Probabili formazioni

Probabili formazioni 23a giornata

 SAMPDORIA – TORINO 
Lördag – Luigi Ferraris, Genoa – 18:00

 (4-3-1-2) Viviano; Bereszynski, Silvestre, G. Ferrari, Murru; Barreto, Torreira, Linetty; Ramirez; Zapata, Quagliarella

Tränare: Marco Giampaolo
Bäste målskytt: Fabio Quagliarella, 16 mål
Skador: Dennis Praet
Avstängningar:

 (4-3-3) Sirigu; De Silvestri, Burdisso, N’koulou, Ansaldi; Baselli, Rincon, Obi; Iago Falque, Niang, Ljajic

Tränare: Walter Mazzarri
Bäste målskytt: Iago Falque, 9 mål
Skador: Lyanco
Avstängningar:

Domare: Gianluca Rocchi
Form: Sampdoria 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust – Torino 2 vinster, 3 oavgjorda
TV: Viaplay

_________________________________________________________________________________________

 INTER – CROTONE 
Lördag – Giuseppe Meazza, Milano – 20:45

 (4-2-3-1) Handanovic; Cancelo, Skriniar, Miranda, D’Ambrosio; Vecino, Borja Valero; Candreva, Brozovic, Perisic; Eder

Tränare: Luciano Spalletti
Bäste målskytt: Mauro Icardi, 18 mål
Skador: Mauro Icardi
Avstängningar:

  (4-3-3) Cordaz; Sampirisi, Ceccherini, Capuano, Martella; Barberis, Benali, Mandragora; Ricci, Trotta, Nalini

Tränare: Walter Zenga
Bäste målskytt: Ante Budimir, 4 mål
Skador: Marco Tumminello
Avstängningar:

Domare: Daniele Orsato
Form: Inter 4 oavgjorda, 1 förlust – Crotone 1 vinst, 1 oavgjord, 3 förluster
TV: Viasat Fotboll och Viaplay

_________________________________________________________________________________________

 HELLAS VERONA – ROMA 
Söndag – Marc Antonio Bentegodi, Verona – 12:30

 (4-3-3) Nicolas; Ferrari, Caracciolo, Vukovic, Fares; Romulo, Buchel, Valoti; Matos, Petkovic, Verde

Tränare: Fabio Pecchia
Bäste målskytt: Moise Kean, 4 mål
Skador: Alessio Cerci, Mattia Zaccagni och Matteo Bianchetti
Avstängningar: Moise Kean

 (4-3-3) Alisson; Florenzi, Manolas, Juan Jesus, Kolarov; Pellegrini, Strootman, Nainggolan; Perotti, Dzeko, El Shaarawy

Tränare: Eusebio Di Francesco
Bäste målskytt: Edin Dzeko, 10 mål
Skador: Patrik Schick, Rick Karsdorp och Maxime Gonalons
Avstängningar:

Domare: Michael Fabbri
Form: Hellas Verona 1 vinst, 4 förluster – Roma 3 oavgjorda, 2 förluster
TV: Viasat Sport Premium och Viaplay

_________________________________________________________________________________________

ATALANTA – CHIEVO 
Söndag – Atleti Azzurri d’Italia, Bergamo – 15:00

 (4-3-3) Berisha; Toloi, Caldara, Masiello, Castagne; Cristante, Freuler, De Roon; Ilicic, Cornelius, Gomez

Tränare: Gian Piero Gasperini
Bäste målskytt: Bryan Cristante och Josip Ilicic, 7 mål
Skador: Luca Rizzo och Leonardi Spinazzola
Avstängningar:

 (4-3-3) Sorrentino: Bani, Dainelli, Gamberini, Gobbi; Depaoli, Radovanovic, Hetemaj; Birsa, Pucciarelli, Stepinski

Tränare: Rolando Maran
Bäste målskytt: Roberto Inglese, 7 mål
Skador: Roberto Inglese och Lucas Castro
Avstängningar: Fabrizio Cacciatore och Samuel Bastien

Domare: Gianpaolo Calvarese
Form: Atalanta 3 vinster, 2 oavgjorda – Chievo 1 oavgjord, 4 förluster
TV: Viaplay

_________________________________________________________________________________________

 BOLOGNA – FIORENTINA 
Söndag – Renato Dall’Ara, Bologna – 15:00

 (4-3-3) Mirante; Mbaye, Gonzalez, Helander, Masina; Poli, Pulgar, Dzemaili; Di Francesco, Destro, Orsolini

Tränare: Roberto Donadoni
Bäste målskytt: Simone Verdi, 6 mål
Skador: Simone Verdi
Avstängningar:

 (4-3-3) Sportiello; Laurini, Milenkovic, Astori, Biraghi; Benassi, Badelj, Veretout; Chiesa, Simeone, Thereau

Tränare: Stefano Pioli
Bäste målskytt: Giovanni Simeone, 7 mål
Skador: Petko Hristov och Simone Lo Faso
Avstängningar: Germán Pezzella

Domare: Daniele Doveri
Form: Bologna 2 vinster, 3 förluster – Fiorentina 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster
TV: Viaplay

