Probabili formazioni

Probabli formazioni 6a giornata

 INTER-FIORENTINA 
Tisdag – San Siro, Milano – 21.00

(4-2-3-1) Handanovic; D´Ambrosio, De Vrij, Skriniar, Asamoah; Vecino, Brozovic; Candreva, Nainggolan, Perisic; Icardi
Bäste målskytt: Perisic, 2 mål
Tränare: Luciano Spalletti (Avstängd)
Skador: Vrsaljko
Avstängningar: –

 (4-3-3) Lafont; Milenkovic, Pezzella, Vitor Hugo, Biraghi; Benassi, Veretout, Fernandes; Chiesa, Simeone, Pjaca
Tränare: Stefano Pioli
Bäste målskytt: Benassi, 3 mål
Skador: Graiciar
Avstängningar: –

Form:  Inter: 2 vinster, 1 oavgjord 2 förluster – Fiorentina: 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust
Domare: 
Paolo Mazzoleni
TV: Strive


 UDINESE – LAZIO
Onsdag – Stadio Friuli, Udine – 19:00

(4-5 -1) Scuffet; Stryger-Larsen, Troost-Ekong, Nuytinck, Samir; Behrami, Machis Fofana, Mandragora, De Paul; Lasagna

Bäste målskytt: De Paul, 4 mål
Tränare: Julio Velázquez
Skador: Badu, Ingelsson, Pezzella
Avstängningar: –

(3-5-1-1)  Strakosha; Wallace, Acerbi, Caceres; Marusic, Parolo, Lucas Leiva, Milinkovic-Savic, Lulic; Luis Alberto; Immobile

Bäste målskytt: Immobile, 3 mål
Tränare: Simone Inzaghi
Skador: Felipe, Lukaku, Radu
Avstängningar: –

Form:  Udinese: 2 vinster, 2 oavgjorda 1 förlust – Lazio: 3 vinster, 2 förluster
Domare: 
Fabio Maresca
TV: Strive


 ATALANTA-TORINO 
Onsdag– Stadio Atleti Azzurri d’Italia , Bergamo – 21:00

(3-4-3) Gollini; Toloi, Palomino, Masiello; Hateboer, De Roon, Freuler, Gosens; Rigoni, D. Zapata, Gomez
Bäste målskytt: Rigoni, 3 mål
Tränare: Gian Piero Gasperini
Skador: Varnier
Avstängningar: –

(3-5-2) Sirigu; N’Koulou, Izzo, Moretti; De Silvestri, Rincon, Baselli, Meité, Berenguer; Soriano; Belotti
Bäste målskytt: Meité och Belotti 2 mål
Tränare: Walter Mazzari
Skador: Ansaldi, Falque
Avstängningar: –

Form:  Atalanta: 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster – Torino: 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster 
Domare: 
Daniele Orsato
TV: Strive



 
CAGLIARI-SAMPDORIA
Onsdag – Sardegna Arena, Cagliari – 21:00

(4-3-1-2) Cragno; Srna, Klavan, Romagna, Padoin; Bradaric, Barella, Castro; J. Pedro; Sau, Cerri
Tränare: Rolando Maran
Bäste målskytt:  Pavoletti, 2 mål
Skador: Ceppitelli, Pavoletti
Avstängningar: –

 (4-3-1-2) Audero; Bereszynski, Andersen, Colley, Murru; Praet, Jankto, Ekdal; Ramirez; Quagliarella, Defrel
Bäste målskytt: Defrel, 4 mål
Tränare: Marco Giampaolo
Skador: Regini, Saponara, Caprari  Kownacki
Avstängningar: –

Form:  Cagliari: 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster – Sampdoria: 2 vinster, 1 oavgjord, 2 förluster 
Domare:  
Gianluca Rocchi
TV: Strive



GENOA-CHIEVO 
Onsdag – Stadio Luigi Ferraris, Genua – 21:00

(3-5-2) Marchetti; Biraschi, Spolli, Zukanovic; Gunter, Romulo, Bessa, Hiljemark, Criscito; Kouame, Piatek
Bäste målskytt: Piatek, 5 mål
Tränare: Davide Ballardini
Skador: Lapadula, Favilli, Lopez
Avstängningar: –

(4-3-1-2) Sorrentino; Cacciatore, Tomovic, Rossettini, Barba; Rigoni, Radovanovic, Hetemaj; Giaccherini; Stepinski, Meggiorini
Bäste målskytt: Stepinski, 2 mål
Tränare: Lorenzo D’Anna
Skador: Cesar, Djordjevic, Bani
Avstängningar: –

Form:  Genoa 2 vinster, 3 förluster – Chievo: 2 oavgjorda, 3 förluster
Domare:  
Fabrizio Pasqua
TV: Strive


 JUVENTUS-BOLOGNA  
Onsdag – Allianz Stadium, Turin– 21:00

 (4-3-1-2) Perin; Cuadrado, Bonucci, Benatia, Cancelo, Emre Can, Bentancur, Matuidi, Dybala, Bernardeschi, C.Ronaldo

