Pre- & postpartite

Probabili formazioni Giornata 4a

 BOLOGNA – INTER 
Tisdag – Stadio Renato dall’Ara, Bologna – 20.45

 (4-3-3) Mirante; Krafth, Gonzalez, Helander, Masina; Taïder, Donsah, Poli; Verdi, Palacio, Di Francesco
Tränare: Roberto Donadoni
Bästa målskytt: Donsah, Palacio, Di Francesco, 1 mål var
Skador: Falletti, Torosidis, Keita, Maietta, Krejci
Avstängningar: –
Övrigt: –

 (4-2-3-1) Handanovic; D’Ambrosio, Skriniar, Miranda, Dalbert; Vecino, Borja Valero; Candreva, Brozovic, Perisic; Icardi
Tränare: Luciano Spalletti
Bästa målskytt: Icardi, 5 mål
Skador: Cancelo
Avstängningar: –
Övrigt: –

Domare: Marco Di Bello
Form: Bologna: 1 vinst, 1 oavgjord, 2 förluster – Inter: 4 vinster
TV: TV3 Sport samt Viaplay


 BENEVENTO – ROMA  
Onsdag – Stadio Ciro Vigorito, Benevento – 18.00

 (4-4-2) Belec; Venuti, Antei, Lucioni, Di Chiara; Lombardi, Cataldi, Memushaj, Lazaar; Puscas, Coda
Tränare: Marco Baroni
Bästa målskytt: Amato Ciciretti, 1 mål
Skador: Costa, Ciciretti, Lombardi, Iemmello, D’Alessandro, Djimsiti
Övrigt: –

  (4-3-3) Alisson; Bruno Peres, Manolas, Jesus, Kolarov; Strootman, Gonalons, Pellegrini; Under, Dzeko, El Shaarawy
Tränare: Eusebio Di Francesco
Bästa målskytt: Dzeko, 3 mål
Skador: Karsdorp, Emerson, Nura, Schick
Avstängningar: –
Övrigt: Castan är ej med i truppen

Domare: Michael Fabbri
Form: Benevento: 4 förluster – Roma: 2 vinster, 1 förlust
TV: Viasat Sport samt Viaplay.


 ATALANTA – CROTONE 
Onsdag– Stadio Atleti Azzurri d´Italia, Bergamo – 20:45

 (3-4-1-2) Berisha; Toloí, Caldara, Palomino; Hateboer, Cristante, Freuler, Castagne; Ilicic; Gómez, Petagna
Tränare: Gianpiero Gasperini
Bästa målskytt: Cristante,  Cornelius, Petagna, 1 mål var
Skador: Schmidt, Spinazzola
Avstängningar: –
Övrigt: Rossi ej med i truppen

 (4-4-2) Cordaz; Sampirisi, Ceccherini, Aueti, Pavlovic; Rohden, Barberis, Mandragora, Stoian; Tonev, Budimir
Tränare: Davide Nicola
Bästa målskytt: –
Skador: Nalini, Martella
Avstängningar: –
Övrigt: Kotnik, Simy är ej med i truppen

Domare: Marco Piccinini
Form: Atalanta: 1 vinst, 1 oavgjord, 2 förluster – Crotone: 1 oavgjord, 3 förluster
TV: Viaplay


 CAGLIARI – SASSUOLO 
Onsdag – Stadio Sant’Elia, Cagliari – 20:45

 (4-3-1-2) Cragno; Padoin, Andreolli, Pisacane, Capuano; Ionita, Cigarini, Barella; João Pedro; Pavoletti, Sau
Tränare: Massimo Rastelli
Bästa målskytt: João Pedro, 2 mål
Skador: Van Der Wiel. Rafael
Avstängningar: –
Övrigt: Daga är ej med i truppen

 (3-5-2) Consigli; Goldogna Acerbi, Cannavaro; Gazzola, Missiroli, Magnanelli, Duncan, Peluso; Falcinelli, Politano
Tränare: Cristian Bucchi
Bästa målskytt: Sensi, Politano, 1 mål var
Skador: Berardi, Dell’Orco
Avstängningar: –
Övrigt: Pierlini och Satalino är ej med i truppen

Domare: Claudio Gavillucci
Form: Cagliari: 2 vinster, 2 förluster – Sassuolo: 1 oavgjort, 3 förluster
TV: Viaplay


 GENOA – CHIEVO 
Onsdag – Stadio Luigi Ferraris, Genua – 20.45

 (3-4-3) Perin; Biraschi, Rossettini, Zukanovic; Lazovic, Bertolacci, Veloso, Laxalt; Centurion, Pellegri, Taarabt
Tränare: Ivan Juric
Bästa målskytt: Pellegri, 2 mål
Skador: Lapadula, Pandev, Spolli
Avstängningar: Izzo
Övrigt: Rollandi, Rigoni, Rodriguez är ej med i truppen

 (4-4-2) Sorrentino; Cacciatore, Dainelli, Gamberini, Tomovic; Castro, Radovanovic, Hetemaj; Birsa; Pucciarelli, Inglese
Tränare:
 Rolando Maran
Bästa målskytt: Pucciarelli, Bastien, Birsa, 1 mål var
Skador: Meggiorini, Gobbi, Vignato
Avstängningar: –
Övrigt: Frey, Stepinski och Pavoni är ej med i truppen

Domare: Paolo Mazzoleni
Form: Genoa: 1 oavgjord, 3 förluster – Chievo: 1 vinst,  1 oavgjord, 2 förluster
TV: Viaplay