_________________________________________________________________________________________

 UDINESE – MILAN 
Söndag – Dacia Arena, Udine – 15:00

 (3-5-2) Bizzarri; Nuytinck, Danilo, Angella; Larsen, Fofana, Balic, Jankto, Pezzella; De Paul, Lasagna

Tränare: Massimo Oddo
Bäste målskytt: Kevin Lasagna, 7 mål
Skador: Ali Adnan
Avstängningar: Samir

 (4-3-3) G Donnarumma; Calabria, Bonucci, Romagnoli, Antonelli; Kessie, Biglia, Bonaventura; Suso, Kalinic, Calhanoglu

Tränare: Gennaro Gattuso
Bäste målskytt: Suso, 5 mål
Skador: Marco Storari
Avstängningar:

Domare: Gianluca Manganiello
Form: Udinese 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust – Milan 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust
TV: TV3 Sport och Viaplay

_________________________________________________________________________________________

 JUVENTUS – SASSUOLO 
Söndag – Allianz Stadium, Turin – 15:00

 (4-3-3) Buffon; De Sciglio, Benatia, Chiellini, Asamoah; Khedira, Matuidi, Pjanic; Bernardeschi, Higuain, Mandzukic

Tränare: Massimiliano Allegri
Bäste målskytt: Paulo Dybala, 14 mål
Skador: Benedikt Howedes, Paulo Dybala, Juan Cuadrado och Douglas Costa
Avstängningar:

 (4-3-3) Consigli; Lirola, Lemos, Acerbi, Peluso; Missiroli, Magnanelli, Duncan; Berardi, Babacar, Politano

Tränare: Giuseppe Iachini
Bäste målskytt: Alessandro Matri och Matteo Politano, 3 mål
Skador: Timo Leschert
Avstängningar: Edoardo Goldaniga

Domare: Fabrizio Pasqua
Form: Juventus 5 vinster – Sassuolo 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster
TV: Viasat Sport och Viaplay

________________________________________________________________

 CAGLIARI – SPAL 
Söndag – Sardegna Arena, Cagliari – 15:00

 (3-5-2) Rafael; Romagna, Ceppitelli, Castan; Farago, Ionita, Cigarini, Barella, Padoin; Joao Pedro, Pavoletti

Tränare: Diego López
Bäste målskytt: Joao Pedro och Leonardo Pavoletti, 5 mål
Skador: Alessio Cragno och Senna Miangue
Avstängningar: Fabio Pisacane

 (3-5-2) Gomis; Cionek, Vicari, Felipe; Lazzari, Kurtic, Viviani, Grassi, Mattiello; Floccari, Antenucci

Tränare: Leonardo Semplici
Bäste målskytt: Mirko Antenucci, 6 mål
Skador: Marco Borriello och Pa Konate
Avstängningar:

Domare: Davide Massa
Form: Cagliari 1 vinst, 1 oavgjord, 3 förluster – Spal 3 oavgjorda, 2 förluster
TV: Viaplay

_______________________________________________________________

BENEVENTO – NAPOLI 
Söndag – Stadio Ciro Vigorito, Benevento – 20:45

 (4-3-3) Brignoli; Venuti, Billong, Djimsiti, Letizia; Memushaj, Cataldi, Viola; Guilherme, Coda, D’Alessandro

Tränare: Roberto De Zerbi
Bäste målskytt: Massimo Coda, 3 mål
Skador: Luca Antei och Andrea Costa
Avstängningar:

 (4-3-3) Reina; Hysaj, Koulibaly, Chiriches, Mario Rui; Allan, Jorginho, Hamsik; Callejon, Mertens, Insigne

Tränare: Maurizio Sarri
Bäste målskytt: Dries Mertens, 13 mål
Skador: Faouzi Ghoulam, Adam Ounas, Raul Albiol och Arkadiusz Milik
Avstängningar:

Domare: Marco Di Bello
Form: Benevento 2 vinster, 3 förluster – Napoli 5 vinster
TV: Viasat Fotboll och Viaplay

_________________________________________________________________________________________

LAZIO – GENOA 
Måndag – Stadio Olimpico, Rom – 20:45

 (5-3-2) Strakosha; Bastos, De Vrij, Radu; Marusic, Parolo, Leiva, Luis Alberto, Lukaku; Felipe Anderson; Immobile

Tränare: Simone Inzaghi
Bäste målskytt: Ciro Immobile, 20 mål
Skador: Mauricio och Davide Di Gennaro
Avstängningar: Sergej Milinkovic-Savic och Senad Lulic

 (5-3-2) Perin; Izzo, Rossettini, Zukanovic; Rosi, Omeonga, Rigoni, Bertolacci, Migliore; Pandev, Lapadula

Tränare: Davide Ballardini
Bäste målskytt: Andrey Galabinov, 3 mål
Skador: Miguel Veloso och Giuseppe Rossi
Avstängningar: Nicolás Spolli

Domare: Fabio Maresca
Form: Lazio 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust – Genoa 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust
TV: Viasat Fotboll och Viaplay

_________________________________________________________________________________________

Adam Wenell
adam@solocalcio.se

Relaterade artiklar