Pre- & postpartite

Probabili formazioni 4a Giornata

 CROTONE –  INTER 
Lördag – Stadio Ezio Scida, Crotone – 15:00

 (4-4-2) Cordaz; Sampirisi, Ajeti, Ceccherini, Martella; Rohden, Barberis, Mandragora, Stoian; Tonev, Budimir
Tränare: Davide Nicola
Bästa målskytt: –
Skador: Nalini
Avstängningar:
Övrigt: Kotnik ej med i truppen

 (4-2-3-1) Handanovic; D’Ambrosio, Skriniar, Miranda, Dalbert; Vecino, Borja Valero; Candreva, Joao Mario, Perisic; Icardi
Tränare: Luciano Spalletti
Bästa målskytt: Mauro Icardi, 5 mål
Skador: Santon, Cancelo
Avstängningar: –
Övrigt: –

Domare: Luca Banti
Form: Crotone: 1 oavgjord, 2 förluster – Inter: 3 vinster
TV: Matchen sänds på Viasat Fotboll samt Viaplay


 FIORENTINA – BOLOGNA 
Lördag – Stadio Artemio Franchi, Florens – 18:00

 (4-2-3-1) Sportiello; Bruno Gaspar, Vitor Hugo, Astori, Maxi Oliveira; Veretout, Badelj; Chiesa, Benassi, Eysseric; Simeone
Tränare: Stefano Pioli
Bästa målskytt: Cyril Thereau, 3 mål (varav två i Udinese)
Skador: Saponara, Eysseric
Avstängningar: –
Övrigt: Cerofolini och Hristov ej med i truppen

 (4-3-3) Mirante; Krafth, Gonzalez, Helander, Masina; Taïder, Verdi, Poli; Palacio Destro, Di Francesco
Tränare: Roberto Donadoni
Bästa målskytt: Federico Di Francesco, Godfred Donsah, 1 mål vardera
Skador: Falletti, Torosidis, Keita, Maietta, De Maio, Krejci
Avstängningar: –
Övrigt: Santurro ej med i truppen

Domare: Paolo Valeri
Form: Fiorentina: 1 vinst, 2 förluster – Bologna: 1 vinst, 1 oavgjord, 1 förlust
TV: Matchen sänds på Viasat Sport samt Viaplay


 ROMA – HELLAS VERONA 
Lördag – Stadio Olimpico, Rom – 20.45

  (4-3-3) Alisson; Florenzi, Manolas, Jesus, Kolarov; Nainggolan, Gonalons, Pellegrini; Under, Dzeko, El Shaarawy

Tränare: Eusebio Di Francesco
Bästa målskytt: Aleksandar Kolarov, Edin Dzeko, 1 mål vardera
Skador: Karsdorp, Emerson, Nura
Avstängningar: –
Övrigt: –

 (4-3-3) Nicolas; Caceres, Ferrari, Heurtais, Souprayen; Büchel, B Zuculini; Romulo;, Bessa, Verde; Pazzini

Tränare: Fabio Pecchia
Bästa målskytt: Giampaolo Pazzini, 1 mål
Skador: Felicioli, F Zuculini, Bianchetti, Cerci, Fares
Avstängningar: –
Övrigt: Cherubin, Kambulia och Stefanec ej med i truppen

Domare: Luca Pairetto
Form:  Roma: 1 vinst, 1 förlust – Hellas: 1 oavgjord, 2 förluster
TV: Matchen sänds på TV3 sport samt Viaplay


 SASSUOLO – JUVENTUS 
Söndag – Mapei Stadium, Reggio-Emilia – 12:30

 (3-5-2) Consigli; Acerbi, Cannavaro, Goldaniga; Lirola, Sensi, Magnanelli, Duncan, Peluso; Falcinelli, Politano
Tränare: Cristian Bucchi
Bästa målskytt: Stefano Sensi, 1 mål
Skador: Berardi, Dell’Orco
Avstängningar: –
Övrigt: Pierlini och Satalino ej med i truppen

