Probabili formazioni

Probabili formazioni 16a giornata

 INTER – UDINESE 
Lördag – Stadio Giuseppe Meazza, Milano – 18:00

 (4-3-3) Handanovic; D’Ambrosio, De Vrij, Skriniar, Asamoah; Gagliardini, Brozovic, Joao Mario; Politano, Icardi, Perisic.

Bäste målskytt: Mauro Icardi, 8 mål.
Tränare: Luciano Spalletti.
Skador: Dalbert, Vecino.
Avstängningar: –

 (3-5-2) Musso; Larsen, Troost-Ekong, Nuytinck; Ter Avest, Fofana, Behrami, Mandragora, D’Alessandro; De Paul, Pussetto.

Bäste målskytt: Rodrigo De Paul, 6 mål.
Tränare: Davide Nicola.
Skador: Badu, Ingelsson, Teodorczyk, Samir.
Avstängningar: –

Form: Inter: 2 vinster, 1 oavgjord, 2 förluster – Udinese: 1 vinst, 1 oavgjord, 3 förluster.
Domare:
Rosario Abisso.
TV: 
Strive.


 TORINO – JUVENTUS 
Lördag – Stadio Olimpico Grande Torino, Turin – 20:30

 (3-5-2) Sirigu; Izzo, Nkoulou, Djidji; De Silvestri, Meité, Rincon, Baselli, Ansaldi; Zaza, Belotti.

Bästa målskytt: Andrea Belotti, 5 mål.
Tränare: Walter Mazzarri.
Skador: 
Avstängningar: –

 (4-3-3) Perin; De Sciglio, Bonucci, Chiellini, Alex Sandro; Emre Can, Pjanic, Matuidi; Dybala, Mandzukic, C. Ronaldo.

Bäste målskytt: Cristiano Ronaldo, 10 mål.
Tränare: Massimiliano Allegri.
Skador: Khedira, Cuadrado, Barzagli, Cancelo.
Avstängningar: Bentancur.

Form: Torino: 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust – Juventus: 5 vinster.
Domare: Marco Guida.
TV: Strive.


 SPAL – CHIEVO 
Söndag – Stadio Paolo Mazza, Ferrara – 12:30

 (3-5-2) Gomis; Cionek, Vicari, Felipe; Lazzari, Missiroli, Schiattarella, Kurtic, Fares; Petagna, Antenucci.

Bäste målskytt: Andrea Petagna, 5 mål.
Tränare: Leonardo Semplici.
Skador: Thiam.
Avstängningar: –

 (4-3-1-2) Sorrentino; Rossettini, Bani, Cesar, Barba; Hetemaj, Radovanovic, Obi; Birsa; Stepinski, Pellissier.

Bäste målskytt: Mariusz Stepinski, 3 mål.
Tränare: Domenico Di Carlo.
Skador: Tomovic, Seculin, Cacciatore.
Avstängningar: Depaoli.

Form: SPAL: 2 oavgjorda, 3 förluster – Chievo: 4 oavgjorda, 1 förlust.
Domare:
Luca Banti.
TV: 
Strive.


FIORENTINA – EMPOLI
Söndag – Stadio Artemio Franchi, Florens – 15:00

 (4-3-3) Lafont; Laurini, Pezzella, Vitor Hugo, Biraghi; Benassi, Norgaard, Gerson; Mirallas, Simeone, Chiesa.

Bäste målskytt: Marco Benassi, 6 mål.
Tränare: Stefano Pioli.
Skador: –
Avstängningar: Milenkovic, Veretout, Fernandes.

  (3-5-2) Provedel; Veseli, Silvestre, Maietta; Di Lorenzo, Krunic, Bennacer, Traoré, Antonelli; Caputo, La Gumina.

Bäste målskytt: Francesco Caputo, 8 mål.
Tränare: Giuseppe Iachini.
Skador: Polvani, Lollo, Pasqual.
Avstängningar: –

Form: Fiorentina: 4 oavgjorda, 1 förlust – Empoli: 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust.
Domare:
Piero Giacomelli.
TV: 
Strive.


 FROSINONE – SASSUOLO 
Söndag – Stadio Benito Stirpe, Frosinone – 15:00

(3-4-2-1) Sportiello; Goldaniga, Ariuado, Capuano; Zampano, Chibsah, Maiello, Beghetto; Ciano, Campbell; Ciofani.

Bäste målskytt: Camillo Ciano, 3 mål.
Tränare: Moreno Longo.
Skador: Paganini, Dionisi, Hallfredsson.
Avstängningar: –

 (3-5-2) Consigli; Marlon, Magnani, Ferrari; Lirola, Duncan, Sensi, Bourabia, Di Francesco; Berardi, Babacar.

Bäste målskytt: Kevin Prince-Boateng och Khouma Babacar, 4 mål.
Tränare: Roberto De Zerbi.
Skador: Boateng, Boga, Dell’Orco, Adjapong, Sernicola.
Avstängningar: Djuricic.

Form: Frosinone: 3 oavgjorda, 2 förluster – Sassuolo: 1 vinst, 3 oavgjorda, 1 förlust.
Domare: Eugenio Abbattista.
TV: Strive.


