Europa League

Probabili formazioni Europa League 3a Giornata

 NICE – LAZIO 
Torsdag – Stadio Allianz Riviera, Nice – 19.00

 (4-4-2) Cardinale; Souquet, Le Marchand, Dante, Jallet; Saint-Maximin, Seri, Koziello, Lees-Melou; Plea, Balotelli

Tränare: Lucien Favre
Bästa målskytt i EL: Alassane Plea, 4 mål
Skador: Cyprien, Le Bihan
Avstängningar:

 (3-5-2) Strakosha; Bastos, Luiz Felipe, Radu; Patric, Murgia, Di Gennaro, Milinkovic-Savic, Lulic; Nani, Caicedo

Tränare: Simone Inzaghi
Bästa målskytt i EL: Ciro Immobile, 2 mål
Skador: Felipe Anderson, Basta, Wallace, Palombi, Lukaku
Avstängningar:

Domare: Craig Thomson, Skottland
Form: Nice 2 vinster, 1 oavgjord, 2 förluster – Lazio 4 vinster, 1 förlust
TV: Eurosport 1 samt Eurosport Player


 MILAN – AEK ATEN 
Torsdag – Stadio San Siro, Milano – 21.05

 (3-5-2) G Donnarumma; Musacchio, Bonucci, Rodríguez; Borini, Suso, Locatelli, Calhanoglu, Calabria; André Silva, Cutrone

Tränare: Vincenzo Montella
Bästa målskytt i EL: André Silva, 4 mål
Skador: Conti, Romagnoli, Zapata, Abate, Gómez
Avstängningar:

 (4-3-3) Anestis; Bakakis, Vranjes, Cosic, Galo; Mantalos, Ajdarevic, Johansson; Christodoulopoulos, Livaja, Araujo

Tränare: Manolo Jiménez
Bästa målskytt i EL: Marko Livaja, 2 mål
Skador: Barkas, Chygrynskyi, Giakoumakis, Lambropoulos
Avstängningar:

Domare: Andreas Ekberg, Sverige
Form: Milan 2 vinster, 3 förluster – AEK Aten 2 vinster, 2 oavgjorda, 1 förlust
TV: Eurosport 1 samt Eurosport Player


 ATALANTA – APOLLON LIMASSOL 
Torsdag – Mapei Stadium – Città del Tricolore, Reggio Emilia – 21.05

 (3-4-1-2) Berisha; Masiello, Caldara, Palomino; Hateboer, Freuler, De Roon, Spinazzola; Kurtic; Ilicic, Petagna

Tränare: Gian Piero Gasperini
Bästa målskytt i EL: Alejandro Gómez, 2 mål
Skador: Schmidt, Rafael Toloi
Avstängningar:

 (4-1-4-1) Bruno Vale; João Pedro, Hector Yuste, Angeli, Jander; Alef; Jakolis, Esteban Sachetti, Allan, Adrián Sardinero; Maglica

Tränare: Sokratis Sokratous
Bästa målskytt i EL: Adrián Sardinero, 2 mål
Skador:
Avstängningar:

Domare: Georgi Kabakov, Bulgarien
Form: Atalanta 1 vinst, 3 oavgjorda, 1 förlust – Apollon Limassol 2 vinster, 3 oavgjorda
TV: Eurosport Player

Redaktionen
redaktor@solocalcio.se

Relaterade artiklar