Probabili formazioni

Probabili formazioni 5a giornata

 SASSUOLO – EMPOLI 
Fredag – Mapei Stadium, Reggio Emilia – 20.30

 (4-3-3) Consigli; Lirola, Magnani, Ferrari, Rogerio; Bourabia, Magnanelli, Duncan; Berardi, Boateng, Di Francesco

Tränare: Roberto Di Zerbi
Bäste målskytt: Berardi, Babacar, Boateng, 2 mål vardera
Skador: Peluso, Salatini
Avstängningar: –

(4-3-1-2) Terraciano; Di Lorenzo, Silvestre, Maietta, Veseli; Krunic, Capezzi, Acquah; Zajc; La Gumina, Caputo
Tränare: Aurelio Andreazzoli
Bäste målskytt:  Krunic, Caputo, Mráz, 1 mål vardera
Skador: Rodriguez, Polvani
Avstängningar: –

Form: Empoli: 1 vinst, 1 oavgjord, 2 förluster – Sassuolo: 2 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust
Domare: 
Federico La Penna
TV: Strive


PARMA – CAGLIARI 
Lördag – Stadio Ennio Tardini, Parma- 15;00

(4-3-3) Sepe; Iacopino, B. Alves, Gagliolo, Dimarco; Rigoni, Di Gauido, Barilla; Di Gaudio, Inglese, Gervinho
Tränare: Roberto D´Aversa
Bäste målskytt:  Gervinho, Inglese, Barillà, Dimarco1 mål vardera
Skador: Grassi, Dezi, Munari, Scozzarella, Biabiany
Avstängningar: Calaio

(4-3-1-2) Cragno; Srna, Klavan, Romagna, Padoin; Bradaric, Barella, Ionita; J. Pedro; Sau, Pavoletti
Tränare: Rolando Maran
Bäste målskytt:  Pavoletti, 2 mål
Skador: Ceppitelli, Rafael, Castro
Avstängningar: –

Form: Parma: 1 vinst, 1 oavgjord, 2 förluster – Cagliari: 2 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust
Domare: 
Giampaolo Calvarese
TV: Strive


FIORENTINA – SPAL 
Lördag- Stadio Friuli, Florens- 18:00

 (4-3-3) Lafon; Milenkovic, Pezzella, Vitor Hugo, Biraghi; Benassi, Veretout, Fernandes; Chiesa, Simeone, Pjaca
Tränare: Stefano Pioli
Bäste målskytt: Benassi, 3 mål
Skador: Graiciar
Avstängningar:

 (3-5-2) Gomis; Cionek, Vicari, Felipe; Lazzari, Missiroli, Schiattarella, Kurtic, Fares; Petagna, Antenucci
Tränare: Leonardo Semplice
Bäste målskytt: Petagna, 2 mål
Skador: Viviani
Avstängningar: –

Form: Fiorentina: 2 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust – Spal: 3 vinster, 1 förlust
Domare: 
Davide Ghersini
TV: Strive


 SAMPDORIA – INTER 
Lördag – Stadio Luigi Ferraris, Genua – 20.30

 (4-3-1-2) Audero; Bereszynski, Andersen, Colley, Murru; Praet, Jankto, Ekdal; Caprari; Quagliarella, Defrel
Bäste målskytt: Defrel, 4 mål
Tränare: Marco Giampaolo
Skador: Regini, Saponara
Avstängningar: –

(4-2-3-1) Handanovic; D´Ambrosio, De Vrij, Skriniar, Asamoah; Gagliardini, Brozovic; Politano, Nainggolan, Perisic; Icardi
Bäste målskytt: Perisic, 2 mål
Tränare: Luciano Spalletti
Skador: Vrsaljko
Avstängningar: –

Form: Sampdoria: 2 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust – Inter: 1 vinst, 1 oavgjord 2 förluster
Domare: 
Marco Guida
TV: Strive


 TORINO – NAPOLI 
Söndag – Stadio Olimpico Grande Torino, Turin – 12:30

(3-5-2) Sirigu; N’Koulou, Izzo, Moretti; Aina, Rincon Baselli, Meité, Berenguer; Zaza, Belotti
Bäste målskytt: Meité, 2 mål
Tränare: Walter Mazzari
Skador: Ansaldi, Falque
Avstängningar: –

 (4-3-3) Ospina; Hysaj, Albiol, Koulibaly, Mario Rui; Allan, Hamsik, Zielinski; Callejon, Milik, Insigne
Bäste målskytt: Insigne, Zielinski, 2 mål
Tränare: Carlo Ancelotti
Skador: Meret, Ghoulam, Younes, Chiriches
Avstängningar: 

Form: Napoli: 3 vinster, 1 förlust – Torino: 1 vinst, 2 oavgjorda, 1 förlust
Domare: Massimiliano Irrati
TV: Strive