 SAMPDORIA – PARMA 
Söndag – Luigi Ferraris, Sampdoria – 15:00

 (4-3-1-2) Audero; Sala, Tonelli, Anderse, Murru; Praet, Ekdal, Linetty; Ramirez; Quagliarella, Caprari.

Bäste målskytt: Fabio Quagliarella, 8 mål.
Tränare: Marco Giampaolo.
Skador:
Avstängningar: Bereszynski.

 (4-3-3) Sepe; Iacoponi, Alves, Bastoni, Gagliolo; Rigoni, Scozzarella, Barilla; Siligardi, Inglese, Di Gaudio.

Bäste målskytt: Gervinho, 5 mål.
Tränare: Roberto D’Aversa.
Skador: Gervinho, Grassi, Dimarco.
Avstängningar: Emanuele Calaio.

Form: Sampdoria: 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust – 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust.
Domare: Luca J. Pairetto.
TV: Strive.


 CAGLIARI – NAPOLI 
Söndag – Sardegna Arena, Cagliari – 18:00

(4-3-1-2) Cragno; Pisacane, Romagna, Klavan, Padoin; Faragó, Bradaric, Barella; Joao Pedro; Sau, Cerri.

Bäste målskytt: Leonardo Pavoletti, 6 mål.
Tränare: Rolando Maran.
Skador: Lykogiannis, Castro, Pavoletti.
Avstängningar: Ceppitelli, Srna.

(4-4-2) Ospina; Malcuit, Maksimovic, Koulibaly, Ghoulam; Callejon, Allan, Rog, Zielinski; Milik, Insigne.

Bäste målskytt: Lorenzo Insigne, Dries Mertens och Arkadiusz Milik, 7 mål vardera.
Tränare: Carlo Ancelotti.
Skador: Chiriches, Verdi, Mario Rui.
Avstängningar: –

Form: Cagliari: 1 vinst, 4 oavgjorda, 0 förluster – Napoli: 3 vinster, 1 oavgjord, 1 förlust.
Domare: Daniele Doveri.
TV: Strive


 AS ROMA – GENOA 
Söndag – Stadio Olimpico, Rom – 20:30

 (4-2-3-1) Olsen; Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov; Nzonzi, Cristante; Under, Zaniolo, KLuivert; Schick.

Bäste målskytt: Stephan El Sharaawy, 5 mål.
Tränare: Eusebio Di Francesco.
Skador: Pellegrini, Dzeko, El Sharaawy.
Avstängningar:

 (3-5-2) Radu; Boraschi, Romero, Zukanovic; Romulo, Hiljemark, Sandro, Bessa, Lazovic; Piatek, Kouamé.

Bäste målskytt: Krzysztof Piatek, 11 mål.
Tränare: Cesare Prandelli.
Skador: Mazzitelli, Gunter, Lapadula.
Avstängningar: Criscito.

Form: Roma: 0 vinster, 2 oavgjorda, 3 förluster – Genoa: 0 vinster, 3 oavgjorda, 2 förluster.
Domare: Marco Di Bello.
TV: Strive.


 ATALANTA – SS LAZIO
Måndag – Atelti Azzurri d’Italia, Bergamo – 20:30

 (3-4-1-2) Berisha; Toloi, Palomino, Masiello; Hateboer, De Roon, Freuler, Gosens; Gomez; Ilicic, Zapata.

Bäste målskytt: Duvan Zapata, 5 mål.
Tränare: Gian Piero Gasperini.
Skador: Varnier.
Avstängningar:

(3-5-1-1) Strakosha; Wallace, Acerbi, Radu; Patric, Parolo, Badelj, Milinkovic-Savic, Lulic; Luis Alberto; Immobile.

Bäste målskytt: Ciro Immobile, 10 mål.
Tränare: Simone Inzaghi.
Skador: Caicedo, Leiva.
Avstängningar:

Form: Atalanta: 3 vinster, 0 oavgjorda, 2 förluster – SS Lazio: 0 vinster, 3 oavgjorda, 2 förluster.
Domare: Daniele Orsato.
TV: Strive.


 BOLOGNA – AC MILAN 
Tisdag – Stadio Renato Dall’Ara, Bologna – 20:30

 (3-5-2) Skorupski; Calabrezi, Danilo, Helander; Mattiello, Orsonlini, Nagy, Poli, Dijks; Santander, Palacio.

Bäste målskytt: Federico Santander, 4 mål.
Tränare: Filippo Inzaghi.
Skador: Pulgar.
Avstängningar: 

 (4-4-2) Donnarumma; Calabria, Abate, Zapata, Rodriguez; Castillejo, Kessié, Bakayoko, Calhanoglu; Cutrone, Higuain.

Bäste målskytt: Gonzalo Higuain, 5 mål.
Tränare: Gennaro Gattuso.
Skador: Suso, Biglia, Bonaventura, Borini, Romagnoli, Caldara, Musacchio, Conti.
Avstängningar: 

Form: Bologna: 1 vinst, 2 oavgjorda, 2 förluster – AC Milan: 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust.
Domare: Någon officiell domare är ännu inte utsedd.
TV: Strive.


 

Danny Salo
danny@solocalcio.se

Relaterade artiklar