bästa målskytt:
Budimir, 3 mål
Skador: Kragl, Tumminello
Avstängningar: –
Övrigt: –

Form: Juventus 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust – Crotone 2 vinster, 3 förluster
Domare: Claudio Gavilucci
TV: Viasat Fotboll och Viaplay


ATALANTA – BENEVENTO
Måndag – Stadio Atleti Azzurri, Bergamo – 20:45

(3-4-3): Berisha; Toloi, Caldara, Palomino; Hateboer, Cristante, Freuler, Castagne; Ilicic, Cornelius, Gomez
Tränare: Giampiero Gasperini
Bästa målskytt: Gomez, 3 mål
Skador: Spinazzola
Avstängningar: –
Övrigt: –

(4-3-3): Brignoli; Venuti, Antei, Costa, Di Chiara; Viola, Cataldi, Chibsah; Lomardi, Armenteros, D’Alessandro
Tränare:
Roberto De Zerbi
Bästa målskytt:
Ciciretti, 2 mål
Skador:
Iemello, Ciciretti
Avstängningar:
Letiza, Lucioni (doping)
Övrigt: – 

Form: Atalanta 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster – Benevento 5 förluster
Domare: Fabrizio Pasqua
TV: Viasat Premium och Viaplay

David Faxå
david@solocalcio.se

Relaterade artiklar