Bäste målskytt: Cristiano Ronaldo 3 mål
Tränare: Max Allegri
Skador: Khedira, Spinazzola, De Sciglio
Avstängningar: Douglas Costa

(4-3-1-2) Skorpuski; Calabresi, Danilo, De Maio, Mattiello, Dzemaili, Nagy, Krejci, Dijks, Okwonkwo, Falcinelli
Bäste målskytt: Mattiello och Santander 1 mål vardera
Tränare: Filippo Inzaghi
Skador: Donsha, Helander, Palacio, Poli, Svanberg
Avstängningar: Pulgar

Form:  Juventus 5 vinster – Bologna 1 vinst, 3 förluster, 1 oavgjord
Domare:  
Maurizio Mariani
TV: Strive


 NAPOLI-PARMA 
Onsdag – Stadio San Paolo, Neapel– 21:00

(4-4-2) Ospina; Hysaj, Albiol, Koulibaly, Mario Rui, Callejon, Allan, Hamsik, Zielinski, Milik, Insigne

Bäste målskytt: Insigne 4 mål
Tränare: Carlo Ancelotti
Skador: Meret, Ghoulam, Younes, Chirches
Avstängningar: –

 (4-3-3) Sepe; Iacopini, B.Alves, Gagliolo, Gobbi, Rigoni, Stulac, Barilla, Gervinhio, Inglese, Ciciretti

Bäste målskytt: Gervinhio och Inglese 2 mål vardera
Tränare: Roberto D´Aversa
Skador: Dezi, Munari, Scozzarella, Biabiany, Grassi
Avstängningar: Calaio

Form: Napoli 3 vinster 1 oavgjord 1 förlust – Parma 2 vinster 2 förluster 1 oavgjord
Domare:  
Daniele Doveri
TV: Strive


 ROMA – FROSINONE Frosinone
Onsdag – Stadio Olimpico, Rom– 21:00

(4-3-3) Olsen; Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov, Pellegrini, Nzonzi, Pastore, Under, Schick, El Shaarawy

Bäste målskytt: El Shaarawy, Dzeko, Pastore, Cristante, Florenzi, Manolas, Fazio 1 mål
Tränare: Eusebio Di Francesco
Skador: Perotti
Avstängningar: –

Frosinone(3-5-2) Sportiello; Goldaniga, Salamon, Capuano, Zampano, Chibsah, Cassata, Hallfredsson, Molinaro, Campbell, Perica

Bäste målskytt: –
Tränare: Moreno Longo
Skador: Paganini, Gori, Dionisi, Ardaiz, Maiello
Avstängningar: –

Form: Roma 2 försluter 2 oavgjorda 1 vinst – Frosinone 1 oavgjord 4 förluster
Domare: 
Marco Di Bello
TV: Strive


  SPAL- SASSUOLO
Torsdag – Stadio Paolo Mazza, Ferrara– 19:00

 (3-5-2) Gomis; Cionek, Vicari, Felipe, Lazzari, Kurtic, Valdifiori, Missiroli, Costa, Paloschi, Antenucci

Bäste målskytt: Petagna 2 mål
Tränare: Leonardo Semplice
Skador: Viviani
Avstängningar: –

 (4-3-3) Consigli; Lirola, Magnani, Ferrari, Rogerio, Bourabia, Magnanelli, Duncan, Berardi, Babacar, Di Francesco

Bäste målskytt: K-P Boateng 3 mål
Tränare: Roberto De Zerbi
Skador: Peluso, Satalino
Avstängningar: –

Form: Spal 3 vinster 2 förluster – Sassuolo 3 vinster 1 oavgjord 1 förlust
Domare: 
Eugenio Abbattista
TV: Strive


  EMPOLI – MILAN 
Torsdag – Stadio Carlo Castellani, Empoli– 21:00

(4-3-1-2) Terracciano, Di Lorenzo, Silvestre, Maietta, Veseli, Bennacer, Capezzi, Krunic, Traore, La Gumina, Caputo

Bäste målskytt: Krunic, Mraz 1 mål vardera
Tränare: Aurelio Andreazzoli
Skador: Rodriguez, Polvani, Antonelli, Pasqual, Acquah
Avstängningar: Zajc

 (4-3-3) G.Donnarumma; Calabria, Musacchio, Romangnoli, Laxalt; Kessie, Biglia, Bonaventura, Suso, Borini, Calhanoglu

Bäste målskytt: Higuain, Bonaventura 2 mål
Tränare: Gennaro Gattuso
Skador: Conti, Strinic, Caldara, Higuain
Avstängningar: –

Form: Empoli 3 förluster 1 vinst 1 oavgjord – Milan 2 vinster 1 vinst 1 oavgjord
Domare: 
Michael Fabbri
TV: Strive

Carl Mårtensson
carl@solocalcio.se

Relaterade artiklar