HELLAS VERONA – SAMPDORIA
Onsdag – Stadio Bentegodi, Verona – 20:45

(4-2-3-1): Nicolas; Caceres, Ferrari, Heurtaux, Caracciolo; Buchel, Zuculini; Romolu, Bessa, Verde; Pazzini
Tränare: Fabio Pecchia
Bästa målskytt: Pazzini, 1 mål
Skador:  Felicioli, F. Zuculini, Bianchetti, Cerci, Fares
Avstängningar: Souprayen
Övrigt: Cherubin, Kambulla och Stefanec är ej med i truppen

(4-3-1-2): Puggioni; Bereszynski, Silvestre, Regini, Murru; Barretto, Praet, Torreira; Ramirez; Quagliarella, Caprari
Tränare: Marco Giampalo
Bästa målskytt: Quagliarella, 4 mål
Skador:
Avstängningar: –
Övrigt: Dodò, Djuricic, Tozzo, Leverbe, Krapikas och Ivan är ej med i truppen

Domare: Gianluca Manganiello
Form: Verona: 1 oavgjord, 3 förluster – Sampdoria: 2 vinster,  1 oavgjord, 1 förluste
TV: Viaplay


JUVENTUS – FIORENTINA
Onsdag – Allianz Stadium, Turin – 20:45

(4-2-3-1): Buffon; Lichtsteiner, Barzagli, Benatia, Asamoah; Pjanic, Matuidi; Bernardeschi, Dybala, Mandzukic; Higuain
Tränare: Massimilliano Allegri
Bästa målskytt: Dybala, 8 mål
Skador: Höwedes, Pjaca, Marchisio, Khedira, De Sciglio
Avstängningar:
Övrigt: –

(4-2-3-1): Sportiello; Gaspar, Pezzella, Astori, Biraghi; Veretout, Badelj; Chiesa, Thereau, Benassi; Simeone
Tränare: Stefano Pioli
Bästa målskytt: Astori, Pezzella, Badelj, Veretout, Chiesa, Thereau, Simeone, 1 mål var
Skador: Eysseric, Saponara
Avstängningar: –
Övrigt: Hristov är ej med i truppen

Domare: Daniele Doveri
Form: Juventus: 4 vinster – Fiorentina: 2 vinster, 2 förluster
TV: Viasat Premium samt Viaplay


LAZIO – NAPOLI
Onsdag – Stadio Olimpico, Rom – 20:45

(3-4-2-1): Strakosha; Bastos, De Vrij, Radu; Basta, Parolo, Leiva, Lulic; Luis Alberto, Milinkovic-Savic; Immobile
Tränare: Simone Inzaghi
Bästa målskytt: Immobile, 6 mål
Skador: Wallace, F. Anderson
Avstängningar: –
Övrigt: Neto, Jordao är ej med i truppen

(4-3-3): Reina; Maggio, Albiol, Koulibaly, Ghoulam; Allan, Jorginho, Hamsik; Callejon, Mertens, Insigne
Tränare: Maurizio Sarri
Bästa målskytt: Mertens, 5 mål
Skador: –
Avstängningar: –
Övrigt: Tonelli och Leandrinho är ej med i truppen

Domare: Antonio Damato
Form: Lazio: 3 vinster, 1 oavgjord – Napoli: 4 vinster
TV: Viasat Sport samt Viaplay


MILAN – SPAL
Onsdag – San Siro, Milano – 20:45

(3-5-2): Donnarumma; Musacchio, Bonucci, Romagnoli; Abate, Kessie, Biglia, Calhanoglu; Suso, Silva
Tränare: Vincenzo Montella
Bästa målskytt: Cutrone, Suso, Kalinic, 2 mål var
Skador: Antonelli, Conti
Avstängningar: –
Övrigt: Mauri är ej med i truppen

(3-5-2): Gomis; Salamon, Vicari, Felipe; Lazzari, Schiattarella, Viviani, Grassi, Matiello; Antenucci, Borriello
Tränare: Leonardo Semplici
Skador: Meret, Oikonomou,  Floccari, Della Giovanna, Rizzo
Avstängningar: –
Övrigt: Poluzzi är ej med i truppen

Domare: Rosario Abisso
Form: Milan: 3 vinster, 1 förlust – Spal: 1 vinst, 1 oavgjord, 2 förluster
TV: Viaplay


UDINESE – TORINO
Onsdag – Stadio Friuli, Udine – 20:45

(4-4-2): Scuffet; Larsen, Danilo, Nuytinck, Samir; De Paul, Fofana, Barak, Jankto; Lasagna, Lopez
Tränare: Luigi Delneri
Bästa målskytt: Ljajic och Belotti, 2 mål var
Skador: Perica, Widmer
Avstängningar: –
Övrigt: Mallé och Ingelsson är ej med i truppen

(4-2-3-1): Sirigu; Ansaldi, Lyanco, N’Koulou, Barreca; Rincon, Acquah; Falque, Ljajic, Niang; Belotti
Tränare: Sinisa Mihajlovic
Bästa målskytt: Lasagna, Jankto, Nuytinck, 1 mål var
Skador: Obi
Avstängningar: –
Övrigt: De Luca, Sadiq och Bonifazi är ej med i truppen

Domare: Gianluca Rocchi
Form: Udinese: 1 vinster, 3 förluster – Torino: 2 vinster, 2 oavgjorda
TV: Viaplay

David Faxå
david@solocalcio.se

Relaterade artiklar

Mer från Pre- & postpartite

Pre- & postpartite

Prepartite 30a giornata

Pre- & postpartite

Postpartite 28:a giornata