 (4-2-3-1) Szczęsny; Lichsteiner, Rugani, Barzagli, Asamoah; Pjanic, Matuidi; Cuadrado, Bernardeschi, Mandzukic; Higuain
Tränare: Massimiliano Allegri
Bästa målskytt: Paulo Dybala, 5 mål
Skador: Höwedes, Pjaca, Marchisio, Khedira, De Sciglio
Avstängningar: –
Övrigt: –

Domare: Davide Massa
Form:  Sassuolo: 1 oavgjort, 2 förluster – Juventus: 3 vinster
TV: Matchen sänds på Viasat Fotboll samt Viaplay


 MILAN – UDINESE 
Söndag – Stadio San Siro, Milano – 15:00

 (3-5-1-1) Donnarumma; Romagnoli, Musacchio, Bonucci; Abate, Kessié, Biglia, Calhanoglu, Rodriguez; Suso; Kalinic
Tränare: Vincenzo Montella
Bästa målskytt: Patrick Cutrone, Suso, 2 mål vardera
Skador: Conti
Avstängningar: –
Övrigt: Antonelli, Paletta, Gomez ej med i truppen

 (4-4-2) Scuffet; Larsen, Danilo, Nuytinck, Samir; De Paul, Fofana, Hallfredsson, Jankto; Lasagna, Théréau
Tränare: Luigi Delneri
Bästa målskytt: Jakub Jankto och Bram Nuytinck, 1 mål vardera
Skador: Widmer
Avstängningar: –
Övrigt: Ingelsson, Bubnjic, Garmendia, Varesanovic, Mallè ej med i truppen

Domare: Marco Guida
Form: 
Milan: 2 vinster, 1 förlust – Udinese: 1 vinst, 2 förluster
TV: 
Matchen sänds på Viasat Fotboll samt Viaplay


 NAPOLI – BENEVENTO 
Söndag – Stadio San Paolo, Neapel – 15.00

 (4-3-3) Reina; Maggio, Albiol, Koulibaly, Ghoulam; Allan, Jorginho, Hamsik; Callejón, Mertens, Insigne
Tränare: Maurizio Sarri
Bästa målskytt: Piotr Zielinski samt Dries Mertens, 2 mål vardera
Skador:
Avstängningar:
Övrigt: Tonelli och Leandrinho ej med i truppen

 (4-4-2) Belec; Venuti, Antei, Lucioni, Di Chiara; D’Alessandro, Cataldi, Memushaj, Lazaar; Iemmello, Coda
Tränare: Marco Baroni
Bästa målskytt: Amato Ciciretti, 1 mål
Skador: Costa, Ciciretti, Lombardi
Övrigt: Gravillon och Piscitelli ej med i truppen

Domare: Massimiliano Irrati
Form: Napoli 3 vinster – Benevento 3 förluster
TV: Matchen sänds på Viasat Sport samt Viaplay


 SPAL – CAGLIARI 
Söndag – Stadio Paolo Mazza, Ferrara – 15.00

 (3-5-2) Gomis; Salamon, Vicari, Väisänen; Lazzari, Schiattarella, Viviani, Mora, Costa; Paloschi, Borriello
Tränare: Fabio Semplici
Bästa målskytt: Luca Rizzo, Manuel Lazzari samt Marco Borriello, 1 mål vardera
Skador: Meret, Oikonomou, Della Giovanna, Floccari och Rizzo
Avstängningar:
Övrigt: Poluzzi ej med i truppen

 (4-3-1-2) Cragno; Padoin, Pisacane, Ceppitelli, Capuano; Ionita, Cigarini, Barella; João Pedro; Sau, Pavoletti
Tränare: Massimo Rastelli
Bästa målskytt: Marco Sau samt João Pedro, 1 mål vardera
Skador: Andreolli, Van Der Wiel, Rafael
Avstängningar:
Övrigt: Daga ej med i truppen