CHIEVO – UDINESE
Söndag – Stadio Marc’Antonio Bentegodi, Verona – 15.00

(4-3-1-2) Sorrentino; Cacciatore, Tomovic, Bani, Barba; Rigoni, Radovanovic, Obi; Birsa; Stepinski, Giaccherini
Bäste målskytt: Stepinski, 2 mål
Tränare: Lorenzo D’Anna
Skador: Cesar
Avstängningar: Frey

(4-5 -1) Scuffet; Stryger-Larsen, Troost-Ekong, Nuytinck, Samir; Behrami, Pussetto, Fofana, Mandragora, De Paul; Lasagna

Bäste målskytt: de Paul, 3 mål
Tränare: Julio Velázquez
Skador: Badu, Ingelsson
Avstängningar: Musavu-King

Form: Chievo 2 oavgjorda, 2 förluster – Udinese 1 vinst, 2 oavgjorda, 1 förlust
Domare: Luca Pairetto
TV: Strive


BOLOGNA – ROMA
Söndag – Stadio Renato Dall’Ara, Bologna – 15.00

(3-5-2) Skorupski; De Maio, Danilo, Gonzalez; Mattiello, Poli, Nagy, Dzemaili, Dijks; Falcinelli, Destro

Bäste målskytt:
Tränare: Filippo Inzaghi
Skador: Donsah, Pas, Helander
Avstängningar: Pulgar

(4-3-3) Olsen; Florenzi, Marcano, Manolas, Karsdorp; Pellegrini, Nzonzi, Cristante; Kluivert, Dzeko, Perotti

Bäste målskytt: Florenzi, Dzeko, Pastore, ett mål vardera
Tränare: Eusebio Di Francesco
Skador: Pastore, Nura
Avstängningar:

Form: Bologna 1 oavgjord, 3 förluster – Roma 1 vinst, 2 oavgjorda, 1 förlust
Domare: Davide Massa
TV: Strive


LAZIO – GENOA
Söndag – Stadio Olimpico, Rom – 15.00

(3-5-1-1)  Strakosha; Wallace, Acerbi, Caceres; Marusic, Parolo, Lucas Leiva, Milinkovic-Savic, Lulic; Luis Alberto; Immobile

Bäste målskytt: Immobile, Alberto, Parolo ett mål vardera
Tränare: Simone Inzaghi
Skador: Felipe, Berisha, Lukaku, Radu
Avstängningar:

(3-4-1-2) Marchetti; Biraschi, Spolli, Gunter; Romulo, Mazzitelli, Hiljemark, Criscito; Bessa; Kouame, Piatek

Bäste målskytt: Piatek, 4 mål
Tränare: Davide Ballardini
Skador: Sandro, Favilli, Lopez
Avstängningar: Romero

Form: Lazio 2 vinster, 2 förluster – Genoa 2 vinster, 1 förlust
Domare: Rosario Abisso
TV: Strive


MILAN – ATALANTA
Söndag – San Siro, Milano – 18.00

(4-3-3) Donnarumma; Calabria, Musacchio, Romagnoli, Rodriguez; Kessie, Biglia, Bonaventura; Suso, Higuain, Calhanoglu

Bäste målskytt: Cutrone, Higuain, Calabria, ett mål vardera
Tränare: Gennaro Gattuso
Skador: Conti, Strinic, Montolivo
Avstängningar:

(3-4-3) Gollini; Toloi, Palomino, Masiello; Castagne, De Roon, Freuler, Gosens; Ilicic, Duvan Zapata, Gomez

Bäste målskytt: Gomez och Rigoni, två mål vardera
Tränare: Gian Piero Gasperini
Skador: Varnier
Avstängningar:

Form: Milan 1 vinst, 1 oavgjord, 1 förlust – Atalanta 1 vinst, 1 oavgjord, 2 förluster
Domare: Daniele Doveri
TV: Strive


FROSINONE – JUVENTUS
Söndag – Stadio Benito Stirpe, Frosinone – 20.30

(3-5-2) Sportiello; Goldaniga, Salamon, Capuano; Zampano, Chibsah, Crisetig, Hallfredsson, Molinaro; Ciano, Perica

Bäste målskytt:
Tränare: Moreno Longo
Skador: Dionisi, Paganini, Ciofani, Gori, Ardaiz, Campbell
Avstängningar: Sammarco

(4-3-3) Perin; Cuadrado, Benatia, Chiellini, Cancelo; Emre Can, Pjanic, Bentancur; Dybala, Mandzukic, Ronaldo

Bäste målskytt: Ronaldo och Mandzukic, två mål vardera
Tränare: Massimiliano Allegri
Skador: De Sciglio
Avstängningar: Costa

Form: Frosinone 1 oavgjord, 3 förluster – Juventus 4 vinster
Domare: Piero Giacomelli
TV: Strive


 

Carl Mårtensson
carl@solocalcio.se

Relaterade artiklar