Domare: Eugenio Abbatista
Form: Spal 1 vinst, 1 oavgjord, 1 förlust – Cagliari 1 vinst, 2 förluster
TV: Matchen sänds på Viaplay


 TORINO – SAMPDORIA 
Söndag – Stadio Olimpico, Turin – 15.00

 (4-2-3-1) Sirigu; De Silvestri, Lyanco, Moretti, Molinaro; Rincón, Baselli; Iago Falqué, Ljajic, Niang; Belotti
Tränare: Sinisa Mihajlovic
Bästa målskytt: Adem Ljajic, 2 mål
Skador: Obi, Acquah
Avstängningar:
Övrigt: De Luca ej med i truppen

 (4-3-1-2) Puggioni; Bereszynski, Silvestre, Regini, Strinic; Barreto, Torreira, Praet; Ramirez; Quagliarella, Zapata
Tränare: Marco Giampaolo
Bästa målskytt: Fabio Quagliarella, 3 mål
Skador: Dodô
Avstängningar:
Övrigt: Leverbe, Krapikas, Ivan och Andersen ej med i truppen

Domare: Paolo Tagliavento
Form: Torino 2 vinster, 1 förlust – Sampdoria 2 vinster
TV: Matchen sänds på Viaplay


 CHIEVO – ATALANTA 
Söndag – Stadio Marc’Antonio Bentegodi, Verona – 18.00

 (4-3-1-2) Sorrentino; Cacciatore, Dainelli, Gamberini, Gobbi; Castro, Radovanovic, Hetemaj; Birsa; Pucciarelli, Inglese
Tränare: Rolando Maran
Bästa målskytt: Valter Birsa, Manuel Pucciarelli samt Roberto Inglese, 1 mål vardera
Skador: Bastien, Meggiorini, Vignato
Avstängningar:
Övrigt: Confente, Frey, Stepinski och Tomovic ej med i truppen

 (3-4-1-2) Berisha; Toloi, Caldara, Masiello; Hateboer, Cristante, Freuler, Castagne; Kurtic; Gómez, Cornelius
Tränare: Gian Piero Gasperini
Bästa målskytt: Bryan Cristante, Andrea Petagna samt Andreas Cornelius, 1 mål vardera
Skador: Schmidt, Spinazzola, Gosens
Avstängningar:
Övrigt:

Domare: Pierpaolo Mariani
Form: Chievo 1 vinst, 2 förluster – Atalanta 1 vinst, 2 förluster
TV: Matchen sänds på Viasat Fotboll samt Viaplay


 GENOA – LAZIO 
Söndag – Stadio Luigi Ferraris, Genua – 20.45

 (3-4-3) Perin; Biraschi, Rossettini, Gentiletti; Lazovic, Omeonga, Veloso, Laxalt; Ricci, Taarabt, Centurion
Tränare: Ivan Juric
Bästa målskytt: Andrey Galabinov, 1 mål
Skador: Lapadula, Pandev
Avstängningar: Bertolacci, Izzo
Övrigt: Migliore och Rollandi ej uttagna i truppen

 (3-4-2-1) Strakosha; Bastos, De Vrij, Radu; Basta, Murgia, Lucas Leiva, Lulic; Luis Alberto, Milinkovic-Savic; Immobile
Tränare: Simone Inzaghi
Bästa målskytt: Ciro Immobile, 4 mål
Skador: Wallace, Felipe Anderson, Nani
Avstängningar: Parolo
Övrigt: Jordão och Neto ej uttagna i truppen

Domare: Daniele Orsato
Form: Genoa 1 oavgjord, 2 förluster – Lazio 2 vinster, 1 oavgjord
TV: Matchen sänds på Viaplay

Redaktionen
redaktor@solocalcio.se

Relaterade artiklar